Pasivní dřevostavba v Telči zvítězila v kategorii Stavba v 8. ročníku soutěže E.ON Energy Globe.

Pasivní dřevostavba v Telči zvítězila v kategorii Stavba v 8. ročníku soutěže E.ON Energy Globe. | foto: Archiv Centra pasivního domu

Dům Nad Vodopádem u rybníka v Telči vyvolává nadšení i rozpaky

  • 142
Ten dům má spoustu předností: je nízkoenergetický, ekologický i velmi osobitý. A možná i proto vyvolává řadu emocí, včetně negativních. Jeho majitele a autora, architekta Ondráčka, to netrápí. Rodině se v něm dobře bydlí a navíc s ním vyhrál v 8. ročníku soutěže E.ON Energy Globe v kategorii Stavba.

Pokud přijedete do Telče a dostanete se na hráz rybníka, možná přehlédnete dům na betonových sloupech, který se zde vznáší nad malým vodopádem. Díky střeše s extenzivní zelení totiž při pohledu z hráze splývá s blízkým okolím. Jeho majitel a autor, architekt Jiří Ondráček, se nechal inspirovat vzpomínkami na svůj pobyt v Austrálii.

Svůj dům s obytnou plochou 90 m2 si navrhl s jasnou představou: rodina bude moci trávit společně čas v obývacím pokoji spojeném s kuchyní, v případě pěkného počasí na terase. Z té u jídelny se můžete dokonce podívat na hodiny na románské věži sv. Ducha. Zároveň má ale každý soukromí ve svém pokoji.

Stavba levituje vysoko nad zemí, terasy směřují k jihu, ke slunci. Netradiční sloupy nabízejí pobytový prostor pod domem s příjemným stínem v letních měsících.

Protože dům stojí na okraji historického jádra Telče, nebyla jednání s památkáři jednoduchá, ale vše nakonec dobře dopadlo. Někteří lidé měli výhrady, dům oslovil spíše mladou generaci.

Pasivní standard

Velkou část energie získává dům ze svého okolí. V zimě jej prohřívají sluneční paprsky vstupující do domu velkými okny, v létě se díky výraznému přesahu nad okny stavba naopak nepřehřívá. Ohřev teplé vody naplánoval architekt Ondráček od jara do podzimu pomocí solárních termických panelů.

„V zimě dopomohou ohřevu jak vody, tak interiéru malá krbová teplovodní kamna,“ vysvětluje architekt Ondráček, „přebytky tepla z krbu jdou do akumulační nádrže. Dva dny se tak můžeme bez problému takto ohřátou vodou mýt a sprchovat, popřípadě vytápět.“

V kamnech stačí v zimě zatopit jednou za dva až tři dny, na jaře a na podzim, když je pošmourné počasí, jednou za týden. V loňském roce rodina vystačila přibližně s dvěma kubíky dřeva. „V akumulační nádobě jsou zapojeny elektrické patrony, těmi by bylo možné topit také,“ dodává Jiří Ondráček.

Architekt Jiří Ondráček, autor a majitel domu

Dům si postavil s pomocí kamarádů a rodiny, stavět začal před třemi roky. Přiznává, že firma by to zvládla možná za tři měsíce. Takto však ušetřil a získal i dostatek zkušeností pro další projekty. Stavba ho přišla na necelých dva a půl milionu korun.

O soutěži

Celkovým vítězem 8. ročníku soutěže E.ON Energy Globe se stala obec Haňovice na Hané. Ekologická soutěž dlouhodobě oceňuje nejlepší projekty usilující o ochranu přírody a úsporu energií.

Letošního ročníku soutěže, kterou v tuzemsku dlouhodobě pořádá energetická společnosti E.ON, se zúčastnilo 307 projektů z celé České republiky. Vůbec poprvé přitom mohli autoři projektů soutěžit i v kategorii Stavba, do níž se přihlásilo celkem 50 z nich. O vítězích rozhoduje hlasováním široká veřejnost. Vybírá jak celkového vítěze, tak i nejlepší projekty všech pěti kategorií – Obec, Stavba, Firma, Mládež a Kutil.

Celkovým vítězem a zároveň vítězem kategorie Obec se stala obec Haňovice na Hané. Díky unikátní spolupráci s městem Litovel zabránily Haňovice znečištění spodních vod, které ohrožovalo pitnou vodu pro celý region. A z bioplynové stanice, již provozuje místní družstvo, jsou zdarma vytápěny městské objekty. Poslední z projektů – skleníky na pěstování zeleniny – se aktuálně dokončuje. Díky němu v obci vznikne více než 30 nových pracovních míst.