Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pro rodiče vymysleli energeticky soběstačný dům. Inspirovaly je chaty

  1:00aktualizováno  1:00
Nápad, který vznikl v roce 2011, přinesl českým studentům velký úspěch v mezinárodní soutěži Solar Decathlon 2013 v Kalifornii. Jejich Air House, energeticky soběstačný dům, skončil celkově třetí.

Energeticky soběstačný dům je určený pro generaci 50+. | foto: Tým ČVUT

Pro generaci 50+, tedy pro své rodiče, vymysleli studenti ČVUT energeticky soběstačný dům, Air House. Do mezinárodní soutěže Solar Decathlon, jejíž finále se uskutečnilo v říjnu 2013 v v Orange County Great Park v Kalifornii, se přihlásili již v roce 2011. Podařilo se jim probojovat mezi dvacet nejlepších týmů.

Může se hodit

Toužíte po podobném bydlení? Poptejte ověřené stavební firmy a ušetřete až 30% díky porovnání více nabídek na AAAPOPTAVKA.CZ

Podoba soutěžního domu se během dvou let velmi měnila, zejména s ohledem na místo konání finále. Místo odvážné nafukovací membrány, se kterou se studenti do soutěže hlásili, přivezli do Kalifornie elegantní "dům v domě". Dva roky trvalo, než se dům navrhl, postavil, otestoval, rozebral a nakonec dopravil na místo konání finále soutěže. Tam jej bylo nutné postavit během pouhých devíti dní.

Úkol pro všech dvacet týmů, jež se probojovaly do finále šestého ročníku soutěže, byl stejný: postavit dům, jehož jediným zdrojem energie je Slunce. Air House navrhli autoři pro generaci 50+, takzvaných "empty nesters" (syndrom prázdného hnízda). Návrh kombinoval minimální vnitřní obytný prostor s velkorysým venkovním prostorem.

Během jediného víkendu navštívilo dům více než 4 000 návštěvníků.

Během jediného víkendu navštívilo dům více než 4 000 návštěvníků.

Inspirací se pro autory stala tradiční venkovská architektura, chatařství a minimalistické bydlení české architektonické avantgardy 30.let minulého století.

Vítězství uniklo českému týmu jen o šest bodů, zvítězili rakouští studenti z Technické univerzity ve Vídni. Bohužel do dalších ročníku se smějí hlásit pouze americké týmy. Že by se Evropy báli???

Hodnocení v deseti bodech

Air House získal 1. cenu v Architektuře a Energetické bilanci, 2. místo v Technice, 3. místo v Atraktivitě pro trh, Komfortu a Teplé vodě. Hodnotilo se totiž deset kategorií:

Architektonická kvalita

Posouzení návrhu z hlediska konceptu i celkového fungování. Odborná porota sleduje proporce stavby, řešení fasády, propojení vnitřního prostoru s exteriérem. Hlediskem je pohodlí obyvatel i kontext, do kterého je stavba navrhována.

Fotogalerie

Atraktivita pro trh

Disciplína posuzuje vhodnost řešení pro klienta, který si každý tým určuje sám. Porota hodnotí uživatelský komfort, prodejnost a proveditelnost stavby.

Cenová dostupnost

Ukazuje, že chytré řešení šetří finance nejen při provozu, ale i při výstavbě a že nejlepší řešení nemusí být to nejdražší. Maximum bodů mohl získat dům, který lze postavit za méně než 250 000 USD.

Domácí zábava

Simuluje skutečný provoz domu, prověřuje návrh, zařízení a spotřebu elektrické energie. Hodnotí se večeře pro soupeřící týmy, filmový večer, osvětlení domu i vaření, které je nahrazeno úkolem odpařit 5 liber (cca 2, 3 kg) vody ve stanoveném čase.

Energetická bilance

Plný počet bodů patří domu, který během soutěžního týdne vyprodukuje alespoň tolik elektrické energie, kolik sám spotřebuje.

Interiér domu zařídili studenti hlavně z nabídky místní IKEA.

Interiér domu zařídili studenti hlavně z nabídky místní IKEA.

Komunikace

Zahrnuje kvalitu webových stránek, komunikaci s cílovou skupinou nebo netradiční a dobře zvládnuté představení domu na finální přehlídce.

Ohřev vody

Prověřuje fungování domu a posuzuje, zda navržené zařízení pokryje potřebu teplé užitkové vody domácnosti. Pro plný počet bodů musí dům v daný čas poskytnout 15 galonů (56,8 l) teplé vody (min. 43,3 °C) za maximálně 10 minut.

Spotřebiče

Disciplína posuzuje, jak dům vyhovuje potřebám běžné americké domácnosti a zaměřuje se na spotřebu elektrické energie. Je potřeba udržovat teplotu uvnitř chladničky mezi 1,11°C a 4,44 °C, uvnitř mrazničky mezi −28,9 °C a −1,5 °C, vyprat prádlo na teplotu alespoň 48,9° C a usušit je ve stanoveném čase.

