Falešné údaje pomohly k bytu

Přidělení dvaceti obecních bytů v Praze 1 začala prošetřovat kontrolní komise místního zastupitelstva. Je možné, že se řada lidí nezákonně obohatila. Podezření kolem podivného přidělování bytů v Praze 1 přibývá. Zatímco stovky obyvatel čekají v této části metropole na přidělení obecního bytu řadu let, jiní podvodem získali byt od radnice téměř okamžitě.
Kontrolní komise zastupitelstva narazila ve dvou případech na žadatele, kteří získali obecní byty proto, že fingovali těhotenství partnerky či nepravdivě uvedli, že uzavřou manželství. Přidělování dalších bytů se prošetřuje. "Jsou tu velmi vážná podezření," řekl Jan Votoček (Pravý blok), místopředseda kontrolního výboru.

Ve zmíněných dvou případech žadatelé dostali nájemní byty v lukrativních částech města, a to velmi rychle a navíc za podmínek, které jim umožnily jejich odkoupení za výhodnou cenu. Například v Pštrossově ulici tak získali dvoupokojový byt za necelých 580 tisíc korun. Jeho tržní cena je přitom až pětkrát vyšší. Na podivné případy upozornil člen zastupitelstva v Praze 1 Christian Thuri (ODS). "Zjistil jsem, že alespoň v jednom případě byl pronájem bytu schválen před dvěma lety lidem, kteří sice nahlásili očekávané narození dítěte, dosud ho ale nemají. Další se prokázali objednávkou svatby, ale nakonec se nevzali, a dokonce prý spolu už ani nežijí.

Tím, že jim radní pronajali byt na dobu neurčitou, mohou si ho nyní levně koupit," říká Thuri. Úředníci radnice přitom po nedávné kontrole přidělování bytů za poslední tři roky tvrdili, že žádné problémy nezjistili. "Byla to pouze formální prověrka, která nešla do hloubky," stěžuje si zastupitel Votoček. Z vyjádření místostarosty Prahy 1 Karla Louckého vyplývá, že na radnici nikdo nekontroluje, zda-li čekatelé na byt uvádějí ve své žádosti pravdivé údaje. "Asi by se to mělo dělat, nevím. To je věc sociální komise. Já si počkám na výsledek šetření kontrolního výboru," prohlásil Loucký.

Bylo přidělování obecních bytů součástí politických obchodů?

Pokud se potvrdí podezření člena zastupitelstva v Praze 1 Christiana Thuriho (ODS), přidělila v minulosti radnice první městské části neoprávněně hned dvacítku bytů. Tyto byty se před dvěma lety měly stát podle Thuriho součástí politického obchodu mezi ODS a tehdejším šéfem sociální komise za ČSSD Oldřichem Malým.

"Radní schválili seznam pár dní předtím, než začala platit mnohem přísnější kritéria pro přidělování bytů ," tvrdí Thuri. O co vlastně mělo jít? V polovině května 2000 rozhodli radní, z nichž většina je z ODS, o přidělení dvaceti bytů lidem schváleným sociální komisí. Podle Thuriho to bylo po předchozí dohodě s jejím předsedou Malým. "Vztahovalo se to k únorové volbě Jany Příhodové z ODS za místostarostku. Šest zastupitelů z ODS ji totiž odmítlo," říká. Malý měl zajistit jako náhradu pět hlasů z ČSSD.

To taky udělal a radní mu měli schválit přidělení bytů pro lidi, které si přes sociální komisi prosadil. "To je krkolomná konstrukce. Jak může pan Thuri vědět, kdo a jak volil, když volby byly tajné? K žádnému obchodu nedošlo," tvrdí místostarosta Karel Loucký (ODS). Předseda klubu zastupitelů za ČSSD Čestmír Nekovařík potvrdil, že Malý skutečně vyzval své stranické kolegy, aby Příhodovou z ODS při volbě za místostarostku podpořili. "Neměli jsme tušení, jaké pro to mohl mít důvody, a neznáme je ani nyní," řekl Nekovařík a dodal, že Příhodová nakonec podporu od ČSSD získala.

Oldřich Malý včera tvrdil, že obvinění z politického obchodu s ODS je nesmysl. "Nic takového se neodehrálo a žádný osobní zájem jsem na tom neměl," řekl. Důvěryhodnost Malého však není velká, protože kolem něho i sociální komise existuje několik podezření, že byty pomohli přidělit lidem, kteří na ně neměli právo. Malý byl nakonec z funkce šéfa komise odvolán, a to i vlastními lidmi z ČSSD. "Donesla se nám podezření, že si v čele komise nepočínal zrovna objektivně," uvedl Nekovařík.