Strmý svah, na kterém stavební pozemek je, neznamenal pro autora projektu omezení, naopak

Strmý svah, na kterém stavební pozemek je, neznamenal pro autora projektu omezení, naopak | foto: Robert Žákovič

Dům s výtahem ve svahu má kudrnatou střechu, aby se ztratil v zeleni

  • 59
Na leteckém snímku dům snadno přehlédnete. Samotný objekt i kryté terasy mají totiž zelené neboli "kudrnaté" střechy, které fungují lépe než vojenské maskáče.

Kolemjdoucí však dům zasazený do poměrně příkrého svahu nedaleko Brna nemůže přehlédnout. Na stavebně značně náročném pozemku vyrostl atypický, velmi moderně pojatý rodinný dům, který se hlavním obytným prostorem na rozdíl od většiny jiných neotevírá do ulice, ale do zahrady.

Pozornost upoutá již samotná fasáda domu, kterou tvoří bílé omítky a dřevěné obklady, v suterénu a přízemí lomový kámen. Celkový vzhled domu výrazně ovlivňuje systém teras a zelených střech prorůstajících do přilehlého terénu.

Obytná, nejvíce prosklená část domu, je orientovaná na jihovýchod. Slunce se tak významně podílí na vytápění domu.

Obytná, nejvíce prosklená část domu, je orientovaná na jihovýchod. Slunce se tak významně podílí na vytápění domu.

Hledání pozemku

Investoři si přáli postavit na důchod rodinný dům, který by jim umožnil život v přírodě, ale zároveň by se nacházel v dosahu moravské metropole. "Ani nevíte, jak bylo těžké najít pozemek, který by splňoval tyto naše nároky. Hledali jsme ho několik let," vysvětlují.

Stavební parcela, kterou nakonec koupili, má podobu značně příkré stráně. Proto o ni lidé neměli zájem. "U nás tomu bylo přesně naopak. Na první pohled jsme věděli, že jde o pozemek, co tak dlouho hledáme. Člověk ale musí být z oboru, aby poznal, že se na něm může architekt vyřádit," vysvětluje majitel, který je v tomto případě nejen investorem, ale i stavitelem svého domu.

Zeleň okolo domu rozšiřují i zelené střechy. Zeleň je vysázena i na zastřešení teras.

Zeleň okolo domu rozšiřují i zelené střechy. Zeleň je vysázena i na zastřešení teras.

Jak se ladily představy

Manželé neměli problém s hledáním architekta. Obrátili se na Jaroslava Černého, který pro ně před lety již jeden rodinný dům navrhl a s nímž investor coby majitel stavební firmy spolupracoval na výstavbě známé rezidenční vily v Brně-Žebětíně.

Přesto nějaký čas trvalo, než se investor s architektem shodli na konečné podobě domu. "Původně jsme si představovali dům ve stylu španělské přímořské architektury. S tím ale architekt, který je přísný funkcionalista, zásadně nesouhlasil. Přáli jsme si tedy, aby do funkcionalistického stylu zakomponoval alespoň určité rustikální prvky, což se podařilo," hodnotí spokojeně investor.

Z jídelny je dokonalý výhled do půvabné okolní krajiny

Z jídelny je dokonalý výhled do půvabné okolní krajiny

Rustikální prvky mají v domě podobu především trámových stropů a kachlových kamen. "Pečeme v nich buchty i kachny a jsme s nimi maximálně spokojeni," směje se majitel domu. Kachlová kamna nenarušují vzhled moderního interiéru, protože nejsou obložena kachly s dekorem jelenů či jinými "klasickými" vzory, ale jednobarevnými obklady.

Bezezbytku se podařilo splnit i další požadavky týkající se především dispozičního řešení, a to co nejtěsnějšího sepětí s přírodou. Toho se dosáhlo prostřednictvím již zmíněného terasového uspořádání jednotlivých podlaží, která přecházejí plynule do terénu.

Přáním majitele byla kachlová kamna. Díky vhodně zvoleným obkladům se hodí i do nadstandardně

Přáním majitele byla kachlová kamna. Díky vhodně zvoleným obkladům se hodí i do moderního prostoru

Z čeho se stavělo

Objekt je postaven z Porothermu a zateplený polystyrenem. Bílou omítku a borovicové dřevo v suterénu a přízemí vhodně doplňuje samonosná zeď z lomového kamene. Toto řešení je po architektonické stránce velmi zajímavé, ale bylo náročné na odbourávání tepelných mostů.

Stropy v domě jsou monolitické, s železobetonovou konstrukcí. Dům, ale i terasy jsou zastřešeny rovnými zelenými střechami. "Jsme s nimi velmi spokojeni. Nejenže dobře vypadají, ale zaručují i výborné izolační vlastnosti," říká majitel domu.

