Při výběru tesaře či klempíře není nejlepší na chalupu zvát pomocníky až odněkud z města

Při výběru tesaře či klempíře není nejlepší na chalupu zvát pomocníky až odněkud z města | foto: Profimedia.cz

Dvanáct problémů, které musíte vyřešit po zimě na chatě či chalupě

  • 5
Mám se do toho pustit sám, nebo shánět řemeslníka? Většina lidí má jasno - vždyť kutilství patří k podstatě českého chalupaření. Proč ztrácet čas sháněním zedníka či pokrývače a zbytečně platit cizí práci? Ne vždy je to však nejlepší řešení. Metodou omylů a nákupem pomůcek se totiž můžete dopracovat k ještě větším nákladům, než jaké vás bude stát práce profesionála.

Proberte chalupu či chatu ze spánku - čtěte ZDE

Při výběru tesaře či klempíře není nejlepší na chalupu zvát pomocníky až odněkud z města. Dlouho byste na ně čekali, museli byste jim platit dopravu a vysokou cenu za práci.

Raději zajděte do nejbližší vesnice a na řemeslníky se poptejte nejlépe v hospodě. Dozvíte se mnohem víc než z inzerátů nebo telefonního seznamu.

Jen pokud bude problém závažnější, třeba rozbitá půlka střechy či ucpaný vodovod, stojí za to uvažovat o firmě s lepším zázemím.

Existuje však i spousta menších závad, které můžete opravit sami. Přinášíme přehled dvanácti problémů, na které můžete nejčastěji narazit při první jarní návštěvě chaty či chalupy, a nabízíme návod, jak si s nimi poradit.

1. Kamna kouří, komín netáhne

Problém:
Zkusili jste zatopit, ale komín je zřejmě ucpaný, takže se dým tlačí do místnosti.

Řešení:
Každý chalupář by měl mít kominickou štětku s ocelovým lanem a závažím. Dá se koupit ve větším železářství nebo v hobbymarketu, bude stát od 100 korun výše. Kupte si třeba tři štětky různého průměru, pak je můžete střídat podle toho, jak je komín ucpaný.

Otevřete dvířka do komína, která jsou zpravidla v podkroví, a komín zkuste štětkou protáhnout. Pak zkuste znovu zatopit - nejlépe prudce, třeba tak, že kamna zcela naplníte novinami. Až bude komín zase táhnout, do kamen můžete vhodit sáček přípravku Kominíček, který pomůže vyčistit zbytky sazí.

Jestliže topíte dřevem nebo uhlím, komín by měl pravidelně aspoň jednou ročně pročistit kominík. Zaplatíte za to od 100 do 500 korun plus dopravu. "Pokud budete komín nechávat pravidelně prohlížet a čistit, může se jeho životnost prodloužit až o deset let,“ upozorňuje Petr Blaha, technik obnovy komínů společnosti Schiedel, která vyrábí komínové systémy.

Kominíka či komínáře volejte také v případě, že se vám komín na střeše naklání, či dokonce rozpadá nebo při čištění sazí z komína vytáhnete i vydrolený písek. Dokud odborník komín nezkontroluje a případně neopraví, raději netopte, protože by mohl vzniknout požár.

2. Do chalupy zatéká dírami ve střeše

Problém:
Sníh strhl několik tašek ze střechy, jsou v ní díry.

Řešení: Pokud upadly jen jednotlivé tašky a máte náhradní, můžete je vyměnit. Když je nemáte a budete je muset koupit, musíte vybrat stejné jako ty ostatní, aby na střechu pasovaly.

Při práci ve výškách neriskujte. Vylezte na žebřík, bude dobré, když vám druhý člověk tašky bude podávat. Nadzvedněte tašky nad otvorem po té chybějící, novou tašku vsuňte na její místo a zavěste.Podobně se postupuje třeba u břidlicové či plastové krytiny.

Poničenou plechovou střechu sami neopravujte, raději zavolejte specializované pokrývače. Na odborníky se obraťte i v případě, že škody na střeše budou rozsáhlejší, volejte odbornou firmu s větším zázemím. Za tašky a jejich položení dáte v průměru kolem 200 korun za metr čtvereční, podobná cena bude i za metr hřebene.

3. Okapy jsou ohnuté a ucpané

Problém:
Okapy jsou ucpané listím a ohnuté od náporu sněhu, takže hrozí, že bude do chalupy zatékat.

Řešení: Okapy vždy po zimě prohrábněte, vyberte z nich listí. Když jsou ohnuté jen málo, pokuste se je narovnat rukou či kleštěmi. V případě většího poškození zavolejte klempíře nebo firmu zaměřenou na opravy střech, aby vám okapy vyměnili. Za pětimetrový žlab včetně montáže dáte podle druhu materiálu od 500 do 1 500 korun.

4. Do chaty fouká rozbitým oknem

Problém:
Vlivem špatného počasí praskla okenní tabulka

Řešení: Pokud máte klasická dřevěná okna, výměna okenní tabule není náročná. Je třeba si okno změřit, po příjezdu domů zajít do sklenářství a nechat si sklo uříznout. Sklo pak dobře zabalte, třeba do fólie se vzduchovými kapsami nebo vlnité lepenky, aby se vám nerozbilo. U sklenáře nebo v hobbymarketu si kupte také tmel, stojí kolem 50 korun.

