Úsměv dnes soutěžní páry rychle přešel

Úsměv dnes soutěžní páry rychle přešel | foto: Dalibor Puchta

Fiasko místo velké výhry. Na dražbu soutěžních domů nikdo nepřišel

  • 445
Dražba domů z televizní soutěže Jak se staví dům skončila nečekaným fiaskem - nedostavil se jediný zájemce. Tři soutěžní páry tak čekaly v obavách několik hodin, zda se nedřely zcela zbytečně. Konečné řešení: půl milionu pro každý pár.

V deset hodin začala v Lešanech u Prahy dražba domů, jejichž dokončování a zařizování sledovali televizní diváci čtyři měsíce. Přišel však šok pro organizátory a hlavně pro soutěžící.

Na dražbu totiž nedorazil žádný zájemce, ačkoliv na "den otevřených dveří" přijelo kolem 800 zájemců. Většinu z nich zajímal dům č. 2, proto se očekávalo, že vyvolávací cenu 4,5 milionu se podaří výrazně navýšit.

Podle soutěžních pravidel měl vítězný pár získat polovinu peněz získaných v aukci, další dva páry nic. Několikahodinové jednání skončilo před chvílí.

"Každá soutěž má svůj začátek a tedy i konec. Protože páry tady odvedly obrovský kus práce, získá každý půl milionu korun. O vítězi rozhodnou televizní diváci svými esemeskami, které mohou posílat od zítřka do sobotní půlnoci. Kdo jich získá nejvíc, dostane dalších pět set tisíc korun," vysvětlila Jana Kocová, mluvčí televize Prima.

Fiasko dražby vysvětluje realitní makléř Milan Vršecký z Remaxu hlavně dvěma důvody: "Lidé u nás nejsou zvyklí na tento způsob prodeje. Pravděpodobně se také obávali určité nežádoucí publicity."

Pro účastníky podobných soutěží z toho ovšem vyplývá jedno zásadní poučení: pečlivě si prostudovat smlouvu, kterou podepisují. Obdobné řešení, k němuž se televize Prima v časovém tlaku rozhodla, je jen těžko vymahatelné. Za podobný typ výher musí navíc organizátor zaplatit daň 15 procent.

Obavy, že zařízené domy zůstanou ladem, teď musí mít hlavně organizátoři. Makléř Vršecký je však klidný: "Máme nějaké trumfy v rukávu, domy určitě prodáme."

Petr Lesák z TV REAL, která soutěž připravovala, vidí v nečekaném závěru i určitá pozitiva: "Pro diváky bude jistě zajímavější rozhodnout o vítězném, tedy nejšikovnějším páru, ze kterého se již tuto neděli stanou milionáři, v SMS hlasování."

Za špatné nepokládá ani prodej jinou cestou, než byla původně plánována. "Fakt, že prodej neproběhl v rámci aukce, ale půjde mimo kamery s respektem soukromí kupujících, nemohu nazvat neúspěchem, pouze přizpůsobením se způsobům prodeje obvyklým v našich končinách," dodává Petr Lesák.

Po deváté hodině ráno jsou páry na místě, horko bylo nejen díky počasí, ale i stoupající nervozitě

Po deváté hodině ráno jsou páry na místě, horko bylo nejen díky počasí, ale i stoupající nervozitě.

Soutěž Jak se staví dům

Každý pár měl v lokalitě Lešany k dispozici třípodlažní dům s plochou 155 metrů čtverečních, šest pokojů a jednu velkou koupelnu. Na všechny dokončovací práce a vybavení třípodlažního domu s plochou 155 m² (třeba i dveří a zárubní) měli účastníci soutěže milion dvě stě tisíc korun, z toho polovinu na hotovosti, druhou část tvoří poukázky na kuchyni či podlahy.

Projekt s názvem Jak se staví dům sledovali diváci od 8. března.  Soutěž však byla vyhlášena již na podzim loňského roku, kdy Prima začala hledat  "odvážné dvojice, které mají vztah k designu, nebojí se tvrdé práce, mají zlaté ručičky a hlavně velkou odvahu".

Komise vybrala tři páry ve věkových kategoriích dvacet, třicet a přes třicet let. Vítězná dvojice měla získat polovinu z částky, za kterou se dům vydraží, odhad byl tedy kolem dvou až tří milionů korun. Ceny domů byly totiž odhadnuty na víc než pět milionů.

Co si myslí soutěžící

Spokojenost s konečným řešením soutěže však trochu překvapivě vládla na straně soutěžních párů. "Půl milionu korun – myslím - je dobrá odměna, protože jsme tady odvedli spoustu práce, nejen my, ale všechny páry," říkají Míša a Jirka, kteří zařizovali dům číslo 1.

Podobný názor má i Libor z druhého páru. "Trochu mě samozřejmě mrzí, že neproběhlo to pravé finále a nedošlo ke zlatému hřebu této hry, ale půl milionu není zase tak malá částka, i když za tu práci tady si ji určitě zasloužíme." Peníze pro všechny považují za spravedlivé i Josef s Olgou, poslední soutěžní pár.

