Dům je na ocelových sloupech vykonzolovaný nad pozemkem.

Dům je na ocelových sloupech vykonzolovaný nad pozemkem. | foto: Archiv majitele

Dům na pilotách se záplavám postavil bez bázně. Voda se jej nedotkla

  • 108
Katastrofa. To platí v posledních dnech o spoustě domů postavených u řeky. Je-li místem město Ústí nad Labem, zdá se pohroma nevyhnutelná. Jenže dům postavený na pilotách se nemusí povodní bát.

Svažitý úzký pozemek nad řekou Labe nebyl pro stavbu rodinného domu rozhodně ideální: jeho část je totiž pod hladinou zátopové oblasti. Představa o jednopodlažní stavbě se tak zdála nereálná.

Přesto se řešení našlo, byť původní návrh se nakonec výrazně změnil. První variantu domu navrhl architekt Miroslav Stach ze studia Balance Idea.
"Dům jsme rozdělili do dvou funkčních částí. Obytnou část jsme umístili do horní části pozemku, kolmo k části ložnic a dětských pokojů," popisuje Miroslav Stach.

Vizualizace: dům na pilotách - paty byly navrženy vyztužené kamenem
Vizualizace: dům vykonzolovaný nad pozemkem

Vizualizace: dům na pilotách - paty byly navrženy vyztužené kamenem

Protože pozemek je nejen úzký, ale i odstupové vzdálenosti od sousedních parcel jsou poměrně malé, musela se hmota domu poměrně protáhnout, část s ložnicemi tak z velké části zasahovala do zátopové oblasti.

Architekti se proto rozhodli vykonzolovat nad terén a umístit jej na ocelové sloupy, jejichž paty ještě navrhli vyztužit betonem a obložit kamenem kvůli vyšší stabilitě.

I takový může být pohled na zahradu...

Voda vnikla jen do úložných prostor pod terasou.

Když z terasy domu můžete chytat ryby

Studio počítalo s dřevostavbou, majitel se však nakonec rozhodl pro klasické zdící materiály a další úpravy domu. Základní idea, vykonzolování značné části domu nad pozemkem na ocelových sloupech, však zůstala zachována.

Z terasy a oken mají majitelé krásný (v době záplav až děsivý) výhled na řeku a samozřejmě zahradu. Dům je jednopodlažní, nemusely se tedy vyrovnávat různé úrovně stavby, jak bývá typické pro domy ve svahu.

"Pozemek byl už v roce 2002 zasažený povodní, ale protože se nám tu líbilo, chtěli jsme zůstat. Dům jsme ale nechali navrhnout a nakonec postavit tak, aby nebyly v případě povodně zasaženy obytné prostory," vysvětluje majitel.

Zrealizovaný dům je usazený na ocelových pilotách v betonových patkách. "Voda se dostala pouze do úložných prostor pod terasou, s tím jsme i počítali, nezpůsobila zde však téměř žádné škody," říká majitel.

Do obytných prostor by se se voda dostala jen v případě, že by hladina Labe přesáhla 1 240 centimetrů. Letos kulminovala při 1 070 centimetrech, v roce 2002 při 1 170 centimetrech. Rozvaha majitele se ukázala správná, záplavy dům nepoškodily, voda na pozemku navíc ustoupila během několika dnů.

Pozemek po opadnutí vody

Ústí nad Labem počítá s dalšími změnami, které by měly město ochránit, takže lze předpokládat, že i při případných dalších záplavách hladina Labe už výše nevystoupá.