Staré sklo vyřízněte diamantovou pilkou, tmel odstraníte pomocí špachtle. Sklo vsadíte na místo a upevníte pomocí tmelu, ten pak nechejte dobře zaschnout.

Pokud se vám rozbilo plastové okno či dřevěné eurookno, musíte ho vysadit a nechat si ve firmě vyrábějící okna nebo u sklenáře vyměnit izolační dvoj- či trojsklo. Metr čtvereční okenního skla stojí podle tloušťky od 200 do 800 korun.

5. Nejdou otevřít dveře či okna

Problém: Vlivem zvýšené vlhkosti se dveře a okna pokroutily, takže nejdou otevřít.

Řešení: Často se stane, že dřevěná okna či dveře se vlivem vlhkosti v zimě roztáhnou, takže nejdou otevřít. Pokud se můžete dostat do chalupy jinými dveřmi, ty neotvíratelné nechte zavřené, dokud se neoteplí. To se týká i oken.

Když to však nepomůže, nezbývá než je silou otevřít, a pokud je nezničíte, rámy obrousit a přetřít, nebo nechat udělat nové. Když okna či dveře naopak kvůli pokřivení nedoléhají a táhne jimi, kupte si v železářství či hobbymarketu gumovou či pěnovou samolepicí izolaci a oblepte jí rámy. Čtyřmetrové balení stojí od 20 do 100 korun. Dejte pozor, abyste vybrali správnou tloušťku.

6. Trubky jsou zanesené, neteče voda

Problém: Pustili jste vodu, ale ta neteče, přestože studna je plná a čerpadlo funguje.

Řešení: Pravděpodobně je ucpané potrubí, ale těžko se dá zjistit, v kterém místě. "Potrubí se nedá pročistit, musíte ho vykopat a vyměnit. Můžete ho postupně rozebírat, kontrolovat a znovu propojovat, abyste našli ucpané místo, ale lepší je ho vyměnit rovnou celé,“ radí Jiří Bureš, majitel instalatérské firmy Rothenberg.

Na to si raději objednejte instalatérskou firmu. Počítejte však s tím, že si za zjištění závady naúčtuje kolem 500 korun a další náklady v tisících korun budou na opravu a vykopání. Místní instalatér bude nejspíš levnější.

7. Ucpal se odpad, voda neodtéká

Problém: Voda z umyvadla či toalety neodtéká nebo odtéká velmi špatně.

Řešení: Většinou pomůže zvon, případně běžně dostupné tekuté chemické přípravky. Ty na ucpanou výlevku koupíte v drogerii nebo v supermarketech, stojí od 60 korun výše.

Na ucpanou toaletu však nemusí účinkovat, na tu kupte v hobbymarketu nebo v prodejnách s barvami silnější přípravek, nejlépe s obsahem hydroxidu, třeba Krtek. Stojí od 28 korun výše. Ten nasypte do toalety a zalijte horkou vodou. Může nastat bouřlivá reakce, takže dejte pozor, aby vám chemikálie nevystříkla do obličeje.

Když chemie nepomůže, potrubí se musí pročistit ručním, mechanickým nebo elektrickým tlakovým čističem. Koupíte je v prodejnách nářadí, ceny začínají na 2 000 korun. Pokud se vám odpad neucpává pravidelně, vyplatí se raději zaplatit místního instalatéra, který takové nástroje má.

8. Na stěnách se vytvořila plíseň

Problém: Na stěně se kvůli nedostatečnému proudění vzduchu udělaly plesnivé "mapy“.

Řešení: Použijte některý z přípravků proti plísním, nejlépe ten ve spreji, který pronikne do větší hloubky. Přípravky obsahující chlor zničí plíseň a stěny vybělí. Co nejvíce větrejte, abyste snížili vlhkost v místnosti.

9. Na stěnách popraskala omítka

Problém: Na stěnách se objevily praskliny, ale nevypadá to na porušenou statiku.

Řešení: Každá stavba si postupně "sedá“ na terén, takže se čas od času ve stěnách mohou objevit praskliny. Uvolněnou omítku je třeba oklepat a mezeru ucpat sádrou nebo stavebním tmelem.

Obojí koupíte v prodejně barev a laků nebo v hobbymarketu. Půl kila tmelu stojí kolem 60 korun, kilo sádry asi 12 korun. Obojí se rozmíchá s vodou a nanáší pomocí špachtle.

10. Do dřeva se dal červotoč

Problém: V dřevěné stěně a v nábytku jsou otvory po červotoči.

Řešení: Napadené dřevo musíte nejdříve očistit od špíny, případně otlouct omítku. Poté dřevo nastříkejte nebo natřete roztokem chemického přípravku, třeba Lignofix nebo Bochemit.

