Dům zasazený do zeleně

aktualizováno 
Jednopatrový dům s rovnou střechou porostlou zelení najdete ve Vonoklasech, kousek za Prahou. Dům si nechala rodina navrhnout od známého architekta Ladislava Lábuse. Výsledek je natolik zajímavý, že si ho vybrali i filmaři pro některé scény ve filmu Bolero.

Vila ve Vonoklasech stojí sice v moderní zástavbě, ale až na samém konci vesnice u lesa. Zadání pro architekta znělo - "chalupa" na trvalé bydlení.

Majitelé totiž do té doby bydleli v panelákovém bytě a o víkendech jezdili na chalupu. A jednoho dne se rozhodli obě bydlení sjednotit. Jsou spokojeni.

Vesnický charakter zůstal zachován
Ze severní strany je dům jakoby uzavřený, aby chránil soukromí majitelů. Naopak se otvírá směrem na jihovýchod. Nabízí tak ze všech místností výhled na televizní vysílač Cukrák a údolí řeky Berounky.

Dům se postupně rozšiřuje - na jedné straně je široký devět metrů a na druhém konci jedenáct metrů; navíc je celý prosklený. Na této straně domu se rozkládá prostorná zahrada.

Má téměř čtyři tisíce metrů čtverečných, svažuje se a je rozdělena do několika zón. Hned u domu lze posedět. Pod pergolou o kus dál se nachází "vodní zátiší" - umělý potůček, který ústí do jezírka plného nádherných vodních rostlin a pestrobarevných ryb.

A hned za zahradou začíná les. Otevření přírodě je tak skutečně dokonalé. Aby iluze splynutí s přírodou byla ještě dokonalejší, snažil se architekt Ladislav Lábus zachovat vesnický charakter i u domu.

"V kuchyni a jídelně jsou betonové trámy a nad schodištěm je jakoby překlad dřeva," říká pan Tomáš, který si nepřeje zveřejnit své příjmení. "A k tomu se ještě okolo celého domu táhne chodníček z dřevěných roštů. To je velmi příjemné, protože se dá vyjít ven i bosky, a to z každého pokoje."

další foto

Čtyřmetrové segmenty
Celý dům - přízemí i patro - je rozdělen na segmenty po čtyřech metrech. Jednotlivé segmenty oddělují sloupy, přičemž všechny podélné stěny jsou tónované do žluta, příčné stěny jsou šedé a veškeré vestavěné prvky, jako například krb, červené, neboť jejich úlohou je interiér oživit.

Příčné stěny protáhl architekt až ven. Okna zabírají plochu od podlahy až do stropu a nemají rámy, takže to vypadá, jako by byl dům otevřený, bez předělu, bez oken. A nutno říci, že iluze je dokonalá.

Zlatý retrívr Dolly, který si zahrál i ve filmu Bolero, dokonce ze začátku do skla narážel. Až do stropu jsou také všechny dveře, což dodává domu ještě větší velkorysost.

další foto

Přízemí ve znamení relaxace
Přízemí tvoří šest částí: kuchyň, jídelna, obývák, pracovna, relaxační místnost s kulečníkem a krytý bazén se saunou.

Na západní straně přízemí najdeme zázemí, tedy místnost na praní a žehlení, komoru na úklidové náčiní. Dále je tu garáž a komora na potraviny, do níž se vchází přímo z garáže.

"To je velmi praktické, neboť nákup se tak jen přemístí z auta přímo do komory a nemusí se s ním nikdo tahat," libuje si pán domu. A jako poslední zde najdeme pokoj pro hosty.

Dům je částečně podsklepený. Sklep se využívá především jako technické zázemí domu. Je zde kotelna, místnost, kde "parkují" jízdní kola či lyže, a také "domácí mučírna" - rotoped a velký posilovací stroj. Nechybí tu ani televize, aby se dotyčný při cvičení nenudil.

Posezení v zeleni i v patře
V patře se dá vyjít z každého pokoje na terasu. A ta není ledajaká - pokrývá ji zeleň, konkrétně sukulenty, které není třeba zalévat, stačí jim vlhkost ze vzduchu. I zde vede kolem patra chodníček z dřevěných roštů a u každého pokoje je navíc místo pro posezení.

Celé podlaží se dělí na dvě části - pro rodiče a pro děti. Do každé vede zvláštní schodiště, ústící do šatny. Spojovacím prvkem dětí s rodiči jsou jediné dveře. "To pro případ, že by zde jednou byla mladá rodina s malými dětmi," doplňuje pan Tomáš.

Děti majitelů domu jsou však již dospělé, takže v současné době zůstávají dveře zamčené. V části rodičů vedou ze šatny dveře do ložnice, která je přímo spojena s koupelnou. Z ní se dá rovnou projít do šatny, takže celá část tvoří jakýsi okruh.

další foto

Interiéru vládnou obrazy a suvenýry
Interiér si zařizovali majitelé sami, hlavní věci však konzultovali s architektem. Rozhodli se tak například pro podlahy výhradně z přírodních materiálů - dřevěné a kamenné, čímž se znovu podtrhl venkovský ráz stavby. Také s volbou kuchyně poradil architekt. Stůl si však rodina vybrala sama.

