Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Energetický průkaz za desítky tisíc musí mít od ledna každá novostavba

  1:00
Stavební projekty od ledna podraží. Každý nový dům totiž musí mít "legitku" - energetický průkaz třeba jako chladnička. Abyste mohli začít stavět rodinný dům či si nechat opravit panelák, budete muset zaplatit dvacet až padesát tisíc korun navíc.
U rodinných domů bude průkaz stát 20 až 30 tisíc korun, u bytových 30 až 50 tisíc

U rodinných domů bude průkaz stát 20 až 30 tisíc korun, u bytových 30 až 50 tisíc | foto: archiv Dům a zahrada

O tolik od Nového roku podraží stavební projekty, protože jejich součástí bude průkaz energetické náročnosti budovy (dále jen průkaz).

Vypadá jako štítek na ledničce, s barevnou stupnicí písmen A až G. Bez něj nedostanete stavební povolení ani nebudete moci stavbu ohlásit.

Projektant pozve specialistu, jenž posoudí náklady na teplo, ohřev vody, osvětlení a vzduchotechniku, a dům zařadí do energetické třídy. Investice do průkazu se vrátí v úsporách při provozu domu.

Co průkazy přinesou

"K průkazům se může přihlížet při prodeji bytu či domu. Zákazníky to bude stále více zajímat,“ myslí si Miroslav Urban, odborník na energetické průkazy z ČVUT.

Podle Romana Šubrta, energetického experta ze sdružení Energy Consulting, budou mít průkaz časem všechny budovy: "Stejně jako si kupujete auto i podle spotřeby, bude mít na cenu nemovitosti vliv potřeba energie na provoz.“

Stavby v nejnižších třídách budou neprodejné. "Naopak o nízkoenergetické domy bude vyšší zájem, pokud nebudou předražené,“ soudí Petr Illetško, ředitel realitní kanceláře AAAbyty.cz.

Roman Šubrt brzy očekává zpřísnění u rekonstrukcí tak, že místo budov nad 1 000 metrů čtverečních budou muset mít průkaz domy nad 50 metrů čtverečních. To od ledna zavádí Polsko, také v jiných zemích jsou přísnější podmínky než v tuzemsku.

"V Rakousku musí mít průkaz každý nově stavěný dům a od 1. ledna 2009 každý pronajímaný či prodávaný. Povinností je předložit průkaz i při pronájmu či prodeji jakékoliv budovy. Podobné je to i v Německu,“ říká Roman Šubrt.

Kolik budou stát

U rodinných domů bude průkaz stát 20 až 30 tisíc korun, u bytových 30 až 50 tisíc. "Cena projektu se zvýší asi o 10 procent. U projektu prováděného narychlo může průkaz zvýšit cenu i daleko více,“ upozorňuje Roman Šubrt.

Podle architekta Milana Raka z firmy Archteam budou ve výhodě typové projekty: "U nich předpokládám jeden průkaz pro každý typ domu, takže by průkaz téměř neměl ceny projektů ovlivnit.“ Podobné to bude u bytů.

Průkaz energetické náročnosti budovy

Průkaz energetické náročnosti budovy se nebude vyvěšovat na dům, dáte si ho do šuplíku. Kromě jednoduchého grafického znázornění tříd A až G, které připomíná štítek na domácích spotřebičích, k němu patří podrobný protokol.

Co najdete v protokolu

Protokol je vlastně formulář, jehož vyplněním se popíše budova. Jsou zde popsány rozměry domu, jak je řešeno vytápění, ohřev vody, osvětlení, chlazení nebo jiná vzduchotechnika, jak často se zařízení kontroluje a v jakém stavu jsou rozvody. Údaje se přepočtou podle norem a výsledky se podle tabulky rozdělí do třídy podle energetické náročnosti.

"V průkazu je skrytý i drobný audit, když odborník navrhne opatření, jak je možné dosažené hodnoty ještě zlepšit. Například že se můžou vyměnit okna nebo způsob vytápění, a tím se dům posune do jiné třídy. Vypočítaná hodnota se pak uvede v průkazu jako doporučení,“ vysvětluje energetický expert Roman Šubrt ze sdružení Energy Consulting.

Co obsahuje grafika

Průkazu dominuje barevná stupnice energetických tříd A až G, vpravo je šipkou označeno, do které třídy dům bude po stavbě či rekonstrukci spadat a případně i do které by se ještě mohl posunout díky dalším doporučeným změnám (tečkovaně rámovaná šipka).

Aby stavba vyhověla, musí se vejít nejhůře do třídy C. "Starší zástavba se před rekonstrukcí pohybuje obvykle v třídách E až G, zateplované panelové domy v třídách B až C,“ říká Roman Šubrt. Do třídy A spadají nízkoenergetické a pasivní domy.

Kromě stupnice jsou zde údaje o roční spotřebě v gigajoulech a kilowatthodinách na metr čtvereční a procenta, která udávají podíl spotřeby energie připadající na jednotlivé energetické systémy.

Musí zde být také adresa domu, datum, jméno a číslo osvědčení experta, který průkaz vypracoval.
Uvádí se i datum, dokdy průkaz platí, což je 10 let od vydání.

