Eva Jiřičná

Eva Jiřičná | foto: Ondřej Košík

Jiřičná získala prestižní cenu za přínos postavení žen v architektuře

  • 1
Česká architektka Eva Jiřičná obdržela v Británii letošní Cenu Jane Drewové za mimořádný přínos postavení žen v architektuře. Rozhodnutí poroty, která hovoří o mimořádném vlivu Jiřičné v dané oblasti, bylo jednomyslné.

O významném ocenění pro českou architektku, která 3. března oslavila 74. narozeniny, informoval na svém serveru britský odborný časopis Architects Journal.

Členka poroty a nositelka loňské ceny Zaha Hadid uvedla, že Jiřičná "znovu objevila myšlenku maloobchodu", když v roce 1988 navrhla vlajkovou prodejnu módní značky Joseph. Také vyzdvihla její ochotu radit v oboru nejen studentům, ale i svým kolegům.

Právě interiéry londýnských a newyorských módních obchodů a butiků (Boss, Kenzo, Joseph, Vidal Sasoon), ale také klubů a restaurací, jsou řazeny k nejlepším na světě a přinesly Evě Jiřičné největší slávu. Pracovala však i pro takové klienty, jako jsou pojišťovna Lloyd či lord Rotschild.

"Když dnes půjdete do kteréhokoli obchodu (počítačové firmy) Apple, nakonec (zjistíte, že) všichni začínali s Evou," dodal další z porotců Ivan Harbour. Jiřičná je známá designem skleněných a ocelových schodišť.

Cena nese jméno britské architektky z takzvané modernistické školy. Drewová zemřela v roce 1996. "Jane Drewová byla jednou z mých hlavních hrdinek. S postupem času oceňujete, čeho tyto ženy dosáhly, a jak odvážné byly. Jane Drewová byla jednou z těchto žen. Byla průkopníkem," reagovala Jiřičná, která sama byla členkou poroty při prvním udělování těchto cen v roce 1998. Významné ocenění by měla převzít v londýnském hotelu Langham 22. března.

Kongesové centrum Zlín, autoři: Eva Jiřičná, Petr Vágner, Jiři Hušek, Štěpán...
Kategorie Novostavba: Kongresové centrum Zlín, autoři: Eva Jiřičná, Petr...

Kategorie Novostavba: Kongresové centrum Zlín, autoři: Eva Jiřičná, Petr Vágner, Jiři Hušek, Štěpán Toman, Marie Doucet, Jan Kolář, Tomáš Slovik, Tereza Daňhelová, Claudia Schmidt, Zuzana Procházková, Jakub Srpa, Duncan Webster, Daria Bártová, Jan Adámek

Slavná rodačka ze Zlína

Jen těžko lze nalézt českého architekta, který dosáhl tolika ocenění: získala Řád britského impéria, byla zvolena členkou Královské akademie umění a uvedena do Americké síně slávy. Obdržela čestné doktoráty a profesury na několika vysokých školách.

Jako jediná žijící architektka a designérka se dostala do knihy Penny Sparkeové Století designu - Průkopníci designu 20. století.  Její jméno a práce se ocitly vedle dalších světových velikánů, jakými jsou například Le Corbusier, Marcel Breuer, Miese van der Rohe nebo Ettore Sottsass.

Reprezentativní lékařská kavárna je určena i pro veřejnost

Absolventka architektury na ČVUT a také AVU (byla studentkou v ateliéru Jaroslava Fragnera) žije od roku 1968 v Londýně, ale do Prahy i do rodného Zlína se často vrací. A také zde pracuje: je autorkou například prvního designového hotelu ve východní Evropě, který je součástí asociace Design Hotels a získal řadu cen - Hot list CondeNast Traveller "Coolest Hotels on the Planet" 2003, AIA Excellence in Design Award 2003, Best of Realty Hotel, Projects Czech Republic 2003 a Czech Grand Prix Award 2003.

V Praze také zrekonstruovala starou pizzerii na kavárnu Café B. Braun v prostorách Lékařského domu, je autorkou jednoho ze tří center Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, které se začne stavět na jaře 2013, ze čtvrtého nejstaršího domu v Mariánských Lázních vytvořila moderní bytový dům plný světla. A samozřejmě skla.

,