Ze zádveří v suterénu se vstupuje do haly

Ze zádveří v suterénu se vstupuje do haly

V prvním patře domu se nachází sauna s ochlazovacím bazénkem

V patře je sauna s bazénkem

Okna, stejně jako venkovní i vnitřní dveře, mají hliníkové rámy. Do role podlahové krytiny byla obsazena dubová prkna, v hygienických místnostech, kuchyni a komunikačních prostorech keramická dlažba. V souladu se současnými trendy směřujícími k maximální úspoře energie je řešeno i vytápění domu a ohřev teplé užitkové vody.

Tyto úkoly má v domě na starosti tepelné čerpadlo vzduch - vzduch, zcela ke spokojenosti obyvatel domu. Společně s důkladnou izolací a orientací prosklené strany domu na jihovýchod je spotřeba energie velmi přijatelná.

Nahlédnutí do koupelny paní domu, do které je přístup z její ložnice

Nahlédnutí do koupelny paní domu, do které je přístup z její ložnice

Nechte se pozvat

Při projektování domu se myslelo na všechno. Najdete v něm dostatek obytných prostor, klidovou zónu, ale také místa k aktivnímu i pasivnímu odpočinku. Hlavní vchod domu je situován v jeho suterénu. Vstupuje se jím do zádveří, z něhož je přístup do šatny.

Dveřmi naproti vchodu se vstupuje do haly, do níž ústí schodiště. Součást suterénu představuje i předsazená dvojgaráž. O patro výš, v přízemí, je pokoj pro hosta, za ním kotelna a pracovna majitele.

Hlavnímu obytnému prostoru patří většina prvního patra domu. Tvoří jej dvě křídla propojená halou se schodištěm. V křídle orientovaném na jižní stranu architekt umístil obývací pokoj navazující na polootevřenou kuchyni.

Na horní terase, která je rovněž zastřešena, je umístěn venkovní krb

Na horní terase, která je rovněž zastřešena, je umístěn venkovní krb

Z obývacího pokoje mají majitelé přístup na obytnou terasu. Za kuchyní je situován pokoj majitelky a průchozí domácí dílna, z níž lze pokračovat do místností tvořících příslušenství domu, spíže, sklepa a strojovny bazénu.

Druhé křídlo patří ložnici a bohatému sociálnímu zázemí domu, které tvoří WC, koupelna, posilovna a sauna. Užitnou plochu domu rozšiřuje i jeho střecha přístupná přes krytý vstup s terasou a venkovním grilem. O kousek dál, v terénním zlomu, se rozprostírá venkovní bazén.

Promyšlené řešení

Na rodinném domě zaujme jeho všestranná promyšlenost a propracovanost, která se týká jak samotného dispozičního, tak i technického řešení. Příklad? Motor digestoře je umístěn mimo dům, pod venkovním grilem, a tak nenarušuje klid v objektu.

Na přechodu horní terasy do terénu je situován spa bazén

Na přechodu horní terasy do terénu je situován spa bazén

K bazénu se majitelé dostanou nejen ze samotné terasy, ale i ze sauny v prvním poschodí. Venkovní krb, který se využívá zvláště za nevlídného počasí, kdy rodina nemůže posedět u ohniště na zahradě, je dostupný nejen po schodech, ale i výtahem z prvního patra.

Tak je jednoduché "dopravit" kávu a všechny suroviny potřebné ke grilování. Detailně byla promyšlena i zahrada. Aby skutečně splynula s okolní přírodou, travnaté plochy nemají podobu okrasného trávníku, ale luční flóry.

Střechy na domě jsou bezúdržbové. Dokonale izolují nejen před srážkami, ale i změnami teplot.

Střechy na domě jsou bezúdržbové. Dokonale izolují nejen před srážkami, ale i změnami teplot.

Jako na rekreaci

Na otázku, jak se rodině v novém domě žije, odpovídá jeho majitel stručně, ale výstižně: "Jako na rekreaci," a dodává na téma současné obytné architektury: "Jako stavitel cítím, že se u nás podceňuje role architekta. Kdo má peníze, často si zaplatí zbourání architektova
,rukopisu‘. Tak se stává, že na okrajích měst vyrůstají domy s věžičkami. Naštěstí tomu tak není ve všech případech. Podcenit se ale nesmí nejen architekt, ale ani stavitel a poslední zedník. Dům se postaví vždycky, důležité ale je jak…

Technické údaje

Projekt: Ing. arch. Jaroslav Černý, Atelier3

Dodavatel: Stavební firma Miroslav Vodička

Užitná plocha: 287,8 m2

Stavební technologie: Porotherm

Střecha: zelená – technologie Sarnafil

Okna: rámy hliníkové, výplně dvojskla

Vytápění: tepelné čerpadlo vzduch – vzduch

Realizace:

Atriové domy Brno-Žebětín, rodinný dům Brno-Modřice, rodinný dům Lipůvka, rezidenční vila Brno-Kohoutovická, bytové domy Brno-Juliánov a další

Rekonstrukce:
Janáčkovo divadlo v Brně, dům pánů z Kunštátu v Brně, klinika Laurea Brno a další

Návštěva byla převzata z časopisu Pěkné bydlení.