Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Konec zmatků u energetických průkazů budov. Zvítězí zdravý rozum?

  1:00aktualizováno  1:00
Více než rok panuje zmatek kolem průkazů energetické náročnosti budov (PENB). Majitelé nemovitostí kvůli nepřehlednosti situace s pořízením otálejí, případně je odmítají zcela. Vláda proto v září schválila návrh novely zákona 406/2000 o hospodaření energií, která přinese několik zásadních změn.

Realitní společnost bude za uvádění energetických průkazů v inzerci přímo zodpovědná. | foto: Profimedia.cz

1.Realitní společnost bude mít zodpovědnost za uvedení PENB

V současné době má majitel povinnost uvádět hodnotu energetického průkazu u své prodávané nemovitosti již při nabídce v inzerci. Od platnosti novely zákona (tj. během roku 2015), pokud majitel nedodá realitní společnosti ověřenou kopii grafické části PENB, má realitní kancelář povinnost u objektu uvést nejhorší energetickou třídu, tedy G.

Od ledna bude tedy realitní společnost za uvádění energetických průkazů v inzerci přímo zodpovědná. „V případě uveřejnění inzerátu bez deklarované energetické náročnosti nově hrozí jak majiteli, tak i realitnímu makléři finanční postih v hodnotě až 100 tisíc korun. Stejné to posléze je i pro samoprodejce. V případě, že by zodpovědnost ležela na vlastníkovi nemovitosti v podobě právnické osoby (například SVJ či podnikatele), pak je pokuta dokonce až do výše 200 tisíc korun,“ říká Luděk Lošťák ze společnosti Comfort Space.

2.Starší domy bez průkazu

Další z chystaných novinek se dotýká nemovitostí, které vznikly před rokem 1947. „U takových domů bude nově platit, že pokud objekt neprošel od doby výstavby většími změnami (tj. minimálně o 25 procent) může se prodávající s kupujícím písemně dohodnout, že průkaz energetické náročnosti není nutné pořizovat,“ vysvětluje Luděk Lošťák.

Platnost novely

"Novelu zákona 406/2000 sice vláda v září schválila s tím, že by měla platit od 1. 1. 2015, ale sněmovna ji zatím ještě nestihla projednat. Zřejmě k tomu dojde na jaře. Pokud již nedojde k žádným změnám a odkladům, tak by měla začít platit v druhém kvartálu roku 2015," řekl iDNES.cz mediální koordinátor aliance  Šance pro budovy, která sdružuje více než 300 firem z oboru energeticky úsporného stavebnictví.

 

Tento návrh je podle Lošťáka velmi rozumný, protože drtivá většina takto starých budov spadá do nejnižší třídy. Ovšem pozor v případě, kdy objekt od doby výstavby prošel dílčí změnou, zde by tato výjimka přestávala být platnou. V případě zrekonstruované nemovitosti bude i u těchto nemovitostí nadále vyžadován.

3.Rozestavěné budovy i výměna kotle

Novela zákona také obsahuje návrh, aby byl PENB vyžadován nejen pro prodej a pronájem nemovitosti, ale i pro stavby před jejich dokončením, a to v rámci kolaudace či rekolaudace.

Dále novela počítá s tím, že průkaz bude nutné obnovit například v případě, kdy dojde k výměně kotle na ohřev teplé vody či topení.

„Takový zásah do budovy samozřejmě změní energetickou náročnost, a tedy je možné, že se nemovitost posune do lepší energetické třídy. Pak by existoval i předpokládaný nárok na vyšší prodejní cenu,“ dodává Luděk Lošťák.

4.Ochrana a registr

Aby mělo Ministerstvo obchodu a průmyslu a státní energetická inspekce dohled nad kvalitou vydávaných energetických průkazů, bude každý PENB opatřován unikátním identifikátorem, podle kterého bude snadné identifikovat konkrétního energetického specialistu, který průkaz zpracovával, a jeho unikátnost.

