Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Elektronika patří i do paneláku

  17:41aktualizováno  17:41
Představa, že instalace čidel neboli detektorů reagujících na pohyb, rozbití skla nebo otevření okna nepatří do bytu, ale jen do detektivek, je zcela mylná. Stejně tak jako to, že jde o finančně náročnou záležitost. Ústřednu, takzvaný komunikátor a dvě čidla, pořídíte i s instalací za přibližně deset tisíc, další čidlo přijde asi na 700 korun.

Levnější provedení, zejména asijské výroby, si nepořizujte, protože zde může poměrně snadno dojít k falešným poplachům. A ty by se vám mohly prodražit. Když totiž ústředna vyhodnotí, co se stalo, vyšle komunikátor zprávu na vybraná telefonní čísla. Ta bývají zpravidla čtyři, a to včetně policie nebo pultu centralizované ochrany, ale může jich být i více. Zbytečný výjezd přijde asi na pět set korun. Navíc - pokud komunikátor spustí i zvukový alarm si na něj sousedé časem zvyknou a mohou pak nad ním při skutečném poplachu jen mávnout rukou.

Levná čidla navíc časem takzvaně slepnou. Komunikátor vybavený GSM systémem nepotřebuje ani telefonní linku, což je výhodné, protože jej technicky zdatný zloděj nemůže zlikvidovat odstřižením drátů. Velkou předností některých elektronických systémů je možnost postupného pořizování neboli modulárnost. Začít lze třeba zabezpečením, pak přidat osvětlení, klimatizaci, zavlažování zahrady, nebo dokonce automatické krmení pro vodní plochy, které bude krmit vaše rybky až 21 dnů. Systémy využívají k přenosu dat rozvodnou síť 230 voltů. Jednotlivé moduly tak uvedete do provozu naprosto jednoduše - elektrickou zástrčkou do zásuvky. Pro náročnější zákazníky je určena takzvaná DIN lišta, kdy se moduly osazují na místo vypínačů.

Elektroniku si lze i půjčit

Kvalitní zabezpečení si můžete třeba jen zapůjčit. Tuto službu nabízejí například firmy, které najdete na internetu pod heslem "pult centrální ochrany". "Zařízení je možné instalovat během 24 hodin, ale protože při připojení na pult centrální ochrany se systém běžně testuje čtrnáct dní, doporučil bych jen kontakt na mobilní nebo pevné telefony sousedů," radí Jaroslav Svoboda z firmy ELAK Benešov, "vše lze vyřešit bezdrátově, takže instalace je velmi snadná, bez jakýchkoliv zásahů do zdí." "Cena za zapůjčení se bude lišit podle množství čidel a náročnosti zařízení, stejně tak se bude různit cena za případné připojení k pultu centrální ochrany," říká Jiří Máša z pardubické firmy Radom, "kdyby se například pro připojení rozhodlo několik nájemníků v domě, vyšlo by třeba na dvě stě korun, u jednoho bytu počítejte spíše s 500 korun a výš.

V každém případě lze však zákazníkovi vyhovět během krátké doby, třeba i do 24 hodin, záleží však na lokalitě, kde bydlí." Podle Jiřího Máši záleží samozřejmě na tom, pro jaký typ ústředny s hlásičem se rozhodnete. Například za osmi smyčkovou ústřednu, na níž lze připojit různé typy hlásičů (například dveřní kontakt, čidla prostorová, protipožární, kouřová, na tříštění skla, teplotní či na únik plynu nebo vody), která při poplachu prozvoní dvě naprogramovaná telefonní čísla - nejlépe mobilní telefony- zaplatíte 250 korun za den (bez mobilního telefonu) nebo 350 korun (s mobilním telefonem). Základní sada zabezpečení bude obsahovat ústřednu, jeden magnetický kontakt a dva detektory. Každé další čidlo přijde na padesát korun na den, připočítat je třeba i náklady na instalaci a "oživení" (asi 950 korun) a demontáž za 250 korun. Ceny těchto služeb se liší podle firmy, typy zařízení i lokality. "Zákazníci, kteří si toto zabezpečení půjčili, jej však mnohdy už nechtějí vrátit. Raději si jej od nás rovnou koupí," popisuje svou zkušenost Milan Fejta z firmy Sezam, "chtějí mít klid nejen na dovolené, ale po celý rok."

Pohyblivé rolety
Stažené žaluzie a rolety sice znesnadňují proniknutí nezvaného návštěvníka do bytu či domu, ale zároveň, pokud zůstávají delší dobu bez pohybu, jsou i znamením, že není nikdo doma. Proto je vhodnější ze žaluzií vytvořit takový malý plašič na zloděje. Na trhu totiž existují spínače, které v době dovolené simulují vaši přítomnost v bytě spouštěním a vysouváním žaluzií s nepravidelným zpožděním. Takový žaluziový spínač poslouží i k pohodlnému automatickému ovládání žaluzií či rolet přesně podle vašich požadavků. Může být vybaven i takzvaným astroprogramem. To znamená, že má v paměti uloženy údaje o východech a západech slunce během celého roku. Na spínání tak nemá vliv pevný čas, ale světelné podmínky. Můžete ovládat všechny žaluzie centrálně anebo jen po skupinkách či jednotlivě. Žaluziový spínač pořídíte za necelých 4800 korun.