Co musíte vědět

Povinný od 1. ledna 2009

Kdo ho musí mít
*
Každá nově povolovaná budova včetně rodinných domů
* Rekonstruovaná budova s plochou nad 1 000 m2, která se zatepluje nebo se v ní mění systém vytápění

Kdo ho mít nemusí
* Stavby s již platným povolením, ohlášením a ty, u nichž probíhá stavební řízení
* Rekonstruované rodinné domy
* Budovy do 50 m2
* Chaty a dočasné stavby

Kolik průkaz stojí
* U rodinného domu 20 až 30 tisíc, u bytového 30 až 50 tisíc korun, výjimečně i více

Co hrozí, když ho nemáte
* Nebudete moci legálně stavět

O energetický průkaz se postará projektant

Bojíte se, že vám s energetickými průkazy přibude papírování? Nemusíte, o průkaz se postará nejčastěji projektant.

"Zařídit ho může kdokoli, kdo bude v rámci smlouvy o výstavbě zajišťovat projekt, nebo případně stavební řízení,“ říká projektant Tomáš Růžička. Může to být i architekt či stavební firma.

Průkaz energetické náročnosti budovy dostanete jako součást projektu, jen to zvýší jeho cenu. Nebude se vyvěšovat na dům, uložíte si ho do šanonu k ostatním dokumentům. Předkládat ho pak budete v případě, že dům budete chtít prodat nebo pronajmout.

Jaké doklady budou třeba

K výpočtům se používá kompletní projekt, podle kterého se dům staví či stavěl. Tedy nejen stavební část, ale také část na elektro, vzduchotechniku, vytápění, přípravu teplé vody a další zařízení. Nebo údaje odborník zjistí prohlídkou budovy, což je dražší.

Co se v průkazu počítá

Energetická náročnost je množství energie spotřebované na vytápění, teplou vodu, osvětlení a vzduchotechniku, včetně případného chlazení a úpravy vzduchu.

Do výpočtu se zahrnují i ztráty při provozu kotlů a dalších zařízení, pohon čerpadel nebo regulace, tepelné zisky ze slunce a spotřebičů.

Pokud používáte solární kolektory nebo tepelná čerpadla, energie, kterou vyrobí, se ve výpočtu také projeví. Nepočítá se však s nároky domácích spotřebičů.

"Vychází se z normových parametrů, takže se třeba počítá s vytápěním na 21 stupňů a čtyřmi lidmi v domě, i když tam bude bydlet jen jeden člověk a vytápět bude na 25 stupňů,“ vysvětluje Roman Šubrt, energetický expert ze sdružení Energy Consulting.

Co průkazy přinesou

"Průkazy jsou jedna z metod, jak omezit energetickou náročnost budov, ve které jako republika bohužel vynikáme,“ říká architekt Josef Smola. Podle Romana Šubrta je jejich zavedení nutné zejména u developerských a typových projektů.

"Alespoň se tak dostanou odborníci k projektům domů před výstavbou a nebudou muset lidem v novostavbě vysvětlovat, co projektant opomněl, co měl řešit jinak, co stavební firma měla provést lépe a jak dům rekonstruovat, aby v něm nebyla plíseň,“ říká Šubrt.

Kdo dokumenty zpracuje

Dokument vypracuje energetický expert, jejich seznam najdete na internetových stránkách www.mpo.cz  v sekci Energetika a suroviny/Energetická účinnost.

"Je nás jen několik set, takže jsme dost vytížení,“ upozorňuje jeden z nich, Roman Šubrt. Vybírejte podle toho, aby k vám neměl dalekou cestu. V nákladech za průkaz se totiž projeví i doprava experta na místo.

S čím si můžete průkaz splést

Energetický štítek obálky budovy - vypadá podobně jako průkaz, ale udává pouze, jak je na tom dům s obvodovým pláštěm. Není povinný, ale často bývá součástí projektu a někteří developeři a prodejci domů se štítkem prezentují.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Parkoviště na sídlišti obsadily karavany, dodávky a teď tu zakotvila loď

19. dubna 2024

Premium Po zavedení placených zón u nás ve městě se majitelé aut rozhodli, že budou využívat naše sídlištní...

Roubený dům ve strmém svahu si vyžádal roky práce, zařizování a trpělivosti

18. dubna 2024

Sen o novém bydlení vznikl ve chvíli, kdy se děti rozlétly do světa a Petr s Janou zůstali v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zpěvák Osička proměnil dům na Slovácku ve vyhledávanou hospodu s ubytováním

24. dubna 2024

V samém srdci jihomoravského Lanžhotu patří jedno ze stavení do rodiny zpěváka Břetislava Osičky....

Dům si rodina postavila na místě dvou úzkých zahrádek. Byl to skvělý nápad

25. dubna 2024

Na konci městečka pár kilometrů jižně od Brna vyrostl na místě dvou úzkých zahrádek nenápadný dům....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V zážitkovém domě se můžete kochat uměním, a dokonce si do něj sednout

22. dubna 2024

Netradiční rodinný dům na vás dýchne svou osobitostí. Vládne zde bračský vápenec, kámen, který...

Koupelny v Miláně překvapily. Třeba baterií fungující i jako kávovar

25. dubna 2024

Od 16. do 21. dubna design zaplavil italské Miláno na výstavišti, v centru města i na jeho...

Dům si rodina postavila na místě dvou úzkých zahrádek. Byl to skvělý nápad

25. dubna 2024

Na konci městečka pár kilometrů jižně od Brna vyrostl na místě dvou úzkých zahrádek nenápadný dům....

Nová česká miss bude bydlet v bývalém zámečku Schwarzenbergů

24. dubna 2024

Po úspěchu rodačky z Třince, půvabné Krystyny Pyszkové, nové Miss World 2024, bude o finále už...

Zpěvák Osička proměnil dům na Slovácku ve vyhledávanou hospodu s ubytováním

24. dubna 2024

V samém srdci jihomoravského Lanžhotu patří jedno ze stavení do rodiny zpěváka Břetislava Osičky....

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...