S energetickou politikou státu nesouhlasí Svaz podnikatelů ve stavebnictví.

S energetickou politikou státu nesouhlasí Svaz podnikatelů ve stavebnictví. | foto: Darren Staples, Reuters

Energetická politika státu ničí výrobu stavebních hmot

Energetická koncepce patří k základům hospodářské politiky státu. Skupina ČEZ je nejziskovějším a zároveň nejméně zadluženým energetickým uskupením v Evropě. S energetickou politikou ale nesouhlasí Svaz podnikatelů ve stavebnictví.

Argumentuje například tím, že zdražování ruinuje rozpočty důchodců, sociálně slabých, všech občanů ČR a likviduje konkurenceschopnost českých podniků.

"Ruku v ruce s absolutním otevřením trhu a enviromentální politikou mohou být již střednědobé dopady na český průmysl stavebních hmot katastrofální. Například v cihlářském průmyslu představuje zvýšení cen silové elektřiny od 1. 1. 2007 o 18 procent, při předpokládané stagnaci cen za distribuci a ostatní služby, celkové zvýšení nákladů na elektřinu o 12,5 procenta,“ uvedl Rudolf Borýsek, viceprezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR.

Připomněl, že při ročním objemu výroby podniků Cihlářského svazu cca 1,3 miliard NF a průměrné spotřebě  70 kWh/TNF znamená toto zdražení nárůst výdajů výrobních podniků o 20 milionů korun za rok.

"Je to již třetí po sobě jdoucí drastické zdražení elektřiny, které již výrobci nejsou schopni krýt ze svých vnitřních rezerv. To pochopitelně výrazně zhoršuje jejich postavení v tvrdém konkurenčním prostředí stavebního průmyslu střední Evropy," upozornil Borýsek.

Podobná je situace v celém průmyslu výroby stavebních hmot a materiálů. Česká republika již dnes např. dováží 20 procent své spotřeby cementu ze zahraničí.