Architekt Marko Brajovic s manželkou Tekou a dětmi

Architekt Marko Brajovic s manželkou Tekou a dětmi | foto: Victor Affaro - Casa e Jardim - Editora Globo

Rodina žije uprostřed divoké džungle. Dům si postavila za sedm dní

  • 57
Mladý slovinský architekt Marko Brajovic si postavil uprostřed brazilské džungle víkendové sídlo. Originální a ekologický dům uprostřed divoké přírody využívá i jako studio pro tvůrčí workshopy.

Uprostřed džungle národního parku Parque da Bocaina, v sousedství místních vodopádů Perequé, vyrostl alternativní domek. Místní obyvatelé ho pojmenovali Archa. Připadá jim jako loď, která připlula mořem divoké džungle až k centrálním vodopádům. Otevřený a vzdušný dům s jednoduchou dispozicí, kterou tvoří obdélníková stavba, dvanáct metrů dlouhá a deset a půl metru široká, dokončil chorvatský architekt Marko Brajovic letos v létě.

Brajovic se před lety rozhodl opustit rodnou zem a začal cestovat. Dříve pracoval a studoval v Benátkách a Barceloně, záhy však opustil evropský kontinent. Rozhodnutí žít kočovný život mu ovšem dlouho nevydrželo. V Brazílii si našel svou životní lásku, místní rodačku Teku, a ta ho přesvědčila, že tato jihoamerická země je dokonalým místem pro život. Nadchla ho národní srdečnost, otevřenost a zejména obrovské možnosti, které země skýtá pro jeho profesi scénografa a architekta.

Společně s manželkou Tekou mají dnes již dvě malé děti. V největším brazilském městě Sao Paulo má Marko velmi úspěšné architektonické studio a věnuje se velkým projektům na celém světě.

Od počátku kariéry se věnuje tématu udržitelného rozvoje a ochrany přírodních zdrojů. Právě ekologie byla jedním z nosných témat, které dominovalo brazilskému pavilonu, na jehož realizaci pro milánské Expo se Marko Brajovic podílel a stala se důležitým hybatelem i při navrhování víkendového a pracovního domu v amazonské džungli.

Marko našel svůj nový domov. Jeho stavba navíc slouží k rekreaci i tvůrčí práci. V domě o rozloze 130 metrů čtverečních mohou trávit čas i dvě rodiny s dětmi.

Může se hodit

Ekovily Nymburk

Ekovily Nymburk - ekologické vily s dostatkem vzdušnosti, světla a soukromí.

Více domů k prodeji na Reality.iDNES.cz.

Parcela, kterou Marko Brajovic vybral, je dostatečně vzdálená od civilizace, ale zase to není úplný konec světa, kde by se bál žít. Nejbližší sídlo je v přístavním městečku Paraty, což je jedno z nejturističtějších a zároveň nejmalebnějších míst v Brazílii.

Město bylo vyhlášeno národní kulturní památkou a je proslulé svou harmonickou koloniální architekturou z 18. století, které od sedmdesátých let minulého století alternativci z celého světa obsadili kavárnami, butiky, restauracemi, ateliéry a ekocentry.

Hlavní inspiraci našel Marko v původních domorodých obydlích s klenutou konstrukcí. Ta se dala v případě potřeby velmi rychle přemístit. Architekt se svým týmem dům postavil během jediného týdne a stejně rychle dokáže dům rozebrat a postavit na jiném místě.

Samonosná konstrukce, vyrobená z karbonové oceli, uhlíku a zinku je lehká,...

Samonosná konstrukce, vyrobená z karbonové oceli, uhlíku a zinku je lehká, jednoduchá a má minimální dopad na okolí. Marko Brajovic citlivě upravil i okolí domu. K vodopádům Perequé vede prosté kamenné schodiště.

Interiér domu je otevřený. Od hlavní obytné zóny je možné oddělit ložnice a sociální zázemí. Posuvné dveře na přiznaných kolejnicích jsou zároveň estetickou součástí domu.

K sezení slouží šedé pytle Fatboy, jídelní stůl obklopují židle Mravenec od slavného dánského designéra Arne Jacobsena, které navrhl už před více než šedesáti lety. Ikonické kousky doplňuje obří dřevěná cívka, který slouží jako konferenční stolek, nebo na míru vyrobený nábytek z tropického dřeva.

Novostavbou v džungli chce Marko Brajovic obnovit prastaré a prapůvodní silné pouto, jaké mezi člověkem a přírodou vždy bylo, pouze ho použitím nových technologií zasadil do moderního rámce 21. století.

, pro iDNES.cz