Přízemní dům se zelenou střechou se velkými prosklenými plochami obrací k západu

Přízemní dům se zelenou střechou se velkými prosklenými plochami obrací k západu | foto: Ondřej Košík, Tomáš Bindr

Dům za dva miliony korun: Nikdy bychom neměnili, tvrdí majitelé

  • 162
Před třemi lety byl dokončen originálně řešený dům ze dřeva, cihel a kamene. Po třech letech přišel čas zhodnotit, jak se osvědčila nepříliš obvyklá kombinace materiálů v praxi.

Dům vyrostl na parcele na mírném západním svahu, jejíž největší devizou byl panoramatický výhled do krajiny se siluetou Ještědu v pozadí.

Přestože stavební úřad původně požadoval tzv. venkovský dům se sedlovou střechou, architektům se podařilo prosadit moderní architektonický koncept s plochou zelenou střechou, který do sousední poměrně nesourodé rodinné zástavby z různých období dobře zapadl.

Přístup na pozemek vede ze západní strany. Architekti se rozhodli zapustit garáž do svahu hned u silnice, aby příjezdová komunikace zabrala jen minimální plochu. Vlastní obytný dům protáhlého obdélníkového tvaru je situován v zadní části pozemku a sleduje linii jeho východní hranice. Před domem se tak uvolnil prostor pro velkou slunnou zahradu.

Kombinace zděné a dřevěné konstrukce se na fasádě nejvýrazněji projevuje atypickými sloupy ve tvaru V, které vyrůstají z dřevěné terasy a plní i funkci zavětrování stavby

Kombinace zděné a dřevěné konstrukce se na fasádě nejvýrazněji projevuje atypickými sloupy ve tvaru V, které vyrůstají z dřevěné terasy a plní i funkci zavětrování stavby

Úspory přinesly vedlejší efekty

Jednoduchou obdélníkovou dispozici dělí vstupní partií na ložnicovou zónu a společnou obytnou část s obývacím pokojem, jídelnou a kuchyní. Všechny obytné místnosti směřují na průběžnou terasu, která lemuje dům ze západní a jižní strany. Místnosti, které tvoří technické a sociální zázemí, přiléhají k východní fasádě.

Funkční uspořádání se odráží ve výběru konstrukcí a materiálů, které jsou také navenek přiznány a tvoří základ estetického jazyka stavby. Pro ložnicovou část architekti zvolili zdivo z tvárnic Porotherm, které má výborné tepelně-akumulační schopnosti – ložnice v zimě dobře drží teplo a v létě se nepřehřívají.

Dřevěnou terasu tvoří základní betonová deska,  dřevěný rošt a decking Bangkirai, profil 19 x 90 mm. Majitel jej jednou ročně natírá olejem

Dřevěnou terasu tvoří základní betonová deska, dřevěný rošt a decking Bangkirai, profil 19 x 90 mm. Majitel jej jednou ročně natírá olejem

Společenskou část navrhli jako dřevěný rámový skelet s dřevěným stropem, z jižní a západní strany bohatě prosklený. Severní a východní obvodovou stěnu pak tvoří masivní ochranná kamenná zeď, pískovce pocházející z místních zdrojů přecházejí i do interiéru a na terasu.¨

Výběr materiálů nebyl samoúčelný, vyšel z předem určených výchozích podmínek. "Základním motivem pro kombinaci zděné a dřevěné konstrukce byl pevně stanovený finanční limit dva miliony korun, a ten se podařilo dodržet," vysvětluje architekt Tomáš Bindr.

Spojení moderního konceptu s plochou střechou a výběr přírodních materiálů zároveň dodaly jednoduché a nepříliš nákladné stavbě punc originality. "V domě jsme velice spokojeni, neměnili bychom, děkujeme autorovi projektu za prozíravost a odvahu," svěřují se majitelé domu.

Východní stěna obývacího pokoje je obložena moravskou drobou

Východní stěna obývacího pokoje je obložena moravskou drobou

Chodbou i všemi obytnými místnosti prochází podlahová krytina Linoson na bázi přírodního linolea

Chodbou i všemi obytnými místnosti prochází podlahová krytina Linoson

Zkušenosti majitelů po třech letech:

■ Garáž vně domu, zapuštěná do terénu, je naprosto perfektní řešení. Teplota uvnitř nikdy nevystoupí nad 15°C. Trochu jsme podcenili odvětrání, bude třeba ještě prorazit větrací okénko a opatřit jej ventilátorem. Na tající sníh z auta bych příště nechal udělat rošt zapuštěný do podlahy a opatřený odtokovým žlábkem.

