Zadání pro architekta od prvních majitelů byl funkcionalistický dům.

Zadání pro architekta od prvních majitelů byl funkcionalistický dům. | foto: Martin Vejrosta

Panelák vyměnili za velký rodinný dům ze dvou kvádrů

Skok to byl opravdu velký: z třípokojového bytu v paneláku "skočili" do rodinného domu s plochou 390 metrů čtverečních. Ačkoliv se tak velkého prostoru báli, dnes si jej s chutí užívají.

Klasický panelákový třípokojový byt rodině s dvěma syny přestával stačit. "V první fázi jsme byli rozhodnuti, že si dům necháme navrhnout a postavit podle našich představ. Koupili jsme i stavební pozemek, nechali udělat architektonickou studii a zadali jsme vypracování projektové dokumentace. Dokonce již bylo vydáno i stavební povolení. Nicméně po detailnějším stanovení nákladů na stavbu a realizaci jsme náš záměr přehodnotili," prozrazuje majitel.

Naskytla se jim totiž výhodná koupě: dům, jehož hmotu tvoří jako základ dva kvádry položené napříč přes sebe. Majitel byl jejich kamarád, proto dům znali. Líbil se jim, připadal jim však příliš velký.

Cenově však vyšel nakonec výhodně, kupovali jej totiž přibližně před rokem, kdy ceny nemovitostí směřovaly dolů. Zaplatili za něj tak mnohem méně, než na kolik by je přišel nový (přitom výrazně menší) dům, který si chtěli postavit.

A to se navíc ještě vyhnuli dlouhým jednáním s památkáři, kteří se bránili povolit rovnou střechu v místě, kde převažují sedlové.

Dobré stavbě stačí základní tvary

Svažitý pozemek přivedl Tomáše Vymětala, autora projektu, k využití dvou kvádrů, které tvoří jednotlivá nadzemní podlaží. Horní kvádr je výrazně překonzolován přes spodní pouze na jednu stranu. Kvůli statice jej podpírají dvě podpěry ve tvaru X.  Konzola horního kvádru tak funguje i jako zastřešení terasy, na níž mají majitelé vstup z jídelní části, takže stolování mohou snadno přesunout ven.

Velká okna směřují především do rozlehlé zahrady, aby zůstala zachována intimita pokojů. I spodní kvádr funguje jako konzola nad suterénní částí, směrem do ulice jej podpírají dva sloupy. Vymezují tak sjezd do dvojgaráže.

Tomáš Vymětal umístil veškeré technické zázemí do suterénu domu. Kromě dvojgaráže je tu tak technická místnost pro bojler a techniku k bazénu, zahradní nábytek i ostatní "klumprty", které není v domě kam dát.

Vykonzolováním horního kvádru vznikla krytá terasa s možností stolování.

Základní hmotu domu tvoří dva kvádry, které vymezují jednotlivá podlaží.

Velmi oceňovaným prostorem je ovšem relaxační část suterénu, z něhož je mimochodem i přímý výstup na terasu ve sníženém patře u domu určenou zejména pro případné grilování. 

Letos dostal tento prostor novou podlahu z kompozitního materiálu Twinson, z něhož firma vtipně vytvořila i obklad nízké zídky. Teď může posloužit i jako lavička pro "hladové", prkna lze totiž snadno zbavit i případných stop po opulentním hodování. Pokud rodiče nechtějí rušit klid v domě, mohou i s návštěvami využít společenskou místnost s kuchyňkou, na niž navazuje sauna s koupelnou a toaletou.

Může se hodit

Je vám panelákový byt již malý? Přestěhujte se do rodinného domu. Vybírejte z nabídky na Reality.iDNES.cz.

Hlavní vstup do domu vás přivede přímo do prvního nadzemního podlaží. Úložné prostory (vestavěné skříně a botníky) neumístil projektant do haly, ale do předsíně. Z prostorné haly nezatížené nábytkem vás zvou do dalších místností široké průhledy: místo klasických dveří totiž využil Tomáš Vymětal skleněné posuvné po stěně, které zůstávají většinu dne stále otevřené. Nemohl tušit, jak ideální "probíhačku" připravil pro dvojčata. Jejich pobíhání se tak obejde bez jakýkoli kolizí.