Zloděj jako filmový hrdina?
Kamerové systémy stejně jako elektronické zabezpečovací systémy varují majitele na mobil a předají zprávu o vloupání na pult centralizované ochrany. Stačí si na displeji monitoru vymezit sledované místo kamerou, například vstup do domu nebo váš psací stůl. Kdokoliv sem vstoupí, vyvolá poplach. Systémy mohou také spustit zvukový alarm, ale hlavně dokážou zachytit pachatele přímo při akci. Ten ani nemusí tušit, že se stal nechtěně hlavním hrdinou filmové detektivky. Kamery jsou totiž malé a svým tvarem připomínají malá stropní či nástěnná svítidla. Díky kamerovému systému se navíc můžete "podívat" domů i během dovolené, třeba z internetové kavárny.

"Systém REO dokáže s pomocí osmi miniaturních kamer, které vám nabídnou barevný obraz včetně zvuku, ohlídat celý dům i sě garáží," tvrdí Jiří Domagalský z firmy Philips, "pro menší dům postačí i základní verze se čtyřmi kamerami." Za základní kamerový systém zaplatíte 22 500 korun bez daně. Za tuto částku dostanete systémový monitor 14´´, vestavěný přepínač až pro čtyři kamery, jednu kameru včetně držáku a systémový kabel o délce 25 metrů. Samozřejmě je vhodné pořídit si kamer víc a přikoupit si také telefonní hlásič kvůli poplachu asi za 1500 korun, případně i záložní zdroj energie. To proto, kdyby byl zloděj schopný vyřadit z provozu elektrický proud. Kamerový systém s takzvaným multiplexerem nabízí i funkci "foto". Do paměti se uloží podoba toho, kdo zvoní u dveří, ale také obrázek těch, kdo se jen potulují kolem dveří.

Pes, který hlídá, ale nekouše
Ani pes baskervillský by se nemusel stydět za štěkot, který vydává jeho elektronický kolega. Ten funguje docela jednoduše. Venkovní detektor pohybu zachytí návštěvníka, který se začne ochomýtat kolem vašich dveří, a vyšle signál aktivující modul hlídacího psa DK 10 (samozřejmě mu můžete dát jaksi lidštější označení). Výsledkem je spuštění velmi kvalitní digitální nahrávky psího štěkotu.Ten pro zvýšení efektu - může ještě po pěti sekundách doplnit rozsvícení světel připojených ke stmívacím modulům. Nezvaný host tak může mít u vašeho domu pocit, že se po psu blíží ke vstupním dveřím i majitel. Za elektronického psa zaplatíte kolem šesti a půl tisíce korun, ale už se nemusíte starat o to, co mu dát do misky nebo kdy jít k veterináři. Součástí dodávky je kromě "psa" také klíčenka pro dálkové ovládání. Jinak štěkot ustane zhruba po třiceti sekundách, případně jej vypnete pomocí tlačítka "off" na dálkových ovladačích Powerhouse X-10. Pro napájení se používá buď klasických 230 voltů, nebo baterie.

Ústředna s komunikátorem se v případě poplachu může okmažitě spojit jak s pultem centralizované ochrany, tak přivolat pomoc po telefonu nebo na mobil.

Autor:Nejčtenější

Byt pro mladého muže, který nemá čas na uklízení a nesnáší dekorace

Chladnější dojem ze šedé kuchyňské linky či některých šedě natřených stěn...

Dvoupokojový byt v druhém bratislavském obvodu splňuje všechny praktické požadavky pracovně vytíženého majitele a díky...

Proměna bytu po odchodu synů: majitelku inspiroval klid islandské sopky

Atypický jídelní stůl (160×200 cm) je vyrobený z lamina podle autorského návrhu...

Vztah k tomuto bytu se zrodil už ve chvílích první prohlídky, kdy rodina zvažovala jeho koupi. A to přesto, že byt...Z uličního „trpaslíka“ vznikl moderní dům, který oživila žlutá barva

Okno ve štítové stěně sousedního objektu muselo být zachováno, proto nebylo...

Dům se špatnou dispozicí i špatným stavem konstrukcí a nedostatkem obytného prostoru či dvojgaráž na zahradě, kam se...

Lubor s Helenou si navrhli bungalov, sedlovou střechu nařídili úředníci

Obě křídla domu se zřetelně odlišují různými materiály a barvou fasády,...

Lubor s Helenou se po prozkoumání cen bytů a starších domů v Praze a okolí rozhodli, že bude nejlepší postavit si...

Nad řekou si postavili dům, který vypadá jako loď. Povodní se nebojí

Architekt Jiří Pilka navrhl stavbu na pilotách. Záměrně použil stylové prvky,...

Vysoký dům připomíná zaoceánskou loď, a není to náhoda. Manželé Klára a Radek Křížovi milují moře i svou řeku, na...

Další z rubriky

Postavili si dům v Dolním Rakousku. Mají rozumnější stavební předpisy

Jednoduchou, ale ne nezajímavou architekturu dřevostavby tvoří dvě na sebe...

Jaký dům vlastně člověk potřebuje? S dostatkem soukromí a prostoru pro rodinu, aby poskytoval pohodlí, útočiště a v...

K instalaci klimatizace na balkoně či lodžii potřebujete souhlas SVJ

Venkovní jednotky se snáze umisťují majitelům rodinných domů.

Horko, vedro, nedýchatelno… Vysoké teploty doslova vhánějí zákazníky do prodejen s větráky a klimatizacemi, většina z...

Atrium uprostřed domu funguje jako žárovka, vnáší do něj světlo

Při pohledu z ulice jednoduchý dům o sobě téměř nic neprozrazuje. Rodina chtěla...

Do prosté černé „krabičky“ vměstnal architekt vše, co rodina s dvěma dětmi potřebovala. I přes minimální pozemek si zde...Najdete na iDNES.cz