Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Fantastickou dřevostavbu na břehu řeky postavil z polomového dřeva

  1:00aktualizováno  1:00
Architekt Scott M. Kemp si v kanadské provincii Britská Kolumbie splnil sen. Na břehu Fraserovy řeky postavil pro svou rodinu moderní ekologickou dřevostavbu. Za dům zalitý sluncem získal ocenění od Kanadské rady pro výstavbu šetrných budov.

Dům stojí na břehu řeky Fraser, proslulé lovem lososů. | foto: Darren Willis

V Britské Kolumbii se výborně daří mohutným stromům a rozlehlým lesům. Sošné jedle douglasky, kanadské jedlovce a především zerav obrovský a cypřišek nutkajský – kterým se u nás nesprávně říká červený a žlutý cedr – mají podíl na tom, že nejzápadněji položená provincie země je světovou špičkou v technice a počtu realizací ekologických dřevostaveb.

Místní národní strom, zerav obrovský, se rozhodl použít při stavbě vlastního domu i architekt Scott M. Kemp, který zasvětil dřevostavbám celý svůj profesionální život. Kromě řady rodinných domů, vil a budov různých institucí vytvořil i turisty oblíbený visutý most přes řeku Yukon na historické South Klondike Highway a podílel se na výstavbě sportovišť pro loňské zimní olympijské hry ve Vancouveru. 

Devadesát procent prosklených ploch domu směřuje k jihu.

Devadesát procent prosklených ploch domu směřuje k jihu.

Při navrhování konstrukce svého rodinného domu se Kemp inspiroval bohatou přírodní krásou pozemku na březích Fraserovy řeky, nedaleko rybářské vesnice Ladner. Fraserova řeka je jednou z nejoblíbenějších lokalit pro lov lososů a jeseterů na světě. Dům stojí téměř na samotě poblíž Vancouveru, na hranici mezi divokou přírodou a posledními domky Ladneru.

Kemp si přál vytvořit moderní dřevostavbu – rodinný dům bez zbytečného historizujícího nádechu typických kanadských srubů. Léty prověřenému materiálu a konstrukci dal novou formu a přidal ekologické technologie.

Respektoval ráz a charakter původních přístřešků, ale neopustil svůj osobitý rukopis. Stavba dává vyniknout kráse dřeva a sází na jednoduchost a nekomplikovanost.

Rodinný dům kanadského architekta Michaela Scott Kempa.

Rodinný dům kanadského architekta Michaela Scott Kempa

Četné prosklené plochy nenásilně propojují interiér s exteriérem a dodávají mu maximum slunečního světla a tepla.

Dům je podélně rozdělen do tří částí. Středový hlavní obytný prostor s galerií zahrnuje v přízemí vstupní halu, kuchyň, jídelnu a obývací pokoj.

Zádveří je od zbylé části oddělené důmyslně sestavenou dřevěnou stěnou, která zároveň slouží jako úložné prostory a místo k sezení. Díky chytře umístěným otvorům nepůsobí masivně a temně. Ze společenské místnosti je krásný pohled na řeku a okolí. Zbylé dvě části domu tvoří garáž a dílna.

V patře domu jsou soukromé pokoje. Polovina patra směrem k řece patří manželům. Děti mají okna orientovaná do polí a lesů. Je zde také zimní zahrada, využívaná jako pracovna a prosluněné odpočívadlo s vyhlídkou na řeku.

Dům o rozloze 205 metrů čtverečních je uzpůsobený čtyřčlenné rodině. Už v návrzích ale architekt počítal s tím, že děti jednou odejdou a dům bude obývat sám s manželkou. Jednoduchými úpravami, za pomoci již vytvořených posuvných stěn, tak lze změnit dětské pokoje na hostinské místnosti s dostatkem prostoru pro přespání širší rodiny a také na vlastní komfortní bydlení pro Kempovu matku.

Výstavba domu trvala 11 měsíců.

Výstavba domu trvala 11 měsíců.

Veškeré topení včetně podlahového a dodávky teplé vody zajišťuje tepelné čerpadlo s uzavřeným geotermálním okruhem. Na stavbu bylo použito dřevo z polomů po velké bouři z losí obory na Vancouver Island. Stavebníci tak nemuseli porazit ani jediný strom.

