Feng-šuej: když mystika vytváří domov

  • 10
Necítíte se dobře, nic se vám nedaří a příčina nikde? Může se stát, že vaším domovem neproudí správná životní energie. Přitom by stačilo přesunout nábytek, doplňky nebo změnit osvětlení a barvy v interiéru.

Chcete-li ze svého bytu či domu vytvořit harmonické místo, můžete si jej nechat navrhnout podle starých čínských principů feng-šuej.

„Je to umění, jak si domov uspořádat tak, aby tam harmonicky proudila životní energie, v Číně nazývaná jako čchi,“ vysvětluje bytová stylistka Ingrid Kročová. „Tak v životě dosáhnete zdraví, štěstí a úspěchů.“

Zasazení domu do určitého pozemku, orientace jednotlivých místností v bytě i uspořádaní nábytku v pokojích může ovlivňovat zdraví, štěstí i harmonii vztahů v rodině. „Pokud se tedy nechcete řídit jen vlastní intuicí, nechte předtím, než koupíte pozemek či byt, posoudit architekta nebo jiného odborníka na feng-šuej, jestli je místo k bydlení vůbec vhodné,“ radí Ingrid Kročová.

Rozhodující je hlavně přesné umístění jednotlivých místností podle světových stran. Vliv má i okolí domu, protože například rybník usměrňuje proudění energie čchi jinak než třeba les nebo louka.
Fungují tu i přírodní zákony.

„Je známo, že lidé z jižních zemí si zcela zatemňují na noc okna těžkými závěsy, aby je nic nerušilo, zato lidé ze severu nepoužívají v oknech ani záclony,“ popisuje architekt Otakar Chochola, odborník na feng-šuej. „Extrémy se musejí vyrovnávat.“

Energie musí proudit správně
Nejdůležitějším principem fengšuej je tok energie čchi. Uspořádáním pokojů, nábytku a doplňků můžete ovlivnit, jestli bude proudit správně, či naopak. Energie čchi se může proměnit na negativní, pokud je třeba v interiéru příliš syntetických vláken a umělých stavebních materiálů. Odborníci proto doporučují volit spíše ty přírodní.

„Stagnující čchi, tedy příliš pomalu proudící energie, se může projevit hlavně v temných rozích, přeplněných místnostech a na vlhkých místech. Její tok také mnohdy zbržďují suché květiny,“ upozorňuje Ingrid Kročová. „Nejlepší je proto do tmavých rohů umístit živé rostliny nebo tam zavěsit různé dřevěné, kovové nebo skleněné předměty.“ Výběr jejich vhodného tvaru a materiálu záleží opět na tom, na kterou světovou stranu tmavý kout směřuje.

Naopak příliš rychle proudící energie se projeví hlavně v dlouhých chodbách a na rovných cestách. Tok se zpomalí, pokud se chodba přehradí třeba rovným paravánem nebo závěsem z přírodní textilie.

Negativně v interiéru působí i sloupy, zvláště když blokují dveře. A také točitá schodiště, hlavně když jsou umístěná uprostřed domu. Mezerami mezi schody totiž podle feng-šuej unikají finance a spirálový tvar schodiště může způsobovat rodině škody. Nevhodný je rovněž nábytek s ostrými rohy, které Číňané nazývají jedovatými šípy. V asijských interiérech proto nábytek často mívá rohy zaoblené.

Důležité je i postavení postele. Podle učení feng-šuej není dobré spát přímo pod trámem, na postel by neměla mířit hrana stolu a nohy postele směřovat přímo ke dveřím. Čelo postele také nemá být hned pod oknem, ani, stejně jako nohy postele, směřovat k toaletě.

Nežádoucí jsou také zrcadla v ložnici, zvláště ta na stropě, protože prý mají moc ničit manželství a milostný život tím, že vytvářejí energii, která narušuje vztah spící dvojice. Je dobré je tedy alespoň na noc odstranit nebo přikrýt. Podobných principů obsahuje učení feng-šuej celou řadu.

S barvami to nepřehánět
„Barvy jsou pro někoho vhodné, pro jiného méně a pro dalšího vůbec,“ říká Otakar Chochola. „Každý potřebuje svůj lék a feng-šuej mu jej doporučí: buď vodní - vodní zdroje a motivy, dřevitý - květiny a přírodní dřevo, ohnivý - barvy a vůně, zemský - kameny a keramiku, nebo kovový - kovové artefakty.“

Feng-šuej dává přednost barvám jemným a hřejivým. Pro děti doporučuje zelenou nebo oranžovou, nikoli však červenou, protože ta moc zahřívá. Vyhýbá se i přemíře modré pro starší lidi, protože ta naopak ochlazuje a stahuje dolů. „Černá a červená se používají málo, spíše pro kontrast,“ vyjmenovává architekt Chochola.

„Bílá barva odpovídá posvátným principům, a proto by ji měly doplňovat další odstíny. Vhodnými kombinacemi jsou bílá-žlutá, zelená-modrá, oranžová-krémová, hnědá-krémová nebo třeba modrá-bílá.“ Volba barvy odpovídá vnímání světla, proto je vhodné vybírat pečlivě a rozhodně to nepřehánět.

Učení staré tisíce let
„Feng-šuej pochází ze staré Číny,“ vysvětluje Otakar Chochola. „Definuje tři hlavní síly: nebesa, zemi a člověka.“ Předpokládá se, že učení feng-šuej vzniklo 4000 let před naším letopočtem. Největší rozvoj přišel až v letech 600 až 800 našeho letopočtu.

Architekti a bytoví stylisté se při navrhování interiérů většinou řídí svou intuicí. Přesto však obvykle dokážou problémová místa v bytě odhalit, aniž by znali principy toku energie. „Počet odborníků, kteří se feng-shui zabývají, rychle roste,“ říká Ingrid Kročová. „Někdy dokáží klientovi i během jediné návštěvy poradit, jak si domov harmonicky vyladit.“

Otakar Chochola dodává, že požadavků na konzultaci feng shui přibývá. „Překvapilo mě, že například v Uzbekistánu má skoro každá domácnost zpracovaný posudek feng shui, patří to tam ke kulturnímu standardu.“

Barvy stěn ovlivňují to, zda místnost působí teple, nebo naopak studeně, hlučně, nebo klidně.