Vedle obytného prostoru a kuchyně s jídelnou navrhl autor projektu do prvního nadzemního podlaží také pokoj pro hosty s koupelnou, který může sloužit i jako pracovna. V patře je také samostatné WC a prádelna.

Sauna v relaxační části domu

Společenská místnost v suterénu, kde případné návštěvy nikoho neruší.

Druhé nadzemní podlaží představuje klasickou klidovou zónu s dvěma dětskými pokoji, ložnicí, odděleným WC a koupelnou. Ovládání vzduchotechniky je v malé technické místnosti.

Z paneláku do velkého domu

Zatímco manžel strávil většinu života v rodinném domě na vesnici, jeho žena odjakživa bydlela v paneláku. "Nebylo jednoduché ji přesvědčit o tom, že rodinný dům bude pro naši rodinu vhodnější než třípokojový byt v paneláku, do kterého jsme se nastěhovali po svatbě. To jsme byli ještě samozřejmě bez dětí," říká majitel.

Po roce užívání (stěhování bylo právě v srpnu minulého roku) rodinného domu s velkým pozemkem a bazénem oceňuje výhody takového bydlení celá rodina. "Šťastnější jsou určitě i naši bývalí sousedé v paneláku, že mají naši chlapci-dvojčata větší pole působnosti," dodává majitel. Pětiletí sourozenci nejsou žádná zakřiknutá stvoření...

Robustní dřevěný stůl odlehčují plastové židle, pro děti s vysokými textilními sedáky.

Obývací pokoj opticky zatepluje laminátová podlaha Quick step s dřevinovým dekorem.

Ačkoliv dům navrhl Tomáš Vymětal z architektonického ateliéru S.A.M Brno pro jiné majitele, současní jsou s jeho projektem i výslednou realizací velmi spokojeni. Nedostatky nenašli. "Dům je opravdu velmi dobře navržený ke každodennímu pohodlnému užívání," říká majitel.

Na vnitřním vybavení se odráží vztah majitelů k designu. "Máme jej rádi, ale nic nepřeháníme, už vzhledem k věku synů. Máme rádi jednoduché a funkční věci," komentuje otec temperamentních kluků.

Jediné, co rodina zvažuje změnit, je velkoformátová dlažba v jídelně. Přesněji její barva, protože podlaha je světlá a z hlediska údržby nepraktická. "Je na ní prostě všechno vidět a v našem případě, kdy dvojčata neustále lítají ven a dovnitř, bývá problematické udržet ji naprosto čistou," vysvětluje majitel.

Terasa s grilem je příjemně chráněná před větrem.

Dům stojí na vyvýšené části pozemku, terasa u bazénu je z materiálu Twinson.

V příštím roce čeká úpravu ještě zahrada. Majitelé počítají také na ploše před bazénem s pořízením nějaké lehké dřevěné stavby, například přístřešku s pergolou a podobně, kde se najde místo pro zahradní nábytek a případně i posezení. V plánu je také zahradní sprcha.

Letos zatím dokončili položení teras u domu a bazénu. Přednost před hrubými dlaždicemi, které použil první majitel u bazénu, dostaly desky z materiálu Twinson, právě s ohledem na přítomnost malých dětí a jejich bezpečnost.

Nehrozí na něm totiž žádné třísky ani zbytečná uklouznutí. A také jej není potřeba nijak penetrovat nebo každoročně natírat proti hnilobě. I v tomto případě totiž platí přesvědčení majitelů, že věci mají být jednoduché a funkční.

Technické údaje

Zastavěná plocha: 210 m2
Užitná plocha: 390 m2

Konstrukce: systém Velox, vnitřní omítky sádrové, stropy a schodiště prefabrikované železobetonové, podlahy - dlažba velkoformátová, laminátová podlaha Quick step, vinyl
Výplně otvorů: okna dřevěná s izolačními dvojskly, vnitřní dveře dýhované do obložkových zárubní Sapeli
Vytápění: podlahové elektrické (rohož bez média)