Pokud budete s realitkou spokojeni, exkluzivní smlouvu můžete kdykoliv prodloužit

Pokud budete s realitkou spokojeni, exkluzivní smlouvu můžete kdykoliv prodloužit | foto: Profimedia.cz

Exkluzivní smlouva u realitky se vyplatí. Pozor ale na to, co podepisujete

  • 155
Prodáváte nemovitost a potenciálního kupce vaše nabídka zaujme. Už se chystá, že vám zavolá, jenže pak ji najde jinde za nižší cenu. Ztratí zájem, bude z několika různých prodejních cen zmatený, nabídku bude považovat za nedůvěryhodnou. Jak z toho ven? Řešením je zvolit si jednu realitní kancelář a uzavřít s ní exkluzivní smlouvu.

"Nemovitost pak nebude inzerovat více realitek s různými informacemi, za odlišných podmínek, a především za různou cenu," vysvětluje Tomáš Duda, ředitel realitní společnosti Professionals.

Kupce si nesmíte hledat sami

Ovšem pozor, spolupráce s jedinou realitní kanceláří se nemusí vyplatit, pokud narazíte na neseriózní společnost, která bude prodej protahovat, nebo když si sami najdete zájemce o koupi. Uzavřete-li totiž exkluzivní smlouvu s realitkou, nemůžete nemovitost zároveň nabízet sami. A pokud to uděláte, čeká vás pokuta.

VÝHRADNÍ SMLOUVA S REALITKOU

Přednosti

+ Máte přehled o tom, s kým jednáte a co se děje s vaší nemovitostí.
+ Nemovitost nabízená jednou realitní kanceláří působí věrohodněji.
+ Větší propagace nemovitosti na úkor jiných nabídek.
+ Stanoví se jedna cena nemovitosti (nemanipuluje se s ní).

Nevýhody

- Méně potenciálních zájemců, jedna realitní kancelář nemusí pokrýt celý trh.
- Máte "svázané ruce" v době, na niž je exkluzivita uzavřena (najdete-li si sami kupujícího, máte smůlu).
- Kdo si pečlivě neprostuduje smlouvu, může naletět.

Naproti tomu výhodou exkluzivity je, že se stanoví nejvýhodnější prodejní cena, což bývá obtížné, pokud se ta samá nemovitost objeví v nabídce hned několika realitek.

"V takovém případě dochází k tomu, že je cena uměle snížena převisem nabídky mnoha realitních kanceláří, takže neodpovídá reálnému stavu," doplňuje Radka Vajo z kanceláře Century 21 Reality 21. A na tom nejvíc tratí prodávající.

Pozor na to, co podepisujete

Před podpisem exkluzivní smlouvy si celý dokument důkladně prostudujte. Zásadní jsou zejména záruky, že kancelář udělá všechno pro to, aby nemovitost prodala. Je dobré uvést, jakými konkrétními způsoby ji vlastně bude propagovat.

Dále jsou důležité podmínky vypovězení smlouvy a případné sankce za její nedodržení, a to na obou stranách.

"Ve smlouvě by neměly chybět závazky realitní kanceláře vůči prodávajícímu, kupní cena nemovitosti, vyčíslení provize, případně podmínky prodeje, na nichž majitel nemovitosti trvá," vypočítává Radka Vajo.

Realitní kanceláře garantují, že uzavření exkluzivní smlouvy vyjde cenově stejně, jako kdyby se prodej uskutečnil bez ní. "Nenavyšuje se provize ani poplatky. Je to stejné, jako kdyby šlo o běžný prodej nemovitosti," potvrzuje Tomáš Duda.

Důležitý je i termín plnění smlouvy, tedy doba, na jakou se uzavírá. Nikdy nepodepisujte smlouvu na dobu neurčitou, ale vždy na konkrétní období, maximálně na čtyři týdny.

Realitní server - Reality.iDNES.cz

Pokud budete s realitkou spokojeni, smlouvu můžete kdykoliv prodloužit. Kratší doba má výhodu i tehdy, pokud si sami najdete kupce - počká spíše čtyři týdny než půl roku.

Právě podmínky při podpisu exkluzivní smlouvy odhalí, do jaké míry je realitní kancelář seriózní. Dávejte velký pozor na všechny smlouvy, v nichž nejsou jasně definovány povinnosti a práva obou stran.

REALITKU SI PROKLEPNĚTE

Než podepíšete exkluzivní smlouvu a svěříte prodej své nemovitosti jediné realitní kanceláři, ověřte si, že je to seriózní partner.

Pokud chcete mít stoprocentní jistotu, že vsadíte na dobrého koně, kontaktujte některou z realitek sdružených v Asociaci realitních kanceláří ČR. Zda jde o poctivý podnik, poznáte už na první schůzce podle způsobu jednání.

Brzy už jen exkluzivita?

V zahraničí je běžné, že realitky uzavírají s klienty pouze exkluzivní smlouvy, v Česku je to spíše výjimečné. "Výhodou exkluzivity jsou jasně stanovené podmínky, které jsou dopředu známy. To vede k rychlejšímu a výhodnějšímu prodeji. Zaměření výhradně na exkluzivní smlouvy má tedy budoucnost," myslí si Tomáš Duda.

Už proto, že realitky mají větší jistotu, že se jim vrátí prostředky, které do prodeje nemovitosti daly. A prodávající má zaručeno, že se jeho dům či byt bude poctivě propagovat.

DOHODU UZAVŘETE NA KRATŠÍ DOBU

Jestli si něco při podpisu exkluzivní smlouvy musíte pečlivě ohlídat, tak délku, na niž se dohoda uzavírá. "Poprvé smlouvu uzavřete na kratší dobu, exkluzivitu delší než tři měsíce nepovažuji za seriózní," říká David Černík z firmy Maxima Reality.

David Černík, Maxima Reality

Co si kupující pomyslí o bytu, který se nabízí za různé ceny?
Nic dobrého, nabídka v něm nebude vzbuzovat důvěru. Pak se může stát, že nebude kontaktovat ani jednu z realitních kanceláří, které nemovitost nabízejí.

Vyplatí se tedy uzavřít exkluzivní smlouvu?
Je lepší dát exkluzivitu jedné, pečlivě vybrané realitní kanceláři. Exkluzivní smlouva pro ni znamená určitou jistotu, že se o prodávanou nemovitost nemusí přetahovat s jinou realitkou. Na druhou stranu je to i závazek - musí se prodeji věnovat mnohem více.

Na co by si měl dát prodávající pozor?
Především na to, na jak dlouho smlouvu uzavírá. Měl by ji sjednat nejprve na kratší dobu, třeba na tři až čtyři týdny. Bude-li mít z práce realitní kanceláře dobrý pocit, může exkluzivitu vždy po měsíci prodlužovat.


Témata: Nemovitosti, Podpis