Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Městečko postavené filmaři vydrželo celá desetiletí, podívejte se

  1:00
Pokud chcete zažít atmosféru Hollywoodu či Divokého západu, nemusíte draze platit za návštěvu Universal studia. Stačí se zajet podívat do oblasti mezi Malibu a Conejo Valley, kde filmaři postavili mnoho obrovských dekorací. Dokonce i repliku San Franciska.
Každý dům vypadal jinak, podobně je tomu dodnes.

Každý dům vypadal jinak, podobně je tomu dodnes. | foto: Ája Bufka

Prvními, kdo objevili krásy zdejší přírody, byli indiáni z kmene Chumash. Následovali objevitelé, inkvizitoři a dobrodruzi z celého světa. V roce 1923 tady majitelé slavného studia Paramount zakoupili pozemky o rozloze jedenáct čtverečních kilometrů.

Filmaři na nich postavili spoustu dekorací, od repliky části San Franciska až po přechodná obydlí zlatokopů. Exteriéry po úpravách pózovaly jako města Tombstone v Arizoně, Dodge City v Kansasu a dokonce si zahrály i v příběhu Toma Sawyera v Missouri.

Klasický dům s verandou a krbovým komínem

Dekorace zde postavené představovaly Čínu z třináctého století, koloniální Salem, francouzské vesnice a řady dalších místních i zahraničních obydlí po celém světě.

Dnes však v kopcích nad Los Angeles zůstal jen původní Paramount ranč. Městečko postavené pro filmaře je dnes zajímavým oživením Národního parku založeného v roce 1978 v pohoří Santa Monica. Jde o největší chráněnou městskou přírodní oblast na světě o rozloze 153 075 akrů . Park je skoro celý rok prázdný a vstup do něj i do městečka je navíc zadarmo.

Replika kovbojského městečka v něm byla vystavěná tak, aby zapadala do okolní přírody, vyhovovala filmové produkci a požadavkům kameramanů na celodenní světlo. Nebylo to jednoduché. K dalším požadavkům tvůrců totiž patřila touha po dokonalých záběrech a snadném přístupu na scénu.

Z ekonomických důvodů proto filmaři své dekorace stavěli menší a rozptýlenější, než byla skutečná kovbojská města, která v originálech nepostrádala smog, zápach, stísněnost a prach v létě, bahno na jaře a na podzim.

Westerny stále táhnou

Málokteré náměty v minulosti vzrušovaly diváky v kinech po celém světě víc než příběhy kovbojů. Nedá se zapomenout na jejich vrchol ve čtyřicátých a padesátých letech minulého století, kdy plátna kin ovládaly klasické westerny jako Red River s Johnem Waynem nebo Oscarem oceněný výkon Garyho Coopera ve snímku V pravé poledne.

Momentálně se tomuto žánru akčních příběhů v Hollywoodu příliš nedaří. To ale neznamená, že se nevrátí. Ve vzkříšení věří i současné superhvězdy, jako například Kevin Costner. S nadšením nedávno během tiskové konference vysvětloval: „Není žádným tajemstvím, že miluji westerny. Vyrůstal jsem na nich a věřím, že až bude správná doba, nejméně jeden budu režírovat a s chutí si v něm zahraji.“

Podobně tento žánr miluje i Johnny Depp: „Mým cílem je natočit film, který bude zajímat nejenom Američany, ale celý svět.“ Nevzdávají se ani producent Jerry Bruckenheimer a režisér Gore Verbinski, a to i přes divácký propadák snímku Osamělý jezdec.

Dvoupatrové domy bývaly v menšině, ostatní výšku „doháněly“ pomocí vysokých štítů.

Známá je láska Clinta Eastwooda a především Quentina Tarantina ke „spaghetti westernům“. Kovbojka Tarantina byla po řadě problémů konečně nedávno uvedená na plátna kin s titulem Osm hrozných. Jde o část trilogie, kterou tvůrce věnoval westernům. K těm předcházejícím patří Hanebný pancharti a Nespoutaný Django.

Jak se zde opravdu žilo

První osídlenci západu Ameriky dávali před designem přednost účelnosti v interiérech i exteriérech. Použité přírodní materiály zahrnovaly dřevo, hlínu a kámen. Uvnitř obydlí vládly slamníky, jednoduché židle a stoly. Kuchyně a koupelny byly podřízeny jen krbu, peci a kbelíkům studené vody. Petrolejky a louče byly po setmění hlavním osvětlením.

Architektura staveb od kostelíků přes policejní stanice, věznice, banky a hospody až po dvoupodlažní hotely a soukromá obydlí byla ve své době přezdívaná jako kultura designu „bez budoucnosti“.

