Jednotlivá podlaží budovy vyřešil architekt jako tři kamenné terasy vytvořené...

Jednotlivá podlaží budovy vyřešil architekt jako tři kamenné terasy vytvořené ve skále. | foto: Andrea Puliogotto

Dům ve svahu vypadá jako tři terasy vtisknuté do skály nad údolím

  • 31
Sjednocení místo kontrastu. Takto přistoupil architekt Rocco Borromini k projektu soukromého rodinného domu, zasazeného do příkrého svahu. Vsadil na přírodní kámen a velkoformátové zasklení.

Pro severní kopcovitou Itálii jsou typické výrazně svažité pozemky, kde se při stavbách domů logicky používal hodně kámen, aby domy vydržely náročný terén. Rocco Borromini dostal od klienta jasné zadání: navrhnout v městečku Traona oddělený rodinný dům, který by rozšířil původní stavbu v tradičním severoitalském stylu.

Materiál stavby spojil

Pro nový objekt, postavený v těsném sousedství původního domu, tak architekt použil přírodní kámen a velkoformátové prosklení, díky kterému vytvořil „ve skále“ komfortní bydlení plné světla pomocí takzvaných parametrických stěn integrovaných na obou poschodích jižní fasády. Z pohodlí domova lze tak sledovat nádhernou okolní krajinu jako jeden veliký obraz s přírodní tematikou.

Použitý kámen je typický pro zdejší oblast již po celá staletí.

„Nové s původním se mi podařilo sblížit volbou podobného rozsahu stavby, terasovitým uspořádáním a použitím přírodního kamene na fasádě. S odkazem na ohraničení pozemku kamenným zdivem, typickým pro daný region, vytvářejí zdánlivě nesourodé budovy jeden celek a i z historického pohledu nenápadně zapadají do širšího architektonického a přírodního prostředí,“ popisuje svůj projekt architekt Borromini.

Jednotlivá podlaží budovy vyřešil jako tři kamenné terasy, které působí, jako kdyby byly vtisknuté do skály. Objekt nenásilně zapadá do okolního svahu, porostlého zelení. Přízemí domu slouží jako garáž a skladovací, technické prostory.

Obklad z kamene a zeleň na střeše pomáhá dům integrovat do okolí. První patro s orientací na jih reprezentuje hlavní obytnou část, kde je kuchyň s jídelnou a obývací pokoj s výhledem do zahrady.

Kaskádovitě zasazené druhé poschodí poskytuje další obytný prostor se samostatným vchodem, nechybí zde šatna, ložnice ani relaxační zóna.

Výhledy do údolí

Hlavní přednosti domu? Nádherné výhledy i přímý dopad světla. Pokud se za hezkého počasí otevře přibližně čtyřmetrové posuvné křídlo, hranice mezi vnitřkem a vnějším prostředím zcela mizí. Při zavřeném stavu panoramatické prosklení narušuje výhled pouze jediný úzký profil se šířkou pouze 30 mm.

Ne náhodou má tento dveřní systém v názvu zkratku PD - Panorama Design. Velkoryse dimenzovaná pevná a posuvná křídla (8,77 m x 2,68 m v 1. patře a 7,09 m x 2,76 m ve 2. patře) vytvářejí širokoúhlé rozhledy. V průběhu celého roku se měnící okolní příroda stává v podstatě součástí vybavení bytu.

Z ostrůvku kuchyně vybíhá velký jídelní stůl s deskou z masivního dřeva.

Stisknutím tlačítka se bezbariérové posuvné křídlo s elektrickým motorem bezhlučně posune před pevné zasklení. Uživatelský komfort zajišťuje kompletně skrytý pohonný systém e-slide, který lze v daném případě dokonce ovládat přes iPhone či iPad.

Může se hodit

Domy Štěrboholy

Domy Štěrboholy - stylové bydlení na Praze 10.

Další domy k prodeji v Praze najdete na Reality.iDNES.cz.

A nevítaní hosté? Posuvné části jsou opatřeny alarmem a napojeny na automatizované řízení rodinného domu. Orientace na jih si vyžádala dodatečné opatření na ochranu proti slunečním paprskům i možnost diskrétního zastínění. Majitel zvolil kombinaci elektricky řízeného vnějšího zastínění a protisluneční ochrany skla, která snižuje průnik infračerveného záření.

Jde o jeden z prvních projektů, kde byl použitý automatizovaný posuvný systém Schüco ASS 77 PD.HI. Za kombinaci designu, komfortního užívání a funkčnosti získal tento systém prestižní ceny GOLD iF product design award a „Best of the best“ Red Dot Design Award.

Přízemí tvoří velký obytný prostor s kuchyní s výhledem do údolí a na okolní hory.