Technika

Odborná porota hodnotí funkčnost navržených technologií, jejich účinnost v porovnání s běžnými systémy, inovaci, spolehlivost zařízení i jakým způsobem je stavba dokumentována a zda odevzdané výkresy odpovídají skutečnému stavu.

Vnitřní komfort

V soutěžních domech se během stanovené doby sledují parametry vnitřního prostředí, které je potřeba udržet v určitých limitech. Teplotu vzduchu mezi 22,2 °C a 24,4 °C a relativní vlhkost vzduchu méně než 60 %.

Air House, který navrhl a postavil tým studentů z ČVUT, bylo v Kalifornii nutné...

Dům bylo v Kalifornii nutné postavit během devíti dnů.

O týmu

Multidisciplinární tým, který se soutěže za Českou republiku zúčastnil, byl vedený Fakultou architektury v úzké spolupráci s Fakultou stavební. Na projektu se podíleli studenti Fakulty dopravní, Fakulty elektrotechnické, Fakulty strojní a Univerzitní centrum energeticky efektivních budov (UCEEB). Grafiku zpracovávali studenti VŠUP, s jazykovými korekcemi pomáhali studenti Univerzity Karlovy.

Stavba AIR House zaujala odbornou porotu soutěže architekturou, založenou na jednoduchosti a čistotě, s důrazem na propojení vnitřních a vnějších prostor, tedy přírodních materiálů, okolní přírody a světla. Tomuto konceptu napomohl i výběr otvorových výplní. Byly vybrány hliníkové profily značky Schüco, které představují vysoce tepelně i zvukově izolované profily s úzkými pohledovými šířkami a čistým designem.

Air House

Design je založen na konceptu takzvaného domu v domě.  První „kůže” – tepelná obálka obklopující obytný prostor - je chráněna dřevěnou pergolou. Druhá „kůže” zabraňuje přílišným tepelným ziskům a generuje elektrickou a solární energii prostřednictvím fotovoltaických a solárních panelů.

V obytném prostoru domu najdete zónu kuchyně, ložnice a jídelny. V technickém modulu jsou koupelna, technická místnost, venkovní kuchyně a sklad. Protože dům měl být koncipován pro klimatické podmínky v Kalifornii, vystačí si pouze s 33 monokrystalickými fotovoltaickýmih panely, které vyrábí více než 6 kWp.

Autor:Nejčtenější

Dům v prudkém svahu se ladně vznáší nad Žamberkem. Výhled má dokonalý

Estetika interiéru je zakončena panely z čirého skla, které přinášejí přirozené...

V prvním momentu působí dům v Žamberku vzhledem k místu trochu nepatřičně. Současně s ním ale člověk sympatizuje....

Zedníci zkomplikovali architektům práci. Omítli stěny na bílo

Minimalistické pojetí bytu se odráží v barevnosti i ve výběru nábytku a...

Zajímavá lokalita i dům, ale nevyhovující dispozice bytu. I tak lze charakterizovat řadu interiérů v nových...Její zahradu všichni obdivují, majitelka teď radí i dalším zájemcům

Idylu na terase by mohla pergola dovést k dokonalosti.

Dát pracovité mamince jako dárek pergolu je určitě skvělý nápad. Ne každý se ovšem pustí do její výroby sám. Čtenář...

Kvapilovi se nastěhovali do ruiny. Teď mají krásné bydlení a čtyři děti

Manželé Kvapilovi se usadili ve Staré Červené Vodě v Rychlebských horách.

Karin a Václav Kvapilovi koupili velkou, asi 250 let starou chalupu ve Staré Červené Vodě v Rychlebských horách v...

Jak bydlí mladý muž v Ostravě: byt téměř bez příček, svítidla z trubek

Dispozici bytu architekti otevřeli, vybourali všechny příčky.

Bytovému domu v těsné blízkosti parku vtiskli před deseti lety architekti výrazně oblé tvary, které se promítly také do...

Další z rubriky

Z bývalé továrny na hračky vznikly působivé loftové byty plné betonu

Díky masivním betonovým sloupům a konstrukci byla budova za 2. světové války...

Architektura reaguje na změny v průmyslu. Ve velkoměstech se impozantní budovy skladů a továren mění v posledních...

Architekt radí, jak správně zrekonstruovat chalupu a vyhovět úřadům

Chalupa v Křižánkách má štítová okna vtipně schovaná za okenicemi.

Nastává čas, kdy opět začneme hojně využívat naše chaty a chalupy. Jak přistoupit k opravě či celkové rekonstrukci...

Ornitolog a bioložka si postavili dřevěný dům. Samozřejmě v přírodě

Dvojice Agnes a Mikael si vybrala velkoryse řešený dům s pěti ložnicemi a...

Někdy se profese majitelů odrazí výrazně i na jejich domě. To je i případ bioložky Agnes a ornitologa Mikaela. Takoví...

Najdete na iDNES.cz