Důslednost je nejlepší obranou proti špatné stavební firmě

- Manželé Marouškovi si nechali postavit montovaný dřevodomek právě proto, aby se mohli rychle stěhovat. Po půlroce od slibovaného termínu nastěhování jim ale prší do nezastřešené hrubé stavby, mají jen malou naději, že firma vůbec dům dokončí a téměř stoprocentní jistotu, že přijdou o několik set tisíc korun.
Zato manželé Železovi vsadili na klasickou technologii z cihel. Pár měsíců po kolaudaci dům začal praskat a dnes se trhliny rozevírají rychlostí milimetr za týden. V některých místech jsou praskliny tak velké, že je skrz ně vidět ven. Ohledáním se zjistilo, že firma postavila dům mimo základy. Přivolaný statik odhadl, že během tří let dům spadne, pokud se ihned nepřistoupí k opravám, majitel stavební firmy tvrdí, že jsou detailisté.

Železovi a Marouškovi nemají nic společného, ani se neznají. Jediné, co je spojuje, je katastrofální výsledek práce firem, které staví či stavěly jejich domy. A taky to, že bydlí od sebe jen několik kilometrů - jedni v Šestajovicích a druzí v Újezdě nad Lesy těsně za Prahou. Nabízí se otázka: Je tak vysoká koncentrace pokažené stavařské práce náhodná, nebo je vysoká pravděpodobnost špatného řemesla ve stavebnictví u nás běžná?

Příliš vysoká záloha

»Až s křížkem po funuse jsme zjistili, že základní chybou bylo to, že jsme se nechali umluvit na padesátiprocentní zálohu z ceny domu,« říká Milada Maroušková. Zaplatili několik set tisíc korun dříve, než se vůbec začalo stavět. »Firma totiž až do fáze zpracování projektu působila naprosto solidním dojmem,« popisuje Milada Maroušková. Až později odhalili, že firma v době podepsání smlouvy vůbec neměla povolení pro stavební činnost. Také prohlídka výrobního závodu byla klamavá. »Viděli jsme velkou halu, spoustu dělníků, prostě provoz, který svědčil o velkém obratu, teprve až přišly první problémy, zjistili jsme, že hala firmě vlastně nepatří,« vzpomíná Milada Maroušková. V současné době se jim podařilo doslova vykřičet si přítomnost několika dělníků, kteří by se snažili dům postupně dokončovat. Ze strachu, že by se práce definitivně zastavily, však nechce jméno stavební firmy zveřejnit. Zvláště v situaci, kdy se dozvěděli, že majitel firmy má problémy s penězi a vyšetřuje ho policie. »Platit tak vysokou zálohu je v dnešní době holý nesmysl,« varuje specialista na vady a technologie staveb Ladislav Bukovský, který doporučuje platit například měsíčně vždy až po odevzdání díla nebo technologického celku. »Solidní firma je schopna měsíční náklady nést ve vlastní režii. V dnešní situaci, kdy je taková nouze o stavební zakázky, by neměl být problém podobný harmonogram splácení domluvit,« připomíná Ladislav Bukovský.

Pozor na kamarády a příbuzné

Další zárukou by měl být vlastní stavební dozor, který bude také pravidelně kontrolovat kvalitu přivezeného mate-riálu a veškeré závady zanese do stavebního deníku. Ten však firma i přes upozornění stavebníků nezaložila. Existují pouze dopisy a písemné záznamy ze strany stavebníků a jejich stavebního dozoru. I přes vyvolaná jednání se stavební firmou nebyla sjednána náprava, a proto si Marouškovi založili »stavební deník vlastní«. Stavební deník chyběl i Železovým, ti však k tomu měli v podstatě dobrý důvod. Stavební firmu jim totiž doporučil a stavební dozor prováděl vlastní příbuzný. »V životě nás nenapadlo, že strýc, který dozoroval i velké státní zakázky, se na vlastní rodinu vykašle,« přiznává Pavla Železová. Až teď jí dochází, že snaha ušetřit na skutečně nezávislém dozoru se obrátila proti nim. »Když mu něco řekneme, má nás za šťouraly a vlastně s námi kvůli tomu nemluví polovina rodiny,« konstatuje Pavla Železová. Se stavební firmou Geona z Čáslavi se pokoušela dojednat nápravu stavu, protože stavba má tříletou záruční lhůtu. Zatím však bezvýsledně. Kvůli nedodělkům na stavbě odmítli Železovi zaplatit posledních deset procent z ceny. Majitel firmy Milan Šimůnek toho hbitě využil a prohlašuje, že opravu neprovede dřív, než bude platba kompletní. Nastává tedy patový stav, který nejspíš bude řešit soud - pokud dřív dům nespadne. Podle statika Pavla Maxery je v podobných případech třeba v první řadě získat posudek nezávislého statika. »S jeho vyjádřením je nejlepší obrátit se na příslušný stavební úřad, který by měl navrhnout další řešení.« Také reklamaci je lepší podat písemně, aby bylo možné v případě soudního sporu doložit, že byla zachována potřebná lhůta pro reklamaci. Je možné také podat stížnost na firmu komoře autorizovanch inženýrů a techniků, ta však má minimální výkonné pravomoci. Dostatečně otrlý majitel firmy se nad jejími hrozbami o odebrání licence jen pousměje.

Jak se chránit při stavbě:
* získat co nejvíce nezávislých informací o stavební firmě (reference, obchodní rejstřík na internetu)
* nepřipustit placení vysokých záloh
* pokud chce firma prokázat, že stavebník skutečně má na dílo peníze, je výhodné je složit na zabezpečený účet, ze kterého m ůže stavební firma odčerpávat peníze jen na pokyn majitele účtu (například po předání technologické části stavby či po určitém dohodnutém časovém úseku)
* nesvěřovat dozorování známým a kamarádům (cizím lidem se lépe připomínají nedostatky v práci, i když to stojí více peněz)
* nezaložení stavebního deníku je hrubou chybou, pokud se firma tomuto úkonu vyhýbá, je čas minimálně zpozornět
* veškeré informace o povinnostech a právech stavebního dozoru je možné najít například také na internetové adrese www.bukovsky.cz v části pora denství.



Během několika týdnů došlo ve dřevostavbě ke zničení izolace ve stropech, minerální vlna je zcela nasáklá vlnou.