Mladá Britka našla domov v živé a dynamické istanbulské čtvrti Beyoglu,...

Mladá Britka našla domov v živé a dynamické istanbulské čtvrti Beyoglu, samotném centru města. | foto: Ali Bekman a OFIST

Plechové schody a knihovna přes dvě patra. Kate si konečně splnila sen

  • 17
Mladá britská manažerka Kate pracuje v Istanbulu a žije v bytě o rozloze 130 metrů čtverečních, který prošel v roce 2015 nákladnou rekonstrukcí. Proměny se ujalo místní populární studio Ofist.

„Přichází za námi klienti a ptají se, jak by si mohli změnit a upravit své bydlení. Každému říkáme, že si musí nejdříve zodpovědět základní otázky: odráží můj domov dostatečně moji osobnost? Když jsem doma, jsem to doopravdy já? Cítím se doma pohodlně?“ vysvětlují pro iDNES.cz návrháři Yasemin Arpacová a Sebahattin Emir, kteří museli pro nekonečný zástup zájemců vytvořit pořadník.

Britská manažerka Kate se již svého vysněného bydlení od studia Ofist dočkala. Do Istanbulu se přestěhovala kvůli zaměstnání. Pracuje podobně jako desítky dalších v textilním průmyslu. Domov našla v živé a dynamické istanbulské čtvrti Beyoglu v centru města.

Bytový dům v historické čtvrti, který si vyhlédla, prošel před čtyřiceti lety generální přestavbou. Ta mu ovšem vůbec neprospěla. Všechna negativa, tedy nízké stropy, špatné konstrukce a mizerné materiály, ale přebila unikátní lokalita a nádherný výhled ze střechy domu. Pohledy na třpytící se moře a slavnou zátoku Zlatý roh zvítězily a Kate se rozhodla byt přestavět podle vlastního gusta.

Může se hodit

Living Doubravčice

Living Doubravčice - domy s rozsáhlou možností individualizace.

Další domy k prodeji na Reality.iDNES.cz.

Koncepce byla od začátku jasná. Kate, která denně jedná s desítkami lidí a je neustále obklopena hlukem, barvami a materiály, chtěla domov, kde bude čerpat nové síly. Puristickou bílošedou barevnost zatepluje dřevěná podlaha a zbytku bytu se vymyká i koupelna připomínající turecké lázně hammam s vanou a sprchou obloženou dřevem. Koupelna pro hosty odráží spíš typický anglický styl.

Byt má jednoduchou dispozici. Na jedné straně je společenský prostor, který navazuje přímo na vstup do bytu a pokračuje točitým schodištěm na střešní terasu, na druhé je soukromá zóna dvou ložnic s koupelnami a malým balkonem.

Obývacímu pokoji kromě knihovny vévodí leštěný mramor a litinový krb, přírodní mramor je i v koupelně majitelky. Arpacová a Emir se drží poctivých a přírodních materiálů, jakými jsou masivní dřevo, kvalitní textil, mramor nebo klasická keramika.

Z bytu je krásný výhled na moře a slavnou zátoku Zlatý roh.

Rádi navrhují pro své klienty velké knihovny, ale samozřejmě jen tehdy, pokud budoucí majitel je skutečně velký čtenář a má čím police naplnit. „Už se nám stalo, že si klient knihovnu přál a neváhal si objednat metry knih jen na výplň, to ale není nic pro nás,“ vzpomíná Arpacová.

Bílé plechové schodiště zjemňují vyříznuté lístky. Jejich podoba přesně kopíruje listy ze stromů v parku Gezi, kde před třemi lety protestovali ochránci životního prostředí proti jejich kácení. Situace gradovala demonstracemi a Kate, která se akce účastnila, si chtěla uchovat vzpomínky na tyto bouřlivé dny.

Při vybavování bytu sáhli designéři po osvědčených světových značkách. V koupelně je kolekce Starck 3, kterou vytvořil Philippe Starck pro Duravit, kuchyňská linka je od firem Vitra a Artema. V celém bytě jsou jednoduchá a elegantní svítidla z dnes již klasická kolekce Glo-ball, kterou pro značku Flos navrhl v roce 1998 britský designér Jasper Morrison.

, pro iDNES.cz