Lucie Koldová, dámský psací stůl ve stylu nového biedermeieru - Listy

Lucie Koldová, dámský psací stůl ve stylu nového biedermeieru - Listy | foto: Archiv festivalu Křehký Mikulov

Dnes novinky, zítra ikony designu. Křehký Mikulov láká na hvězdy designu

  • 1
Je to malé jubileum. Už pátý ročník festivalu Křehký Mikulov představí o tomto víkendu opět to nejlepší z českého designu, chybět však nebudou ani zahraniční designéři. Vedle novinek galerie Křehký je pro návštěvníky připravena řada výstav a doprovodných akcí.

Na zámku v Mikulově budou k vidění výstavy prací Jakuba Berdycha, Mischer’traxler, Sandera Wassinka a novodobá habánská keramika z dílny Karla Hanáka. Dalšími vystavujícími designéry jsou Milan Pekař, Ineke Hans, Maxim Velčovský, Richard Hutten, Alfredo Häberli, Dechem, Klára Šumová, Hidden Factory a další.

Po delší odmlce se na Křehkém Mikulově představí výstavou Yellow Hat také přední český designér a navíc mikulovský usedlík Daniel Piršč. Jeho výstava představí novou tvorbu posledních let. Chybět nebudou ani premiéry novinek Křehký od Michala Bačáka, Lucie Koldové, Tomáše Krále, Olgoj Chorchoj a Milana Pekaře ve speciálních instalacích.

Milan Pekař, vázy

„Vytváříme předměty, které chceme darovat těm, které máme rádi, předměty, ke kterým se budou vracet naše děti a vnuci, předměty nejvyšší hodnoty – hodnoty daru. Jsou to starožitnosti budoucnosti,” říkají o nabídce galerie Křehký její zakladatelé, Jana Zielinski a Jiří Macek.

Českou značku Křehký založili právě před pěti lety s cílem navázat na dlouhou tradici české uměleckoprůmyslové výroby. Na kolekci spolupracuje Křehký s předními designéry z celého světa s jediným zadáním, aby vytvořili předměty, ze kterých by sami měli radost a chtěli je někomu darovat. Vše se vyrábí, bez ohledu na národnost autora, v tradičních manufakturách v České republice, a to z porcelánu, skla a dřeva.

Právě galerie Křehký je společně s Regionálním muzeem v Mikulově pořadateli festivalu Křehký Mikulov. Část výstav zde bude otevřena až do konce srpna.

Co bude k vidění

Speciální instalaci připravila pro mikulovský zámek jedna z nejlepších českých designérek Lucie Koldová. Představuje dva produkty, dámský psací stůl ve stylu Nového biedermeieru Listy, který měl premiéru v lednu v Paříži, a svítidlo Caldero, inspirované stejnojmenným španělským umělcem, to bylo poprvé k vidění na loňském Designbloku.

Michal Bačák, keramická mísa

Křehký představí výstavu nazvanou Křehký Stories 2015, ve které budou mít návštěvníci možnost spatřit světovou premiéru Tomáše Krále, významného slovenského designéra žijícího ve Švýcarsku. Ten pro mikulovskou premiéru přichystal hned dvě novinky.

Soubor jídelního stolu a jídelních lavic nazvaný Tori, který byl inspirován tradičními japonskými architektonickými portály a stůl Šuplíky, který navazuje na tvarosloví praktických pracovních stolů, které ale představuje v nové hravé variantě.

Michal Bačák se pro Křehký společně s dílnou Karla Hanáka z Násedlovic pustil do projektu keramických mís s originálními ilustracemi inspirovanými folklóry Moravy i dalších divokých kontinentů.

Vystavovat bude i nizozemský designér Sander Wassink, který společně s kolegou Olivierem van Herptem představí vázy Adaptive Manufacturing. Vznikají 3D tiskem keramiky díky němuž docílili neuvěřitelného efektu a archaických skulptur.

Daniel Piršč a jeho exponát pro výstavu Yellow Hat.
Daniel Piršč a jeho exponát pro výstavu Yellow Hat.

Daniel Piršč a jeho exponáty pro výstavu Yellow Hat

Křehký Mikulov letos pozval jako hosta drážďanské uměleckoprůmyslové muzeum Kunstgewerbemuseum, které sídlí na zámku Pillnitz. Ředitelka a kurátorka muzea Tulga Beyerle představí projekt: „Rošády – designér se setkává se sbírkou” vídeňských designérů Mischer Traxler, kteří reagovali na tradiční exponáty muzea po svém.