Změny od ledna 2015

 • PENB bude muset být připraven i pro rozestavěnou budovu, a to před kolaudací.
 • Průkaz bude nutné vystavit znovu, pokud dojde ke změně vytápění či ohřevu teplé vody.
 • Realitní společnost bude zodpovědná za uvádění PENB při inzerci a bude muset průkaz na vyzvání inspekce doložit.
 • Každý průkaz bude označen unikátním číslem. To přímo identifikuje inspektora, který ho připravil. Tím se výrazně zvýší tlak na kvalitu průkazů a kontrolu jeho pravosti.
 • Ministerstvo tím chce zabránit nekalým praktikám, kdy někteří jednotlivci vydávali energetické průkazy k budovám, ke kterým neměli k dispozici potřebnou dokumentaci a dokonce ani oprávnění průkaz vydávat.

  Vedle toho budou veškeré průkazy evidovány v elektronickém systému MPO, díky kterému bude jejich namátková kontrola mnohem jednodušší a rychlejší než tomu bylo dosud.

  5.Novela začne platit v průběhu roku 2015

  „Novelu zákona 406/2000 sice vláda v září schválila s tím, že by měla platit od 1. 1. 2015, ale sněmovna ji zatím ještě nestihla projednat. Zřejmě k tomu dojde na jaře. Pokud již nedojde k žádným změnám a odkladům, tak by měla začít platit v druhém kvartálu roku 2015,“ řekl iDNES.cz mediální koordinátor aliance Šance pro budovy, která sdružuje více než 300 firem z oboru energeticky úsporného stavebnictví.

  Novela se bude také týkat i SVJ. Průkaz energetické náročnosti budovy budou muset mít i sdružení vlastníků bytových jednotek (SVJ). Tedy alespoň ta, která mají plochu větší než 1 500 metrů čtverečních. Povinnost platí také pro administrativní objekty. Takových nemovitostí je v České republice odhadem několik desítek tisíc.

  Autor:  Nejčtenější

  Postavili si dům, který jede na elektřinu. Rodina platí 27 tisíc ročně

  Bydlení v panelákovém bytě rodině nevyhovovalo a dlouho o domě uvažovali. Vše...

  Trvanlivost, užitek a jednoduchost, to bylo první, co přišlo Janě a Antonínovi na mysl, když přemýšleli o podobě svého...

  Rány pendrekem mu zničily zdraví, teď mu garsonku předělali designéři

  Garsonce dominuje rohová pohovka s úložným prostorem na lůžkoviny a možnosti...

  Jiří se na demonstraci na Národní třídě v listopadu 1989 snažil chránit přítelkyni, a tak schytal do hlavy pár ran...  „Zámecký“ styl vyměnili po dvaceti letech za nadčasový. A jsou nadšeni

  Kuchyňská linka je navržena a vyrobena na zakázku, pracovní deska je z lamina,...

  Radka a Miroslav si před takřka dvaceti lety navrhli a zařídili dům podle svých představ. Nedávno se rozhodli vyměnit...

  Dříve ustájení koní v Praze. Dnes skvěle opravený sen mladého muže

  Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro...

  Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro architekta Jana Beka od mladého muže, který se...

  Dva chlapi a pes bydlí v bytě, který připomíná galerii

  Do kuchyně se kromě snídaňového pultu a kulatého jídelního stolu vešla také...

  Kostýmní výtvarník Josef Čechota s přítelem Markem a fenkou Stellou objevují svět za Prahou. Po letech strávených v...

  Další z rubriky

  Tento dům se staví i zásluhou čtenářů iDNES.cz. Podívejte se

  Dům pro rodinu postiženého Aleše by měl být dokončen koncem dubna. Má obytnou...

  Ten dům je nenápadný a není ani velký, ale z pohledu majitelů je obrovský. Dřevostavba nedaleko Havlíčkova Brodu se...

  Nejlepší dřevěné stavby a projekty roku 2018. Hlasovat může každý

  Dům v Neveklově pracuje se základním, archetypálním tvaroslovím rodinného domu...

  Ty nejlepší rodinné domy ze dřeva, ale také interiéry či dětská hřiště nebo dřevěné konstrukce roku 2018, to vše si...

  Mateřské školky budoucnosti: hodně světla, příroda hned za okny

  1. místo – Máté Asbóth a Josef Borák (SR) Návrh Kindergarten Leonardo oslovil...

  Mateřská škola budoucnosti, to bylo téma mezinárodní soutěže studentů architektury Active House Award 2017. Vedle...

  Najdete na iDNES.cz