Komplex kamenných domů získal ocenění od americké Obce architektů.

Komplex kamenných domů získal ocenění od americké Obce architektů. | foto: Charles Mayer a Paul Warchol

Fantastický dům ze žuly pro matku a dceru má krásná vodní jezírka

  • 28
V americkém městě East Hampton na nejvýchodnějším konci ostrova Long Island v New Yorku vyrostly dva propojené domy ze žuly. Od architektů z Leroy Street Studia si je nechaly navrhnout matka s dcerou, které původně chtěly v letovisku pro americkou smetánku pouze malý víkendový domek.

Hlavním přáním majitelek bylo dokonalé propojení domů s okolní přírodou a iluze pocitu, že i venku jste doma a doma jste zároveň venku. Architekti zvolili koncept dvou propojených, tvarově jednoduchých a nekomplikovaných domů, které se budou dobře udržovat.

Za hlavní stavební materiál si vybrali místní westchesterskou žulu a doplnili ji rozsáhlými prosklenými plochami, které propojují exteriér s interiérem. K suchému kameni navrhli jako kontrastní doplněk vodní prvky a malé vodní plochy. Vznikla tak kompaktní dvojice domů, které svým vzhledem připomínají tvorbu jednoho z nejlepších amerických architektů, Franka Lloyda Wrighta.

Domy svým vzhledem připomínají tvorbu jednoho z nejlepších amerických architektů, Franka Lloyda Wrighta.

Žulové zdi chrání dům od severu a prosklené plochy patří soukromé, na jih orientované zóně. Matčin dům je rozdělený nádvoříčkem se sochami na soukromé a společenské křídlo.

Samotná společenská část je elegantně dělená systémem různě vysokých stropů. Obyvatelé a návštěvníci tudíž získávají pocit, že se jedna plocha střechy zasouvá pod druhou a sníženým stropem je tak přirozeně vymezen intimnější prostor jídelny nebo promítacího koutku. Vysoké stropy jsou ve společenských prostorách a ve vstupní hale.

Vodní plochy kontrastují s žulovými stěnami.

Architekti zvolili koncept jednoduchého domu.

Dokonalost mixu různé výšky stropů je vidět i pohledem z venku, neboť téměř pětihektarový pozemek, na kterém domy stojí, je rovný a nezvlněný.

Dceřin dům pak nejvíce využívá konstrukce mohutných, stěny přesahujících střech, jež zároveň poskytují prosklenému domu stín. Do přesahů střech jsou navíc umně vbudovány žaluzie s dubovými lamelami a část domu je také obložená dřevem.

Architekti z Leroy Street Studia, vedení Morganem Harem, Marcem Turkelem a Shawnem Wattsem, v obou domech vytvořili množství vnitřních i vnějších nádvoříček a zákoutí, která obyvatelům i častým návštěvám z řad široké rodiny nabízí dokonalou pohodu a nerušenou relaxaci. Plocha domů je celkem 650 metrů čtverečních.

Interiéry domů navrhovalo prestižní studio Bruce Biermana, který pracoval například i pro zpěváka Davida Bowieho.

Interiéry navrhovalo prestižní americké designérské studio Bruce Biermana, které podle magazínu House Beautiful patří mezi desítku nejlepších amerických interiérových designérů. O osvětlení se postaralo neméně prestižní studio Garyho Gordona.

Přirozenou krajinnou zahradu vytvořil tým zahradního architekta Edmunda Hollandera.

Gary Gordon instaloval světla i do Bílého domu a v tandemu s Brucem Biermanem vytvořili desítky interiérů i pro řadu celebrit, například pro zpěváka Davida Bowieho.

Přirozenou krajinnou zahradu vytvořil tým zahradního architekta Edmunda Hollandera, autora publikací o zahradní architektuře a držitele mnoha cen.

Komplex dvou kamenných domů vyprojektovaný v roce 2005 dokonce získal ocenění od americké Obce architektů.

, pro iDNES.cz