Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dům se stromem v okně promění podobu Kavčích hor

  1:00aktualizováno  1:00
Rezidence Kavčí hory se stane novou dominantou pražské čtvrti. Dvanáctipatrový bytový dům s obrovským oknem tak porazí dosud nejvýraznější místní stavbu, budovu České televize.

Dvanáctipatrový dům s průhledem uprostřed promění podobu Kavčích hor | foto: vizualizace: Rezidence Kavčí Hory

Asi nejviditelnější změna od doby, kdy na Kavčích horách vznikl areál dnešní České televize, čeká tuto rozsáhlou zelenou plochu v Praze 4. V okolí oblíbeného parku, jehož částí je i vzácné chráněné území Podolský profil, vyroste několik nových bytových domů, změny parku však chystá i radnice.

Dominantou čtvrti tak už v příštím roce přestane být budova České televize a stane se jí nový dvanáctipatrový bytový dům s výrazným průhledem umístěným ve středu domovního bloku a zasahujícím od třetího patra až po osmé.

"V obrovském okně bude růst tráva a přímo uprostřed strom. Ten má navodit dojem pokračování sousedního přírodního parku do vilové zeleně," popisuje jedinečnost stavby Helena Dvořáková ze společnosti Rezidence Kavčí Hory.

Rezidence bude mít dvě části. Menší objekt, označovaný jako budova B, nabídne 23 malých bytů, větší, architektonicky zajímavější s lepším výhledem, označovaný písmenem A, nabídne 65 bytů.

Nejdražší z nich o velikosti 6+kk, umístěný na střeše a vybavený zahradní terasou, přijde nového majitele na více než 50 milionů korun. Stavba začala loni na podzim a dokončena bude na přelomu roku.

Bytové domy na Kavčích horách

Na místě zanedbaného areálu plného skladišť a starých kůlen vznikne pět bytových domů

Byty místo kůlen

Stavět by se mělo i na opačném okraji parku. Pět nových bytových domů s více než třemi stovkami bytů vznikne na Kavčích horách mezi nedávno dokončeným souborem budov Kavčí Hory Office Park a Centrálním parkem.

"Stavba bytových domů se 334 byty bude rozdělena do dvou etap. Každá z nich by měla trvat 18 až 20 měsíců. Většina bytů bude mít dva nebo tři pokoje," popisuje plány developerů Daniela Půlcová, která zastupuje společnost Hochtief Development.

Soubor obytných domů na okraji pankrácké pláně navrhla architektonická kancelář Aulík Fišer. Domy budou postaveny na místě parkoviště a zanedbaného areálu plného skladišť a starých kůlen.

Radnice plánuje lanovku

Velké plány s Kavčími horami má i radnice Prahy 4. Některé z nich nedávno představila na modelu pankrácké pláně v měřítku 1:500.

Nově by se měla třeba na Pankrác otevřít i cesta z Podolí. O přepravu lidí od bazénu by se měla postarat lanovka, která dokáže převézt i jízdní kola nebo kočárky.

Další novinkou bude spojení parku Družby s parkem kolem Kavčích hor. Tady by se měla objevit dráha pro in-line brusle a elektrický vláček, který bude převážet lidi po pankrácké pláni.

Park však nemá sloužit jen sportu. Vznikne tu i divadlo - letní amfiteátr zahloubený do země, kde se bude konat řada kulturních akcí. "Jestli se Pankráci díky zdejším výškovým stavbám někdy říká pražský Manhattan, tak tohle bude jeho Central Park," plánuje starosta Prahy 4 Pavel Horálek.

Autoři:Nejčtenější

Pětičlenná rodina si postavila za Prahou skvělý dům za 2 miliony korun

Rodině se v domě bydlí skvěle, je pro ně ideálně velký.

Manželé s třemi dětmi si koupili na východ od Prahy pozemek o rozloze 1 000 metrů čtverečních a postavili na něm...

V září zbourali chatu a v březnu se stěhovali do dobře promyšleného domu

Dům byl dodán na klíč jako celek. Jedinou subdodávkou majitelů byla kuchyně.

Jednoduchý návrh a dobrá lokalita nedaleko Prahy společně stvořily příjemnou dřevostavbu. Dům pojme rodinné oslavy o...Jana se zbavila staré ložnice. Nová ve stylu art deco vyšla na 80 tisíc

Majitelka dodala do proměny novou postel, kterou si již dříve pořídila.

V tomto dílu pořadu o bydlení uvidíte přeměnu ložnice ve stylu art deco a rytmu charlestonu. Návrhář Petr Šlejmar...

Byt 2+kk září i díky architektce barvami. Veselé bydlení pro mladý pár

Partneři si přáli světlý interiér. Architektka zvolila pastelovou modrou, která...

Na víkend se většinou mizí z města do přírody. Kateřina s partnerem Petrem to mají naopak. Dvakrát v měsíci vyrážejí...

Několik let opravovali dům z 15. století, dnes je v něm i galerie

Odpočinkový kout obývacího pokoje pod křížovou klenbou je zařízen dvěma...

Na pohled nenápadný rohový domek v samotném srdci Tábora překvapí, jak je uvnitř prostorný a jak neobyčejně příjemné a...Další z rubriky

Na zlomené srdce si koupila byt. V říjnu ji nemile překvapil

1

Když si rodačka z Pardubic pořídila v sousedním Hradci Králové svůj vlastní byt, byla štěstím bez sebe. Spokojenost...

Domek v dělnické kolonii se po přestavbě proměnil na moderní bydlení

Přestavba na moderní bydlení pro rodinu s dítětem získala řadu ocenění za to,...

Dům je součástí historického souboru dělnické kolonie, která vznikla v průmyslové části jižního Londýna na přelomu 18....

Zlomené srdce léčí v obytné sanitce. Proměna mu trvala čtyři měsíce

Na střeše sanitky, která má na stěnách i stropě izolaci, je terasa s posezením...

Ian Dow z Kalifornie se po rozchodu se snoubenkou a úrazu na motorce rozhodl zcela překopat svůj život. Koupil si...Najdete na iDNES.cz