Přechod od silných žárovek k jejich úspornějším náhradám řadě lidí způsobuje problémy v orientaci.

Přechod od silných žárovek k jejich úspornějším náhradám řadě lidí způsobuje problémy v orientaci. | foto: Profimedia.cz

Evropský nesmysl se žárovkami je logický. Návod, jak mu porozumět

  • 93
Každý, kdo si ještě nezvykl na úsporné zářivky, by měl zpozornět. Zatímco před rokem Evropská unie zakázala 100wattové žárovky, od září jsou na řadě další, a to 75wattové. Nejsilnější klasické žárovky tak budou "šedesátky". Neznamená to však, že pětasedmdesátky hned zmizí z obchodů.

Prodejci mohou doprodat zásoby klasických žárovek, jen už je nesmějí doplňovat. To může ale trvat řadu měsíců. Přestože zákaz 100wattových žárovek trvá rok, stále je lze koupit v některých e-shopech nebo elektrodomech. "Máme je skladem v necelé třetině prodejen," uvádí třeba Ladislav Kolesár ze sítě OKAY Elektrospotřebiče.

KDE LZE JEŠTĚ KOUPIT 100 w ŽÁROVKY

Žárovky na 75 wattů dříve tvořily v prodeji mezi ostatními jen asi 10 procent. "Jejich obliba však vzrostla ukončením prodeje 100wattové žárovky, protože se staly nejvyššími dostupnými klasickými žárovkami," říká Antonín Melč z firmy Philips. Martin Kocourek z Osramu upřesňuje, že se používají hlavně v lustrech v ložnicích a obývacích pokojích. Zákaz se dotkne také některých méně používaných halogenových žárovek s příkonem 60 či více wattů.

Chcete žárovku 100 W? Hledejte úsporných 1 400 lm

Přechod od silných žárovek k jejich úspornějším náhradám - zářivkám, halogenům a LEDkám, řadě lidí způsobuje problémy v orientaci. Místo jednoduchého značení 100 W nebo 60 W musí na obalech hledat jiná čísla, která se navíc u různých typů výrobků i značek liší.

Teď to bude ještě složitější. Zatímco dosud výrobci tiskli největším písmem odpovídající množství wattů klasické žárovky, nově musí být velkým písmem jiný údaj: světelný tok v lumenech (lm).

POSTUPNÝ KONEC PRODEJE ŽÁROVEK

  • 1. září 2009 - 100 W či silnější a všechny matné
  • 1. září 2010 - 75 W
  • 1. září 2011 - 60 W
  • 1. září 2012 - všechny ostatní klasické žárovky
  • 1. září 2016 - všechny s energetickou třídou C či horší

Kde hledat více informací
www.evropska-unie.cz/zarovky
www.uspornespotrebice.cz

Vypadá to jako další z bruselských nesmyslů, ale důvod je logický. Když si koupíte klasickou žárovku třeba 60 W, svítí plus minus stejně, ať ji vyrobil kdokoliv. U úspornějších výrobků se to však může hodně lišit. Značková 15wattová zářivka může svítit třeba o polovinu víc než neznačková z Číny.

Údaj v lumenech se lišit nemůže. Čím vyšší číslo, tím více žárovka svítí. Proto když teď budete chtít náhradu za prasklou žárovku 100 W, hledejte zářivku asi 1 400 lm. Když budou mít jen 1 600 lm, nevadí. Jen si posvítíte trochu lépe než dřív.

I toto nařízení se neprojeví hned, obchodníci mohou doprodat žárovky se starými obaly. Ani u těch novějších však není nutné si zoufat. Přepočet na klasickou žárovku na obalech zůstane, jen nebude tak dobře vidět a bude přesnější.

KAM SE HODÍ JAKÉ SVĚTLO

  • Teplá bílá - nažloutlé, podobné klasické žárovce, působí útulně.
    Označení: číslo 825 či 827, 2 500 či 2 700 kelvinů, Warm White (WW)
    Použití: obývací pokoj, ložnice, dětský pokoj
  • Studená bílá - pocitově neutrální
    Označení: číslo 840,
    4 000 kelvinů, Cool White (CW)
    Použití: kuchyň, koupelna, toaleta
  • Studené denní světlo - bílé až namodralé, jako denní světlo
    Označení: číslo 860,
    6 000 kelvinů, Cool Day (CDL)
    Použití: pracovna
Třeba zářivku se světelným tokem 240 lumenů výrobce pro snazší orientaci mohl vydávat za náhradu žárovky 25 W. Teď bude muset přepočet upravit třeba na přesnějších 26 W. U klasických žárovek 60 W a slabších zůstane původní značení.

U zářivek porovnáte, jak dlouho se zahřívají

Čísla v lumenech nejsou úplnou novinkou. Na obalech se objevují už několik let, výrobci je jen dosud tiskli malým písmem. Ode dneška však na krabičkách žárovek přibude řada skutečně nových údajů.

"Je to hlavně počet spínacích cyklů a zahřívací doba," upozorňuje Juraj Krivošík ze společnosti SEVEn, jež se zabývá energetickým poradenstvím. Počet spínacích cyklů značí, kolikrát lze žárovku rozsvítit, než přestane fungovat. Zahřívací doba je důležitá u zářivek, které se často pomalu rozsvěcejí.

Dále je nyní povinné na obalech uvádět životnost v hodinách a teplotu chromatičnosti v kelvinech. Kelviny (K) udávají barvu světla. Z krabičky byste měli vyčíst i rozměry žárovky a to, zda se dá použít na stmívání. Pokud výrobek obsahuje rtuť, musí tu být její množství a odkaz na webovou stránku s radami, co dělat, když žárovka praskne.

Někteří výrobci už část těchto dat uváděli. Změny se dotknou hlavně levných výrobků, o nichž se zákazník dosud dozvídal jen minimum informací, takže je mohl těžko porovnávat s jinými.

NOVINKY NA OBALECH

Obal žárovky

Hlavní údaj pro výběr žárovky je nově světelný tok v lumenech (lm) - musí být uvedený aspoň dvakrát tak velikým písmem než jiná čísla, zde 240 lm (1). Kromě příkonu žárovky, zde 5 W, se uvádí i odpovídající hodnota klasické žárovky (pravidla viz tabulka), zde 26 W (2). Další novinky: počet zapnutí, která žárovka vydrží; teplota chromatičnosti v kelvinech, jež určuje barvu světla; zahřívací doba v sekundách - důležitá u úsporných zářivek; upozornění, zda lze či nelze žárovku stmívat; rozměry v milimetrech; když žárovka obsahuje rtuť (Hg), musí tu být obsah rtuti a odkaz na web s pokyny, jak postupovat při rozbití (3).

Jaká čísla odpovídají klasické žárovce
Žárovka A B C D
25 W 18 W 5-9 W 6 W 217-249 lm
40 W 20 či 28 W 7-11 W 7-8 W 410-470 lm
60 W 30 či 42 W 11-15 W 12 W 702-806 lm
75 W 52-53 W 15-18 W - 920-1055 lm
100 W 70 W 20-23 W - 1 326-1 521 lm
150 W 105 W 24-33 W - 2 137-2 452 lm

Poznámka: A - halogenová žárovka, B - úsporná zářivka, C - LED žárovka, D - světelný tok v lumenech, Zdroj: Úřední věstník EU, SEVEn, katalogy