Podobu zahrady pomohlo Maynardovi a Austinovi navrhnout krajinářské studio Bush...

Podobu zahrady pomohlo Maynardovi a Austinovi navrhnout krajinářské studio Bush Projects. | foto: Peter Bennetts

Rodina si postavila vlastní vesnici. Domky s návsí navrhly děti

  • 31
Mladá rodina s desetiletými dvojčaty našla nový domov na předměstí Melbourne. Manželé oslovili architekty z australského studia Andrewa Maynarda, kteří jim s pomocí dětí navrhli malou vesnici. Okolo návsi stojí malé domky, v nichž rodina spokojeně žije.

Jednoduchost, rychlost, praktičnost: domy, které tvoří architekt a designér Andrew Maynard společně se svým kolegou, projektantem Markem Austinem, jsou známé tím, že majitelům padnou jako ulité.

Architekti se ve své práci soustředí na ekologičnost a udržitelnost staveb, rádi naslouchají a experimentují. I proto se původní návrhy na výstavbu domu začaly ubírat zcela jiným směrem poté, co se tvůrci seznámili s dětmi majitelů. Ty jim předložily obrázky s vlastní představou nového domova. „Zklamali by je, kdyby jejich představy nezhmotnili,“ řekla pro iDNES.cz spolupracovnice studia, Gina Morrisová.

Experimentování a hravá pop kultura jsou Maynardovi a Austinovi blízké, jejich domy se naopak snadno obejdou bez architektonických klišé a nesledují krátkodobé trendy. Jejich rukopisem je naprostá originalita.

Shluk malých domečků na jednom pozemku v melbournském Alphingtonu obklopuje útulný dvorek a těsně sousedí s původním bungalovem, který na pozemku stál. Na první pohled nepřehledná a komplikovaná dispozice tvoří praktický a takřka bezúdržbový dům. Protože stavba leží uprostřed ulic s původní předválečnou zástavbou, přišel klasický tvar střechy vhod i náročným sousedům.

Přístavba dohromady se starým domkem vytvořila nový domov o velkorysé rozloze 225 metrů čtverečních, aniž by byla parcela zahlcená monstrózní masou cihel. V nových domcích je umístěná pracovna s knihovnou, ložnice rodičů se zázemím a šatnou a velká jídelna s kuchyní. Ta plynule přechází do staré části domu, kde je obývací pokoj, dětské ložnice a pokoj pro hosty. Jednotlivé pokoje lze vzájemně propojovat nebo oddělovat jednoduchým systémem posuvných dveří, které jsou uschovány ve stavebních pouzdrech dělících příček.

Další rafinované detaily jsou zejména v knihovně domu: schody po odklopení slouží jako jednoduchá, ale pohodlná polstrovaná sesle a vedle sebe si tak může pohodlně listovat a číst kopa dětí.

Exteriér domu příliš nenapovídá, že jde o kompaktní celek. Klasickou střechu s okapy u jednotlivých modulů nahradila běloskvoucí krytina položená i po celých stěnách domků, zbylé stěny kryje lokálně tradiční poctivý šindel. Architekti vybrali přírodní a klasické materiály pro exteriér i interiér domu.

Podobu zahrady pomohlo Maynardovi a Austinovi navrhnout krajinářské studio Bush Projects, a jak je v Austrálii zvykem, majitelé investovali velkou část rozpočtu i do kvalitní úpravy okolí domu.

Dovádivá stavba otevřela malým raubířům a jejich kamarádům další dimenzi: domov a prostor pro ně není limitem, ale výzvou: mohou lézt v zavěšených sítích, hrát si v tajných zákoutích fasády a pod vysokými stropy nebo prolézat úložné prostory pomocí sofistikovaných úchytů.

Architekti dětský svět a hravou optiku použili i v nejmenších detailech: v linii podlahy zdobí kuchyňský ostrůvek řada sedmi domečků jako jednoduchá silueta domova. Další rafinované detaily jsou zejména v knihovně domu: schody po odklopení slouží jako jednoduchá, ale pohodlná polstrovaná sesle a vedle sebe si tak může pohodlně listovat a číst kopa dětí.

Stavba získala v roce 2015 mezinárodní ocenění Dům roku na Festivalu světové architektury v Singapuru.

, pro iDNES.cz