Použití polomového dřeva a tím jeho odklizení také napomohlo ochraně před případným rozšířením požáru v oboře a losi se mohli opět pohybovat po svých vyšlapaných stezkách.

Na západním pobřeží Severní Ameriky jde o první takovéto zužitkování polomového dřeva. Dřevo nevylučuje žádné vedlejší toxické produkty a zanechává nulovou uhlíkovou stopu. Dokonalé tepelné vlastnosti zajišťuje konstrukce ze sendvičových panelů SIP z dřevovláknitých desek a polystyrenu.

Na zábradlí na vnitřní galerii i na venkovní balkony použil architekt sklo.

Na zábradlí na vnitřní galerii i na venkovní balkony použil architekt sklo.

Devadesát procent prosklených ploch domu směřuje k jihu. Skleněné panely orientované na jih a východ byly metodou elektrického nanášení vrstev e-coating upraveny tak, aby dovolovaly maximálně proniknout slunečnímu záření do domu a naopak na severní a západní straně minimalizovaly ztráty.

V domě funguje rekuperační zařízení, které v zimě ohřívá za pomoci odváděného teplého vzduchu nový chladný vzduch zvenčí. V létě pracuje přesně opačným způsobem.

Práce na rodinném domě trvaly jedenáct měsíců. Celkové náklady se vyšplhaly v přepočtu na 8 600 000 korun. Ekologická nezávadnost, solární pasivní energetická nenáročnost a obnovitelnost přírodních zdrojů jsou hlavními myšlenkami stavby. Díky jejich naplnění získal dům nejvyšší platinové ocenění kanadské organizace na podporu zeleného bydlení Rady pro výstavbu šetrných budov.

Autoři:Nejčtenější

Velká nádhera. To je přestavěná maringotka pro unavenou podnikatelku

Pestrou skalku stejně jako malý přírodní koupací rybníček vytvořila sama...

Osada Trebudannon uprostřed anglického hrabství Cornwall by se klidně mohla stát synonymem pro obydlenou zatáčku. Kromě...

Rodina umělců zachránila starý mlýn. Dnes v něm bydlí tři generace

Starý mlýn... Neomezený prostor pro život... A prostředí, které mu přísluší. To...

Nebýt umělecké představivosti, mlýn stojící na kraji stupavských přírodních krás by si lidé připomínali už jen ve...Zrekonstruovali si starou chalupu, teď sní o stolování na terase

Interiéry už má rodina hotové, teď je čeká exteriér včetně terasy.

Rčení „postav dům, zasaď strom a zploď syna“ se dnes často mění na „oprav dům, zasaď strom a postav terasu“. Ta se...

Bývalou hospodu proměnili na útulné bydlení. Z lokálu je obývák

Snad jen rozlehlý prostor místnosti s kuchyní, jídelnou a obývací částí by mohl...

Stálo hodně úsilí, než se Monice a Honzovi podařilo přebudovat bývalou hospodu v pěkné a voňavé bydlení, ve kterém to...

Do domu, pod kterým může téct voda i bahno, vejdete po padací lávce

Pozemek o ploše téměř dva tisíce metrů není oplocený, takže se kolem domu volně...

Jeden z nejlepších světových architektů Robert Konieczny si postavil dům na svazích Beskyd. Pojmenoval jej Archa....

Další z rubriky

Dům U Černé Matky Boží je klenotem Prahy a magnetem na turisty

Grand Café Orient. Josef Gočár navrhl pro kavárnu osvětlení i podobu baru....

Pouhé tři roky tvořili členové Skupiny výtvarných umělců v duchu kubismu, než vypukla první světová válka. V...

Lednice má nové centrum. Ve vložené dřevěné buňce je kavárna

Nové Kongresové centrum hotelu Spa Resort Lednice navrhl architekt Martin...

Lednice, to není jen krásný zámek, minaret, romantická krajina a vodní kanály, ale jsou to také lázně. Do této...

Nejlepší interiéry roku 2017: od domu až po hostel. Podívejte se

Dům ve tvaru srdce: hlavní obytný prostor je spojený s kuchyní a jídelnou....

Do třetice všeho dobrého: třetího ročníku soutěže Interiér roku 2017 se zúčastnil rekordní počet 178 projektů z České a...

Najdete na iDNES.cz