Soutěž ale bez vítěze neskončí. Rozhodne o něm esemesková soutěž, která začíná ve středu a potrvá do sobotní půlnoci. Příznivci jednotlivých párů budou moci posílat své hlasy ve formě  DUM 1 (psáno s mezerou) pro nejmladší pár, DUM 2 pro Martinu a Libora a DUM 3 pro Olgu a Pepu na číslo 906 02 10.

Cena jedné zprávy je deset korun. Vyhlášení výsledků proběhne v neděli 14. června v pořadu Jak se staví dům. Vítěz získá 500 tisíc korun.

"Myslím si, že esemesková soutěž už proběhne jen mezi námi a Martinou s Liborem. Necháme na ostatních, jak rozhodnou," věří si Míša s Jirkou. Martina s Liborem říkají, že budou rádi za každých hlas od svých příznivců a předem za něj děkují.

Trochu rozpaků ale závěr vzbudil u posledního soutěžního páru: "Máme zkušenosti od našich známých i ze dne otevřených dveří, že v televizi vypadá náš dům jinak a nepůsobí tak dobře jako ve skutečnosti. Tak doufáme, že si to lidé řeknou i mezi sebou a dají nám šanci na vítězství," dodávají Olga s Josefem.

Pár číslo 1 - Míša a Jirka

Nejmladší dvojice  - Míša a Jirka z Prahy - byli zpočátku podceňováni. Se zařizováním neměli žádné zkušenosti, ty sbírali až během soutěže.

Míša s Jirkou si diváky postupně získávali na svou stranu

Míša s Jirkou si diváky postupně získávali na svou stranu.

Na začátek přitom dostali hned poměrně složitý úkol – zařizovali kuchyň propojenou s jídelnou a obývacím pokojem. Úkol kvůli vlhké podlaze odevzdali pozdě, navíc u odborné poroty výsledek vzbudil trochu rozpaky. V dalších místnostech se však zlepšovali.

Dům Míši a Jirky v aukci prodávala realitní makléřka Helena Kačerovská. "Je výhodou, že dům je zařízený, v tomto případě navíc designově. To jeho cenu určitě zvyšuje." Cenu domu odhadovala na pět milionů korun.

Ložnice Jirky a Míši nezapře, že ji navrhovali mladí lidé

Pár číslo 2: Martina a Libor

Manželé Martina a Libor Labajovi si staví vlastní dům. Zkušenosti a také splnění prvního úkolu, kdy jejich koupelna svým provedením a kvalitou překvapila i profesionály, je pasovaly od začátku mezi favority. Navíc si diváky získali i svým vystupováním.

Pokládání dlažby zvládla dvojice č. 2 nejlépe, na pomoc přišel i šestiletý syn

Pokládání dlažby zvládla dvojice č. 2 nejlépe, na pomoc přišel i šestiletý syn.

Svou šikovností zaujal hlavně Libor, vyučený truhlář, který hodně "odkoukal" od svého manuálně šikovného tatínka. Většinu prací v domě si tak udělal sám - a to nejen těch stavebních – vyrobil například i nábytek do ložnice či dětského pokoje.

Porotu pár zaujal dokonale provedenou koupelnou a také nápadem posunout příčku mezi dětským pokojem a ložnicí, čímž zde vznikla praktická šatna. Naopak méně nadšení sklidily niky vybudované na schodišti, osvětlení schodů a aranžmá akvária.

Pár č. 2 oživil schodiště akváriem a osvětlenými nikami

Pár č. 2 oživil schodiště akváriem a osvětlenými nikami.

Dům páru č. 2 prodával realitní makléř Milan Vršecký, kterého naopak akvárium uchvátilo. Na domě ocenil stavební práce, vnitřní zařízení a hlavně kvalitu provedení. "Takto vybavený dům má hodnotu pět a nebál bych se říct i o pět a půl milionu korun," konstatoval Milan Vršecký.

U ložnice Libora a Martiny ocenili designéři nápad s navazující šatnou

U ložnice Libora a Martiny ocenili designéři nápad s navazující šatnou.

Pár číslo 3: Olga a Pepa

Také Olga a Pepa si staví společný dům, navíc každý z nich má zkušenosti z předchozích manželství, kdy si stavěli či zařizovali svá bydlení. To jim dávalo na začátku poměrně velké šance.

Olga a Pepa tvořili sehraný pár

Olga a Pepa tvořili sehraný pár.

Odborníci (i diváci v diskusích na webu) jim vytýkali především absenci jednotné koncepce při zařizování domu. Pár s nimi však nesouhlasil.

Podobně jako Libor s Martinou i třetí pár se rozhodl zasáhnout do dispozic domu, když zrušil místnost vedle vstupu a udělal z ní otevřenou chodbu. Spousta práce ale nebyla náležitě oceněna, úkol nesplnili včas, také výběr nábytku vyvolal u designérů rozpaky.

Ložnice podle Pepy a Olgy

Ložnice podle Pepy a Olgy

Dům v aukci nabízel makléř Otakar Šuma, který jej hodnotil takto: "Po dokončení dalších prací a doplnění zařizovacích předmětů dům vypadá dobře, zájemců máme spoustu a chystají se jej přijet prohlédnout." Cenu odhadl na 4,8 až 5 milionů korun.