Elegantní ´dům´ na knihy, nebo jen police?

  • 36
I knihy, které právě nikdo nečte, chtějí své místo. A tak i dnes, v době počítačů, potřebuje většina lidí knihovnu. Někdo malou, jiný knihovnami zaplní celý byt. V obou případech však platí, že "skříně na knihy" dotvářejí celkový styl interiéru našeho bytu.
Inspirujte se ve fotogalerii.

Většinou je úplně jedno, zda si pořídíte knihovnu zasklenou či nikoliv. Prach si do ní najde cestu vždycky. Výjimkou jsou prosklené knihovny s vyklápěcími dvířky. "Systém jejich konstrukce totiž přístup prachu téměř vylučuje," tvrdí Petr Svoboda z firmy Expatria o knihovnách Björknas, jejichž podoba pochází už z roku 1910, kdy je začal ve své továrně ve Finsku vyrábět baron Leopold Hisinger.
 
Knihovny s horizontálními výklopnými skleněnými dvířky pro každou polici tak připomínají vitríny v muzeu. Udržet v nich pořádek je o to jednodušší, že se vyrábějí ve třech výškách - 31, 36 nebo 47 centimetrů a šířce 87 centimetrů, což odpovídá nejčastějším rozměrům knih. Jde o stavebnicový systém, u něhož lze jednotlivé skřínky stavět na sebe jako kostky lega. Doplnit je můžete i zásuvkami a rohovými díly. Cena jednotlivých dílů se ovšem pohybuje průměrně od 3280 do 10 780 korun.

Prohlédněte si fotogalerii

Někdy stačí jen police
Prachu u otevřených knihoven se bát nemusíte. Ten, který se na knihách samozřejmě během určité doby usadí, bývá při pohybu v místnosti "přenášen" sem a tam, takže na knihách nikdy vysoká vrstva nezůstane. Někteří "znalci" tvrdí, že prach se usazuje pouze tři roky, pak se jen volně přemisťuje... V knihovnách se sklem se naopak prach usadí, a už se nehne. Takže výsledek bývá úplně stejný, kromě ceny.

O tom, zda zvolit zasklené, či otevřené police může ovšem kromě nižší ceny rozhodnout ještě další okolnost, a tou jsou děti. Pro ně se mohou stát prosklená dvířka knihoven dosahující až k zemi poměrně nebezpečnou záležitostí. Úraz při dětských hrách pak na sebe nemusí dlouho čekat.

Riziko představují také úzké regály plné knih, jejichž hloubka je pouze 28 až 30 centimetrů. Děti totiž s oblibou "šplhají" do vyšších regálů. Knihovna se pak může snadno převážit. Vysoké regály je proto lepší pomocí jednoduchých úhelníků přišroubovat ke stěně.

Z hlediska akustiky místnosti jsou otevřené police se hřbety knih lepší. Skleněná dvířka naproti tomu zvuk v místnosti nepříjemně odrážejí. Pokud knihy příliš nepreferujete, nestyďte se za to. "Jeden z mých nejsmutnějších zážitků byl okamžik, kdy jsem v knihovně, kterou jsem navrhovala společně s dalším zařízením, našla pouze cédéčka," vzpomíná architektka Helena Fišárková, "vypadaly tam jako sirotci, protože výška polic jim samozřejmě neodpovídala. Teprve po odevzdání zakázky se mi zákazník totiž přiznal, že knihy čte pouze na internetu a že je v tištěné podobě pro svůj život nepotřebuje."

Knihy chtějí svůj pořádek
Z užitného hlediska jsou lepší knihovny, u nichž máte možnost nastavit výšku polic podle velikosti knih. Pohodlí nabízejí také knihovny se "schůdkem"' na odkládání knížek, protože většina lidí se při hledání titulů začne probírat i knihami, které původně nehledali.

Místo schůdku může být dole hluboká zásuvka. Najde se zde místo na časopisy, ale také na knížky, na něž už není právě pěkný pohled, protože jsou oblíbené a často čtené. Samozřejmě se zde ukládají hřbety nahoru. Schůdek mohou nahradit i výsuvné desky, které se používaly u kancelářských registračních skříní.