Představa totiž byla jasná - jednoduchý, ale velký. "Jinak bylo zařizování velmi pozvolné, každá věc nás musela oslovit," vysvětluje majitel. "Ještě stále není vše dozařízené. Například chybí posezení u krbu."

Interiér je ryze moderní, včetně takových detailů, jako jsou světla. Ta vybírali společně s architektem z mnoha katalogů. Pracovna dokonce představuje až "technický" styl. Navrhl ji majitelův kamarád.

Zajímavou historii má sedačka Linea pura v obýváku. "Původně si ji sem přivezli lidé z Eurotelu, když zde natáčeli reklamu. No a nám se zalíbila, tak jsme si takovou koupili taky," vypráví pan Tomáš.

Co příchozího možná trochu překvapí, jsou toalety a koupelny. Čím? Svou "prostotou". Podlaha totiž tvoří ty nejobyčejnější kachlíky a na stěnách jsou místo klasických obkládaček skleněné.

Jelikož pan Tomáš hodně cestuje po světě, postupně se dům plní suvenýry. A také krásnými obrazy, protože se také pohybuje v oblasti umění. K vidění je například dílo Spektrum 21:30 od Petra Faltuse.

Všechny podélné stěny v domě jsou žluté, příčné šedé a vestavěné prvky červené, aby oživily interiér.

Na jižní straně je dům prosklený. Nabízí tak výhled na údolí Berounky.

V koupelnách jsou nejlevnější kachlíky RAKO, přesto je výsledek hezký.

Všechny podélné stěny v domě jsou žluté, příčné šedé a vestavěné prvky červené, aby oživily interiér.

Celá pracovna je zařízena v technickém stylu. Navrhl ji kamarád majitele.

Kuchyň vybírali majitelé domu společně s architektem. Stejně jako ostatní části domu je ryze moderní a celá prosklená.

Kuchyň vybírali majitelé domu společně s architektem. Stejně jako ostatní části domu je ryze moderní a celá prosklená.

Fenka zlatého retrívra si zahrála ve filmu Bolero, který se v domě natáčel.

Autoři:Nejčtenější

Peklo se sousedem. Kůlnu přestavěl na továrnu s pětimetrovým komínem

1

Místo kůlny má soused na zahradě zděnou budovu, ve které podniká, vyrábí dřevěné suvenýry. Z komína se valí kouř a...

Dvoupodlažní dřevostavba se snadno vytápí i větrá, hluk zde nehrozí

Dům snů. Každý má vlastní představu o ideálním domě. Ten, o kterém snila...

Po letech náročné práce, za kterou se přestěhovali do města, začali pomalu plánovat návrat do tiché vesnice v nádherném...Až se muž vrátí, ložnici nepozná. Manželka ji proměnila za 300 tisíc

Na novou ložnici si Tereza připravila 300 tisíc korun.

Ložnice Terezy a jejího manžela připomíná skladiště. Místnost je přeplněná starým nábytkem, nekvalitní manželskou...

Deset let stavěl dům z pohledového betonu. Inspiroval se v Japonsku

Výrazné vodorovné slunolamy podporují exotický vzhled domu a zároveň chrání...

Příběh tohoto domu je vyprávěním o cestě za snem, lásce k architektuře, ideálech a zejména o houževnatosti, se kterou...

Rodina si za městem postavila vilku. Zachránila stromy i peněženku

Manželé si dům postavili na okraji severoitalského městečka Fagnano Olona.

Mladá rodina se dvěma malými dětmi si v sadu v severoitalském městečku Fagnano Olona postavila vilku, která všem...

Další z rubriky

Dům pravé blondýnky. Reese Whitherspoonová svou rolí zvýšila cenu domu

Takřka dramatickou chrámovou atmosféru zdůrazňuje v obývacím pokoji tmavé dřevo...

Cenu domu v Beverly Hills, Holmby Hills a Bel-Air v Los Angeles neurčuje zdaleka jen jeho kvalita, ale také jméno...

Horská chata v Orlických horách láká na všechny možné požitky

Těleso krbu nechala autorka interiéru vestavět do dřevěné stěny s úložným...

Postavit v horách chatu, která souzní s okolní přírodou i stavbami, není jednoduché. Zejména pokud má sloužit jak...

Nedostatek dřeva a tlak na cenu. Podlahy jsou tenčí, vládne jim dub

Tloušťka krytiny 1Floor Forte je poměrně nízká (10,8 mm). I proto je ideální...

Dřevěné podlahy prodělaly za uplynulé čtvrt století velký vývoj. Původní parkety se často skrývaly pod kobercem, dnes...Najdete na iDNES.cz