Realitní společnost bude za uvádění energetických průkazů v inzerci přímo zodpovědná.

Realitní společnost bude za uvádění energetických průkazů v inzerci přímo zodpovědná. | foto: Profimedia.cz

Konec zmatků u energetických průkazů budov. Zvítězí zdravý rozum?

  • 205
Více než rok panuje zmatek kolem průkazů energetické náročnosti budov (PENB). Majitelé nemovitostí kvůli nepřehlednosti situace s pořízením otálejí, případně je odmítají zcela. Vláda proto v září schválila návrh novely zákona 406/2000 o hospodaření energií, která přinese několik zásadních změn.

1. Realitní společnost bude mít zodpovědnost za uvedení PENB

V současné době má majitel povinnost uvádět hodnotu energetického průkazu u své prodávané nemovitosti již při nabídce v inzerci. Od platnosti novely zákona (tj. během roku 2015), pokud majitel nedodá realitní společnosti ověřenou kopii grafické části PENB, má realitní kancelář povinnost u objektu uvést nejhorší energetickou třídu, tedy G.

Od ledna bude tedy realitní společnost za uvádění energetických průkazů v inzerci přímo zodpovědná. „V případě uveřejnění inzerátu bez deklarované energetické náročnosti nově hrozí jak majiteli, tak i realitnímu makléři finanční postih v hodnotě až 100 tisíc korun. Stejné to posléze je i pro samoprodejce. V případě, že by zodpovědnost ležela na vlastníkovi nemovitosti v podobě právnické osoby (například SVJ či podnikatele), pak je pokuta dokonce až do výše 200 tisíc korun,“ říká Luděk Lošťák ze společnosti Comfort Space.

2. Starší domy bez průkazu

Další z chystaných novinek se dotýká nemovitostí, které vznikly před rokem 1947. „U takových domů bude nově platit, že pokud objekt neprošel od doby výstavby většími změnami (tj. minimálně o 25 procent) může se prodávající s kupujícím písemně dohodnout, že průkaz energetické náročnosti není nutné pořizovat,“ vysvětluje Luděk Lošťák.

Platnost novely

"Novelu zákona 406/2000 sice vláda v září schválila s tím, že by měla platit od 1. 1. 2015, ale sněmovna ji zatím ještě nestihla projednat. Zřejmě k tomu dojde na jaře. Pokud již nedojde k žádným změnám a odkladům, tak by měla začít platit v druhém kvartálu roku 2015," řekl iDNES.cz mediální koordinátor aliance  Šance pro budovy, která sdružuje více než 300 firem z oboru energeticky úsporného stavebnictví.

 

Tento návrh je podle Lošťáka velmi rozumný, protože drtivá většina takto starých budov spadá do nejnižší třídy. Ovšem pozor v případě, kdy objekt od doby výstavby prošel dílčí změnou, zde by tato výjimka přestávala být platnou. V případě zrekonstruované nemovitosti bude i u těchto nemovitostí nadále vyžadován.

3. Rozestavěné budovy i výměna kotle

Novela zákona také obsahuje návrh, aby byl PENB vyžadován nejen pro prodej a pronájem nemovitosti, ale i pro stavby před jejich dokončením, a to v rámci kolaudace či rekolaudace.

Dále novela počítá s tím, že průkaz bude nutné obnovit například v případě, kdy dojde k výměně kotle na ohřev teplé vody či topení.

„Takový zásah do budovy samozřejmě změní energetickou náročnost, a tedy je možné, že se nemovitost posune do lepší energetické třídy. Pak by existoval i předpokládaný nárok na vyšší prodejní cenu,“ dodává Luděk Lošťák.

4. Ochrana a registr

Aby mělo Ministerstvo obchodu a průmyslu a státní energetická inspekce dohled nad kvalitou vydávaných energetických průkazů, bude každý PENB opatřován unikátním identifikátorem, podle kterého bude snadné identifikovat konkrétního energetického specialistu, který průkaz zpracovával, a jeho unikátnost.

Změny od ledna 2015

  • PENB bude muset být připraven i pro rozestavěnou budovu, a to před kolaudací.
  • Průkaz bude nutné vystavit znovu, pokud dojde ke změně vytápění či ohřevu teplé vody.
  • Realitní společnost bude zodpovědná za uvádění PENB při inzerci a bude muset průkaz na vyzvání inspekce doložit.
  • Každý průkaz bude označen unikátním číslem. To přímo identifikuje inspektora, který ho připravil. Tím se výrazně zvýší tlak na kvalitu průkazů a kontrolu jeho pravosti.
  • Ministerstvo tím chce zabránit nekalým praktikám, kdy někteří jednotlivci vydávali energetické průkazy k budovám, ke kterým neměli k dispozici potřebnou dokumentaci a dokonce ani oprávnění průkaz vydávat.

    Vedle toho budou veškeré průkazy evidovány v elektronickém systému MPO, díky kterému bude jejich namátková kontrola mnohem jednodušší a rychlejší než tomu bylo dosud.

    5. Novela začne platit v průběhu roku 2015

    „Novelu zákona 406/2000 sice vláda v září schválila s tím, že by měla platit od 1. 1. 2015, ale sněmovna ji zatím ještě nestihla projednat. Zřejmě k tomu dojde na jaře. Pokud již nedojde k žádným změnám a odkladům, tak by měla začít platit v druhém kvartálu roku 2015,“ řekl iDNES.cz mediální koordinátor aliance Šance pro budovy, která sdružuje více než 300 firem z oboru energeticky úsporného stavebnictví.

    Novela se bude také týkat i SVJ. Průkaz energetické náročnosti budovy budou muset mít i sdružení vlastníků bytových jednotek (SVJ). Tedy alespoň ta, která mají plochu větší než 1 500 metrů čtverečních. Povinnost platí také pro administrativní objekty. Takových nemovitostí je v České republice odhadem několik desítek tisíc.