■ Dispozici domu považujeme za skvělou a plně vyhovující. Podlahy z přírodního linolea se snadno udržují a nedrží prach. Velmi si chválíme podlahové vytápění, i při nižší teplotě topné vody intenzivně vnímáme teplo a celkové roční náklady za plyn se pohybují kolem 20 000 korun. Občas přitápíme kamny na dřevo, což mohu jen doporučit.

Východní stěna obývacího pokoje je obložena moravskou drobou

Východní stěna obývacího pokoje je obložena moravskou drobou

Zvýrazněné boční stěny jsou obloženy pískovcovým kamenem zvaným moravská droba

Zvýrazněné boční stěny jsou obloženy pískovcem - moravskou drobou

■ Dřevěná okna umožňují snadnou manipulaci a poskytují nerušený výhled na zahradu a do krajiny. Skla se však ve spodní části v zimě rosí a kondenzát dřevěným rámům nesvědčí. Instalovali jsme vyjímací sítě proti hmyzu vlastní výroby, doporučujeme tento problém řešit profesionálně již při návrhu oken.

■ Plochá zelená střecha výborně izoluje v zimě proti chladu i v létě proti přehřívání, klimatizaci jsme dosud zapínali jen pro kontrolu, zda systém funguje. Jediný defekt se projevil u spojů v titanzinkových okapech. Vlivem tepelné roztažnosti praskají a způsobují zatékání do cementodeskového kufru, který tyto okapy kryje z pohledové strany.

■ Pod technickou místností jsme vybudovali sklípek pro domácí vodárnu, ta je však nakonec umístěna ve skruži nad studnou. Původní dodavatel nedostatečně zaizoloval jámu sklípku, takže je v něm vlhko a plíseň a nelze jej tedy prakticky využít, snad s výjimkou skladování vína.

Kuchyňská linka, vyrobená z MDF desek podle návrhu architekta Bindra, vyplňuje niku při východní stěně

Kuchyňská linka, vyrobená z MDF desek podle návrhu architekta Bindra, vyplňuje niku při východní stěně

V koupelně dosáhl architekt maximálního efektu s minimálními prostředky. Šedý obklad formátu 10 x 10 cm a jednoduchý koupelnový nábytek z IKEA nestály mnoho peněz a jsou nadčasové

V koupelně dosáhl architekt maximálního efektu s minimálními prostředky. Šedý obklad má formát 10 x 10 cm.

■ Vlastní čistírna odpadních vod nám přináší klid na duši, nemusíme se ohlížet na obec, která je liknavá, obecní čističku neřeší a nejspíš promarní možnost využít dotace z Evropské unie. Sediment vyvážíme přibližně každý druhý rok. Počáteční investice 50 000 korun se vrátí během sedmi až osmi let.

Technické údaje

Zastavěná plocha: 232 m²
Užitná plocha: 187 m²

Konstrukce: betonové základové pasy, ložnicová část zdicí systém Ytong, společná obytná část dřevěný rámový skelet (nosné dřevěné sloupky, dřevěný strop z OSB desek, zelená střecha)
Výplně otvorů: dřevěná eurookna, vnitřní dveře atypické z dýhované laťovky

Vytápění: ústřední, plynový kotel, podlahové teplovodní vytápění + radiátory

Autor

Ing. arch. Tomáš Bindr

* 1973
Autorizovaný architekt. Vystudoval architekturu na VUT v Brně, je členem akademie architektury, od r. 2003 pracuje v Atelieru 38. Externě vyučuje na Stavební fakultě Vysoké školy báňské v Ostravě.

Atelier 38 se zabývá návrhy rodinných domů, bytových domů, občanských a průmyslových staveb i urbanistickými projekty a návrhy a realizacemi interiérů.

V roce 2008 získal ocenění Stavba roku Moravskoslezského kraje, Fasáda roku Moravskoslezského kraje a druhé místo v architektonické soutěži na téma "humanizace fasád Dolního náměstí a Mezi trhy v Opavě."

V letošním roce získal cenu Porotherm dům Wienerberger za realizaci rodinného domu v konstrukčním systému Porotherm.


Více se dočtete v časopise Můj dům č. 2/2010.