Vysoké knihovny končící u stropu místnosti nemusí patřit jen do zámeckých knihoven. Musíte si k nim ovšem už preventivně pořídit pojízdný žebřík a vodicí lištu, protože provizorní náhražky bývají riskantní. Někteří výrobci - například německá Hülsta nebo italská Mobilegno dodávají žebříky už jako součást knihoven, v případě tuzemské produkce je většinou zapotřebí volit zakázkovou výrobu. Takový žebřík ovšem vyjde asi na pětadvacet tisíc.

Když už v bytě není místo
Pokud vám knihy stále přebývají a už nemáte místo na další velkou knihovnu, jsou řešením nástěnné poličky. Pro ty najdete místo téměř vždycky. Umístit je můžete nade dveře i nad okna. Když trochu zaexperimentujete a zvolíte netradiční tvar či barvu, můžete mít nad pohovkou či postelí místo obrazu právě poličku na knihy.

Na co nezapomenout při pořizování knihovny

* Knihovna by měla ladit s celkový interiérem vašeho bytu, pokud si nevíte rady, obraťte se při jejím výběru raději na bytového architekta.

* Myslete na to, že vám budou knihy s postupem času přibývat, mělo by tedy v knihovně nějaké místo zbývat.

* Všímejte si, zda jsou u knihovny regály výškově nastavitelné.

* Pokud máte malý byt, je lépe obrátit se na odbornou firmu a nechat si navrhnout knihovnu přesně na míru.

* Knihovny by se neměly stavět proti dopadajícím slunečním paprskům. Názvy na hřbetech by mohly vyblednout, a hlavně ve vyšších regálech byste je mohli časem pracně hledat.

* Při ukládání knih do regálů myslete na to, že by se neměly dávat těsně vedle sebe. Nejen, že to knížkám škodí, ale také je budete s obtížemi vytahovat. Dobrou pomůckou jsou opěrky knih.

Cena 2. kola soutěže: knihovna Ulita od firmy Living Space v hodnotě 19 600 Kč

Knihovna s výklopným stolem je vysoká 195 cm, široká 89 cm a její hloubka po složení pracovní desky je jenom 20 cm. Cena 7835 Kč. Vyrábí italská firma Parete v několika odstínech. Mobilia Interiér

Skleněná knihovna Ariecchina (Forme Italia) je z temperovaného skla, elementy z lakované matné MFD, cena 150 000 Kč, REVERS

Dominantou obývacího pokoje je velká knihovna

Knihovna Atias (Kirsi) se vyrábí z březového dřeva, mořeného na odstín cherry, buk nebo mahagon. Při rozměru š. 322x v. 245x hl. 33 cm přijde na 90 376 Kč, AKIT

Variabilní knihovna Oli (Giorgetti) vyrobená z masivu javoru. Zájemce si může zvolit jak rozměr, tak vybavení, tzn. otevřené nebo sklem uzavřené police, zásuvky, dvířka. Standardně má systém zabudované osvětlení a nastavitelné nožičky. Jeden otevřený díl se 7 policemi (110x259x40 cm) přijde na 226 450 Kč, LINEA PURA

Knihovna Zalf je typickým příkladem modulového řešení. Systém lze sestavit od potřebné šířky a výšky, k dostání je v odstínu třešeň, javor, ořech nebo bílý lak. Šíře modulu bez bočních stěn 45, 55 nebo 90 cm, výška od 38 do 262 cm. Cena jednoho modulu 50,6x198x41,5 cm je 8 910 Kč, MARINI DESIGN

Knihovna s použitím hruškové dýhy, zvýrazněná bílým lakem. Rozměry š. 41,5x v. 247 x hl. 38 cm, cena 23 754 Kč, FAST

Na několika místech se v bytě vyskytuje nezbytný prvek - knihovna. Tvarem zlehka opisuje lirovitou linii vhodně narušující pravoúhlost polic

Knihovna Geo, 1998

LAIMA (design Pagani-Pervesi, Zanotta), velká policová knihovna je ve spodní části doplněna kontejnery na kolečkách (82x58x37 cm). Kontejnery jsou z tvarované překližky na dvířkách a masivního dřeva. Cena (kontejneru) 70 565 Kč, LINEA PURA

Knihovna Pasparta 1 vznikla tak, že investor přinesl starožitné hodiny a podle nich a k nim si přál vytvořit knihovnu. V pozadí je knihovna Portal, která je součástí nástupu do bytu

,