Dům ze slámy ve Zlatníkách u Prahy

Dům ze slámy ve Zlatníkách u Prahy | foto: Ekopanely CB

Dům ze slámy: rychlé a levné bydlení

  • 67
Cihly, dřevo, tvárnice... Tradiční stavební materiály sice při stavbě domů dlouhodobě dominují, stále více se ale prosazují i neobvyklé výrobní postupy - například domy ze slámy. Zájem o ně roste rok od roku.

Důvody jsou minimálně tři. Sláma má vynikající tepelně izolační vlastnosti, dům se postaví neobvykle rychle, třeba i za dva měsíce, a především - metr čtvereční takového domu vyjde o několik tisíc korun levněji než v tradičním obydlí z cihel či tvárnic.

Například cena rodinného domu na klíč 4+kk o rozloze 125 m2 zastavěné plochy vyjde na 1 990 000 Kč bez DPH.

Ústav stavebního inženýrství před časem testoval panely lisované ze slámy a výsledky byly velmi příznivé. "Tepelně izolační i zvukové vlastnosti jsou lepší než u sádrokartonových desek, protože ty se ještě musí zateplovat," uvedl ústav v jednom z bodů svého hodnocení.

S technologií vláknitých desek přišla už v 50. letech minulého století Velká Británie. Slámové domy se už desítky let staví také ve Švédsku, Holandsku či Austrálii.

 
Práce s panely nevyžaduje žádné speciální nástroje.


Hrubá stavba za pár týdnů

Základem ekopanelů jsou stébla slámy, která jsou zbavena nevhodných příměsí. Z nich se na výrobní lince za vysoké teploty a pod vysokým tlakem vyrábějí panelové desky o tloušťce šesti centimetrů.

Další výhodou je, že desky jsou samonosné a dají se formátovat. Hrubou stavbu postaví na připravenou základovou desku několik vyškolených pracovníků za několik týdnů.

Nadstandardní jsou i protipožární vlastnosti. Panely neobsahují dostatek kyslíku na to, aby podporoval hoření. Od ostatních panelů se liší i tím, že neobsahují pryskyřice, terpentýny a další chemikálie uvolňující hořlavé výpary.

 
Dům ze slámy ve Zlatníkách u Prahy


Teplo téměř zadarmo

Majitel slámového domu navíc výrazně ušetří za topení. Tyto objekty totiž patří do kategorie nízkoenergetických. Oproti mnoha českým domům, které spíše připomínají cedníky, odkud utíká teplo, jde o úspory až několika tisíc korun ročně.

"Poptávka roste na tuzemském trhu i v zahraničí," říká Jan Bareš, jednatel společnosti Ekopanely CZ, která začala panely ze slámy vyrábět v republice jako první. Vloni firma dodala na trh rekordních 135 tisíc metrů čtverečních panelů, což je o 35 tisíc metrů čtverečních více než v roce 2006.

Ve Zlatníkách Kousek od Prahy se nyní dokončil už stý dům postavený ze slámových panelů. "Zastavěná plocha domu je 150 metrů čtverečních, součástí bytu 5+1 je i krb a garáž," řekl Miroslav Kršek, majitel společnosti Ekopanely CB, která domek postavila.

Ve Francii či v Holandsku jsou slaměné ekopanely používány nejen k výstavbě rodinných domků, ale také jako stavební materiál k přestavbám a úpravám už postavených domů.

 
Interiér domu ze slámy je od tradičního k nerozeznání.



Vlastnosti panelů ze slámy
  • robustní a pevný materiál vhodný na samonosné příčky, půdní vestavby a obvodové zdi
  • suchá montáž, nízká pracnost, vysoká rychlost stavby
  • žádné speciální nosné konstrukce či speciální stroje, k montáži se používá běžného spojovacího materiálu i nástrojů
  • povrchové úpravy a montáž dalšího zařízení stejné jako u zděných staveb
  • protipožární odolnost
  • atraktivní cena