Hausbót Gewoonboot na kanále v Amsterdamu je ekologický, co to jen šlo.

Hausbót Gewoonboot na kanále v Amsterdamu je ekologický, co to jen šlo. | foto: Newnrg

Ekologický hausbót: po recyklaci je možné pít i vodu ze záchodu

  • 15
Holanďanka Pauline Westendorpová si zařídila sídlo své ekologické společnosti na obytné lodi. Elektřinu a teplo získává ze slunce, na splachování používá dešťovou vodu.

Hausbót Gewoonboot na kanále v Amsterdamu je ekologický, co to jen šlo. Nevypouští do vody špínu a obejde se bez elektřiny. Přitom komfort zůstává a nic nevypadá jen jako pouhé provizorium.

Na střeše má solární kolektor na ohřev vody, dva sluneční panely vyrábějí elektřinu. Energii si loď ukládá do velkých baterií. Dům vyhřívá použitá voda ze sprchy, myčky nebo pračky, která cirkuluje v potrubích pod podlahou, předtím než se znovu pročistí.

Splachuje se tady dešťovou vodou, která se sbírá na střeše. Stéká do vodních zásobníků, díky kterým má loď uzavřený koloběh vody o obsahu 400 litrů.

Vodní nádrže jsou dvě a díky nim má hausbót dokonce zahrádku. Jsou to vlastně septiky, které pročišťují použitou vodu. Do jednoho jde voda z toalety, do druhého ta z kuchyně a koupelny.

Voda se čistí tak, že se jí zalévá zahrádka bambusů a růží. Kořeny rostlin vodu profiltrují a bakterie v čisticích nádržích a trubkách práci dokončí.

Poslední slovo má zvláštní filtr, který pomocí takzvané reverzní osmózy pročistí vodu natolik, až je opět pitná, někdy dokonce až příliš destilovaná.

"Abych to shrnula, pijeme vlastní moč," vysvětluje Pauline Westendorpová a usmívá se rozpakům hostů. "Vždyť to tak je i v přírodě," uklidňuje s tím, že podobně se čistí říční voda v Indii.

Čtěte ve středu v MF DNES

Zajímá vás, jak se bydlí v holandském ekologickém hausbótu a jak loď vypadá zevnitř? Dozvíte se to v příloze Bydlení, která vychází ve středu 15. července.

.