Dvojice potřebuje prostor

Na začátku vztahu bývá obvyklé, že mladí lidé chtějí mít všechno společné - a také to společně používat.
a také to společně používat. Proto preferují velká lůžka i vany. Jenže pohodlí prostoru má i svá úskalí.
Romantické zážitky ze společné koupele ve dvou při svíčkách, se šampaňským i spoustou bublinek ve velké vaně mohou být krásnou vzpomínkou ještě po letech. Jednou ovšem přijdou i všední dny a s nimi prozaické věci, jaké představuje například placení vodného a stočného. "Vany určené pro pohodlné koupání dvou osob jsou dnes velmi módní a oblíbené. Délka 180 a šířka 80 centimetrů u poslední novinky Vaio Duo však znamená, že se do vany vejde až 150 litrů vody, a to už něco stojí," upozorňuje Tomáš Andrejsek z firmy Kaldewei, "když to porovnáte s vanou 170 x 70 centimetrů, je to téměř dvojnásobek, v tomto případě vám totiž postačí pouze 97 litrů vody." U velkých van však nejde jen o prostor a peníze za vodu. Zvážit se vyplatí také to, zda budete mít pro takového "bumbrlíčká' dostatek vody, hlavně v létě. Pokud jste totiž závislí na vlastní studni, může vám taková vana v suchých měsících pěkně zkomplikovat život. "Kdo má dost místa i vody, ten by ale asi váhat neměl, protože příjemné zážitky ve dvou za to určitě stojí," říká Tomáš Andrejsek, "nedávno si tuto vanu vybrali mladí lidé, kteří mají dost co dělat, aby stíhali splácet hypotéku na starý domeček, který si pomalu opravují. Na dovolenou k moři se ted' nedostaneme nejmíň deset let, tak si alespoň dopřejeme tenhle luxus, vysvětlovali při nákupu."

I velká postel má svá úskalí

"V poslední době lidé chtějí velká pohodlná lůžka, běžně požadují postele s plochou 200 x 220 centimetrů," říká Jitka Hájková z firmy Šibor, která na tuzemském trhu zastupuje známou evropskou značku Hülsta. Ta má pro dlouhány pochopení už řadu let. Populace totiž poněkud "povyrostla", a tak pokud chcete mít lůžko skutečně pohodlné, mělo by mít minimálně o 21, lépe však o 30 centimetrů více, než kolik měříte. "Velké postele už dnes pořizují rodiče i dospívajícím dětem. Pokud to rozměry pokoje dovolí, kupují jim postele i se šířkou 120 až 140 centimetrů a délkou minimálně 200 centimetrů," tvrdí Jitka Hájková. Tyto postele, které se často označují jako takzvaná lůžka na přilehnutí, jsou mezi teenagery, ale i mladými lidmi, kteří zatím žijí sami, velmi oblíbené. Psychologové tvrdí, že většina dospívajících tráví v posteli většinu času včetně učení nebo jídla. Proto dokážou velkou postel ocenit. Pohodlí má ovšem i svou zápornou stránku, a tou je otázka lůžkovin. Zatímco vyrobit dostatečně velký rám a rošt už není problém ani pro tuzemské výrobce. Běžně je nabízí například JMP - Studio zdravého spaní nebo firma Lugi, komplikace představují hlavně prostěradla. Vypínací prostěradla určená pro postel 180 x 200 centimetrů totiž v žádném případě na rozměr 200 x 200 centimetrů "nenatáhnete". KIasická lněná prostěradla lze sice použít, ale temperamentní spáč z nich rychle udělá nepotřebný chuchvalec a vázání v rohu "na uzel", které se používalo v dobách našich babiček, používá málokdo. Ještě donedávna bylo nutné vozit prostěradla na atypická lůžka ze zahraničí, ovšem s tím, že například žerzejové provedení vyšlo na postel 120 x 200 centimetrů kolem 40 německých marek. V poslední době je naštěstí možné si tento atypický rozměr (stejně tak jako třeba formát 150 x 220, 100 x 220 - ten nabízí i firma Scan quilt) objednat asi za 490 korun u firmy Stella, a to hned ve 40 odstínech. Žerzejové prostěradlo na dvoulůžko 200 x 200 centimetrů přijde na 888 korun. Bohužel tuto informaci většina prodejen s ložním prádlem nezná. Poněkud lepší nabídka je u povlečení v prodloužené délce, kde má cícha rozměry 140 x 220 centimetrů (jinak bývá délka pouze 200 centimetrů). Rozdíl oproti ceně výrobku v běžném rozměru bývá minimální.

Inspirace z jihu

Ten, kdo navštívil Itálii nebo Francii, si často vzpomene na "společné" povlečení, kdy se nocležníci zasouvají pod deku tak trochu jako dopis do obálky. Obdobné provedení si můžete dopřát i doma. Na trhu jsou už běžně dostatečně velké přikrývky o rozměrech 200 x 240 centimetrů, určené pro dvoulůžko. Totéž platí o povlečení. "Velké přikrývky vypadají velmi dekorativně, nepotřebujete zastýlat," tvrdí Alena Kuchtová ze Studia Anna & A, "romanticky založeným jedincům můžeme doporučit i takzvaný valans, což je něco jako podložka pod dort. Vkládá se totiž pod matraci. Rovná plocha je zakončena volánem, který splývá kolem matrace dolů. "Valans i povlečení by měly být ze stejného materiálu nebo v takové kombinaci, aby bylo jasné, že jde o komplet," radí Alena Kuchtová.