Postupujte opatrně, abyste se nepotřísnili nebo chemikálii nevdechli - používejte rukavice, přes obličej si dejte šátek, nasaďte si brýle. Impregnaci alespoň dvakrát opakujte.

11. Barva na dřevěné fasádě je oprýskaná

Problém: Na části dřevěného obložení, na lavičce či přístřešku se loupe barva.

Řešení: Starou barvu musíte dobře obrousit s pomocí brusky, drátěného kartáče nebo smirkového papíru namotaného na kousek uříznuté desky. Povrch obroušeného dřeva pak dobře omeťte a otřete, aby na něm nezůstal prach. Poté můžete natírat.

Pokud dřevo hodně saje, budete muset přidat aspoň jednu vrstvu navíc. Zářivějšího účinku dosáhnete, pokud nejprve na povrch nanesete bílý základový nátěr a pak teprve konečnou barvu.

12. Před chalupou je uvolněné dláždění

Problém: Na chodníku před vchodem do chalupy se viklá několik dlaždic.

Řešení: Uvolněné dlaždice odklopte, podklad zarovnejte pískem, dlaždice znovu dobře usaďte. Mezery mezi dlaždicemi vyplňte pískem a chodník pokropte vodou z konve. Ne však příliš velkým proudem, aby se písek neodplavil. Jakmile část písku zateče do mezer pod dlaždicemi, nasypte nahoru další, aby utěsnil uvolněné spáry.

Čím chalupu vyčistit

Savo proti plísním
Přípravek proti plísním
Jak se používá: Napadená místa se postříkají ze vzdálenosti 5 až 10 centimetrů, po 20 minutách se ošetřené místo umyje vodou nebo nechá zaschnout.
Kde se dá koupit: v drogeriích, hypermarketech, hobbymarketech a na internetu
Výrobce: Bochemie
Cena: 60 až 70 Kč

Fungispray Super
Přípravek proti plísním pro použití v interiéru i venku
Jak se používá: Postižené místo se postříká přípravkem, ten se nechá působit a poté se plíseň kartáčem nebo hadrem namočeným v prostředku odstraní.
Kde se dá koupit: v drogeriích, obchodních řetězcích a na internetu
Výrobce: Stachema Kolín
Cena: 0,5 l - 86 Kč; 1 l - 130 Kč

Larrin proti plísni
Přípravek proti plísním s vůní
Jak se používá: Rozprašovačem nastříkáte přípravek na napadená místa, necháte asi třicet minut působit a poté setřete. Tlak rozprašovače dostane přípravek i do nejmenších pórů a prasklinek, tím zabráníte šíření a obnovení plísně.
Kde se dá koupit: v drogeriích a na internetu
Výrobce: Styl, v. d.
Cena: 39 Kč

Stop Bakter
Dezinfekční přípravek s účinky proti bakteriím, plísním i virům s vůní eukalyptu
Jak se používá: K dezinfekci namíchejte roztok 0,4 litru Stop Bakteru na dva litry vody (ředění 1:5) a nechte působit 30 minut. K mytí se používá roztok 0,25 litru Stop Bakteru na 5 litrů vody (ředění 1:20). Místa, kde budete odkládat nebo uskladňovat potraviny, poté ještě umyjte čistou vodou.
Kde se dá koupit: v drogeriích a na internetu
Výrobce: Alfa Classic
Cena: 1 l - 21 Kč, 5 l - 110 Kč

Bio Repel
Ekologický přípravek proti plísním, které jsou likvidovány pomocí mikroorganismů
Jak se používá: Postižené místo se podle návodu ošetří vytvořeným roztokem. Přípravek je možné použít i do malířské barvy.
Kde se dá koupit: v drogeriích, v prodejnách s barvami a v hobbymarketech
Výrobce: Biopreparáty
Cena: od 250 Kč, v hobbymarketech až 349 Kč

Bochemit QB Hobby
Prostředek pro impregnaci dřeva proti plísním, dřevokazným houbám a hmyzu
Jak se používá: Zřeďte s vodou v poměru 1:4 a naneste pomocí nátěru nebo postřiku. Menší předměty lze namočit do roztoku.
Výrobce: Bochemie
Kde se dá koupit: v drogeriích, hobbymarketech a na internetu
Cena: od 90 Kč

Lignofix I-Profi koncentrát
Přípravek na likvidaci dřevokazného hmyzu a následnou preventivní ochranu
Jak se používá: Dřevo zbavte starých nátěrů, prachu a nečistot. Přípravek zřeďte vodou v poměru 1:4 a natřete ho nebo nastříkejte v hustotě 200 gramů na metr čtvereční.
Výrobce: Stachema Kolín
Cena: 0,5 kg - 194 Kč, 1 kg - 362 korun

Kominíček
Chemický odstraňovač sazí z kouřovodů
Jak se používá: Sáček neotvírejte, vhoďte ho celý do kamen. Chemikálie přemění saze na kysličník uhličitý a ten se uvolní do komína.
Kde se dá koupit: v drogeriích a na internetu
Výrobce: Severochema Liberec
Cena: 1 sáček - 9 Kč, 5 sáčků - 49 Kč

,