V Milionové ulici stojí palácové sídlo ústeckých Rothschildů už 87 let

  1:00
Vila židovského obchodníka Franze Petschka stojí v ulici, které se v Ústí říkávalo Milionová. Své vily si zde stavěli ti nejvlivnější obchodníci a průmyslníci a ani tato stavba nebyla výjimkou: rodina jejího majitele patřila v té době k nejbohatším v Evropě.
Autorem vily je ústecký architekt Paul Brockhardt.

Autorem vily je ústecký architekt Paul Brockhardt. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Franz Petschek byl syn bezpochyby nejvlivnějšího podnikatele první republiky Ignáce Petschka. Ten se narodil v Kolíně do poměrně chudé židovské rodiny, která však v té době už začínala obchodovat s uhlím.

Později nastoupil v Ústí jako učedník a posléze obchodní cestující u Jakoba Weinmanna, obchodníka s uhlím. Brzy se ale osamostatnil a založil vlastní firmu. Obchod s uhlím mu i díky dobrým nápadům a rychlým reakcím na uhelnou krizi vynášel závratné částky. V dobách největší slávy kontroloval spolu s bratrem Juliem polovinu hnědouhelného průmyslu v celé Evropě.

Jedna ze tří Petschkových vil

Petschkové však nebyli známí jen jako uhlobaroni, ale i jako mecenáši, kteří podporovali především zdravotnictví. Zasloužili se o rozšíření místní nemocnice o dětský pavilon, nechali vybudovat sanatorium pro nemocné tuberkulózou, ozdravovnu pro dělníky nebo dětský výchovný ústav.

Ústí má díky nim i jiné zajímavé památky a jednou z nich je právě vila Petschkova syna Franze, která leží v dnešní ulici Winstona Churchilla. Ač vznikla v letech 1929–1931, působí na první pohled starší. Je tak dalším z důkazů, jak byla architektura období první republiky pestrá, ve stejné době byla postavena třeba proslulá funkcionalistická vila Tugendhat.

Petschkovi byli v architektuře značně konzervativní. Franzův otec Ignác si nechal postavit vilu ve stylu francouzského klasicizujícího baroka, které se u nás do té doby neobjevovalo. V případě syna Franze pak jablko opravdu nepadlo daleko od stromu, svou palácovou vilu si nechal postavit o téměř čtyřicet let později, ale ve stejné ulici, jen o pár metrů dále, a inspiroval se stejným stylem.

Na našem území bychom našli ještě další dvě vily v tomto stylu, obě patřily do vlastnictví klanu Petschků, a navíc stojí nedaleko od sebe v Praze-Bubenči. Jedna je dnes sídlem amerického velvyslance, ve druhé se nachází ruské velvyslanectví.

Za zmínku stojí i Petschkův palác v dnešní ulici Politických vězňů, kde sídlil Bankovní dům Petschek a spol., později se sem nastěhovalo nechvalně proslulé gestapo. Centrální poloha a zároveň stranou zvědavých očí, skrytý příjezd přes dvůr a sejfy zabudované do betonových zdí byly ideální pro kontrolování města i vedení výslechů.

Do tzv. Pečkárny přiváželi nacisté členy odboje i obyčejné lidi a po mučivých výsleších je zpravidla odváželi na popravu, do koncentračních táborů nebo rovnou na hřbitov. Během šesti let se tu vystřídalo 35 721 lidí, na svobodu se dostal málokdo. Dnes tu sídlí ministerstvo průmyslu a obchodu.

Inspirace francouzským palácem

Franz Petschek koupil svažitý pozemek se starším domem, který nechal zbourat, a zahájil velkolepé zemní práce, na kterých vyrostly základy rozlehlé luxusní vily. Jejím autorem se stal ústecký architekt Paul Brockhardt, který harmonii celé stavby postavil na symetrii a rovnoběžných liniích.

Dům působí honosně a velkoryse, ale zároveň i do jisté míry střízlivě. Překvapivá je možná poměrně malá předsíň, která ale slouží pouze ke vstupu do dalších prostor, které už jsou mnohem okázalejší.

Obávaná Pečkárna

Posezení. Nejhonosnější výzdobu najdete v prvním a druhém patře hlavního...

Hodnoty první republiky a dějiny 20. století symbolizuje Petschkův palác v Praze. Z banky se stala obávaná vazba gestapa a až po válce se opět přeměnila na místo pro byznys. Dnes tu sídlí ministerstvo průmyslu a obchodu.

Za vše hovoří interiérové prvky a doplňky: masivní ozdobné litinové mříže na radiátorech, mramorové parapety či tepané litinové zábradlí kolem schodiště, které má podobu rozkvetlého keře.