Kvalita budov proto odpovídala jejich dočasnému využití. Dokonalejší stavby se objevily až po požárech a přírodních katastrofách, pokud místní obyvatelé nabyli pocitu, že se místo může stát trvalým životním zdrojem.

Dobrodruzi, kteří se odvážili jít na Západ v období 1860 až 1900, odstartovali nostalgický sen, ze kterého vznikl v Hollywoodu kovbojský filmový žánr a populární literatura „Západu“ (rodokapsy), které se staly základem mýtů a legend.

Některé domy v městečku mívaly i verandy.

Koncepce dekorací historických západních městeček a jejich vzezření mají s realitou společnou jen typickou infrastrukturu rovných ulic v čele s hlavní třídou. K ní patří hliněně cesty a typické dřevostavby s falešným průčelím.

Tento design se stal klasikou, která dodnes zkrášluje po celé Americe i jinak nezajímavé stavby s vyčuhujícími trámy. Ty byly navíc ve své době nejenom nosnou částí konstrukcí, ale měly i svůj praktický úkol: dobře se na nich věšeli padouši.

Paramount ranč

Točilo se zde více jak dvě stě celovečerních filmů, včetně The Last Outlaw s Garym Cooperem (1927) či Dům u jezera v hlavní roli se Sandrou Bullockovou (2006).

Realizovala se tady více jak stovka televizních show, mini seriálů a internetových programů. K těm nejznámějším patří Doktorka Quinnová, Mentalista, ale také Medicine Woman, The Cisco Kid, Weeds a podobně.

Studio Paramount dnes nabízí pronájem zdejších prostor fotografům a filmařům, turistům pak bezplatnou prohlídku filmových dekorací i řadu scénických stezek, po kterých lze chodit pěšky, jezdit na terénních kolech anebo v sedlech koní (přibližně za 50 dolarů za hodinovou projížďku.

Během nich je možno objevovat nejenom krásu divoké kalifornské přírody včetně velice ceněných rostlin (jehličnatých, listnatých stromů a subtropických palem), ale i zvířat, například kojotů, jelenů a chřestýšů.

Kvůli možnosti požárů, pro Kalifornii tak častých, platí několik omezení ohledně kouření i rozdělávání ohníčku na opékání buřtů. Domácí zvířata musí být držená na vodítku a osobní zbraně, lovecké pasti či pušky mají „zákaz“ vstupu.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Jak bydlí Simona Krainová: bytu v podkroví vévodí fotografie majitelky

12. dubna 2024

Architekt či designér by při navrhování interiéru měl důsledně respektovat styl a potřeby klienta....

Český patriot zachránil barokní faru v Chudenicích. Chtěl pomoct své vlasti

15. dubna 2024

Zchátralá barokní fara v Chudenicích u Klatov měla štěstí v neštěstí, když na ni narazil český...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Roubený dům ve strmém svahu si vyžádal roky práce, zařizování a trpělivosti

18. dubna 2024

Sen o novém bydlení vznikl ve chvíli, kdy se děti rozlétly do světa a Petr s Janou zůstali v...

Parkoviště na sídlišti obsadily karavany, dodávky a teď tu zakotvila loď

19. dubna 2024

Premium Po zavedení placených zón u nás ve městě se majitelé aut rozhodli, že budou využívat naše sídlištní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Byt si šikovná žena proměnila i bez bourání, stačily jí dobré nápady

16. dubna 2024

Karolina je manažerkou v obchodě s interiérovým vybavením. Bez větších stavebních zásahů, s pomocí...

Při rekonstrukci mezonetu pamatovali na spotřebu energií, bourali i příčky

19. dubna 2024

Rekonstrukce bydlení je vždy velkým dobrodružstvím. To platí i o nedávné přestavbě dvoupodlažního...

Parkoviště na sídlišti obsadily karavany, dodávky a teď tu zakotvila loď

19. dubna 2024

Premium Po zavedení placených zón u nás ve městě se majitelé aut rozhodli, že budou využívat naše sídlištní...

Roubený dům ve strmém svahu si vyžádal roky práce, zařizování a trpělivosti

18. dubna 2024

Sen o novém bydlení vznikl ve chvíli, kdy se děti rozlétly do světa a Petr s Janou zůstali v...

S čím přijeli čeští designéři a výrobci ohromit Milán: židle, sklo a vany

18. dubna 2024

Týden nabitý designem čeká návštěvníky už 62. ročníku veletrhu Salone del Mobile Milano, který...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...