Reprezentační hala, která sloužila k přijímání návštěv a pořádání společenských sešlostí, se pyšní novorokokovým krbem a trojicí prostorných francouzských oken, kterými lze projít na krytou terasu.

Hala rozhodně není jedinou reprezentativní místností vily: pro posezení s přáteli i za účelem důležitých obchodních schůzek si majitel vybudoval soukromé salonky v dalším patře a také bohatě zdobenou jídelnu inspirovanou orientálním čínským stylem. Za povšimnutí stojí i schodiště s dřevěnou konstrukcí s korintskými sloupy a bohatou řezbářskou výzdobou, kterou najdeme napříč celým interiérem vily.

I rodinné ložnice a pokoje pro hosty se blíží spíše francouzskému paláci než v té době také velmi modernímu funkčnímu pojetí prostor: v posledním patře se nachází sedm ložnic a čtyři pohodlné a plně vybavené koupelny.

Ve vile však nechybějí ani dobové vymoženosti. Suterén domu, který vznikl díky umístění ve svahu, skýtá třeba tělocvičnu. Najdeme tu i provozní místnost, kotelnu, prádelnu nebo třeba šatnu na kožichy a samozřejmě také byt domovníka a pokoje pro služebnictvo.

Kam se poděli Petschkové?

Rodina Franze Petschka pocházela z vesnice Pečky u Kolína a jejím zakladatelem byl lichvář a obchodník Moses Petschek, Franzův dědeček. Když si uvědomil, že uhlí je komodita budoucnosti, koupil krachující Mosteckou uhelnou společnost a Ignácovi a jeho dvěma bratrům předal už poměrně prosperující firmu.

Jeho vnuk Franz se narodil do pohádkového bohatství, z něhož se ale netěšil příliš dlouho, ve své vile žil pouhých sedm let. Na rozdíl od jiných židovských rodin však Petschkovi měli štěstí, že se jim podařilo včas emigrovat do USA s haitskými pasy v ruce.

Vila (spolu s milionovým majetkem) byla zkonfiskována a sloužila jako sídlo policejního prezidia, přičemž sbírka hodnotných uměleckých předmětů a starožitností skončila v nacistických dražbách. Potomky rodiny Petschků bychom dnes našli v různých koutech USA.

Nikomu z nich se však nepodařilo obnovit předválečné finanční a uhelné impérium, právem svého času srovnávané s majetkem Rothschildů. Z Franzovy ústecké vily se po válce na čas stala restaurace a pak téměř celou dobu komunistického režimu sloužila jako Dům pionýrů a mládeže. I tak si  uchovala značnou část honosné interiérové výzdoby. Dnes je v majetku České školní inspekce, která zde má své sídlo.

Pražská „Bohéma“ bydlela ve vilách i bytech

8. března 2017

Autoři:
Témata: Ústecký kraj
  • Nejčtenější

Zázrak v Mirošovicích. Zámek na spadnutí zachránila až odvážná starostka

18. března 2024

Mirošovice v Ústeckém kraji v současnosti spadají pod obec Hrobčice, ale v minulosti patřily k...

Původní dům si odvezl kamarád. Pak si postavili nejlepší bydlení v životě

14. března 2024

Na svažitém pozemku pod lesem a s výhledem do kraje si manželé postavili dřevostavbu. Nejdřív ale...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V jednoduchosti je krása, moderní dřevostavba do Beskyd skvěla zapadla

16. března 2024

V malebném prostředí Moravskoslezských Beskyd stojí rodinný dům, který je dokonalým příkladem...

Svou dřevěnou chatu u Sázavy milují, inspiraci našli ve Finsku

12. března 2024

Kamila a Roman se svými syny vždy snili o útočišti, kde by mohli trávit víkendy a uniknout z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sen o domě s velkou zahradou a výhledem se mu splnil, až když se ho vzdal

13. března 2024

Seriál Vždy jsem chtěl bydlet na kopci, nejlépe s výhledem na hory a zároveň vodu, odkud se ozývá křik...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Útulný interiér v pudrových barvách dokáže doslova pohladit

19. března 2024

Lidé se s oblibou stěhují do okolí větších měst, kde hledají klid, přírodu a také dostatek...

KVÍZ: Znáte bydlení nejslavnějších hvězd? Otestujte se

19. března 2024

I domy mají své osudy, slavné obyvatele či neopakovatelné události, které se v nich odehrály. Znáte...

Ze stěn staré chaty musela nejdřív pomocí písku zmizet akrylová barva

18. března 2024

Chata stará více než sto let rozhodně nebyla na „odpis“, jednu zásadní chybu ovšem měla. Tou bylo...

Zázrak v Mirošovicích. Zámek na spadnutí zachránila až odvážná starostka

18. března 2024

Mirošovice v Ústeckém kraji v současnosti spadají pod obec Hrobčice, ale v minulosti patřily k...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...