Dům, který je jiný, než všechny ostatní

  • 104
Rozhodli se postavit moderní rodinný dům. Ale nedokázali si představit, že budou bydlet v jedné z těch staveb současné architektury, jež vídali na fotografiích. Atypický dům, který získal i několik ocenění, si však brzy zamilovali.

Martin Mikuláš se rozhodl opustit nevelký byt v hlavním městě a s manželkou a malým synem se přestěhovat někam za Prahu. Od začátku manželé věděli, že chtějí individuální projekt, i když první představy prý byly velice neurčité.

"Chtěli jsme dům atraktivní, funkční, kvalitně provedený, který by využil tvaru pozemku a dokonale do něj zapadl. A v neposlední řadě - co nejlevnější," vypočítává Martin Mikuláš.

Oslovil svého přítele-architekta Jiřího Smolíka, který se svým kolegou z VYŠEHRAD ateliéru Zdeňkem Rychtaříkem připravil návrh. Měli čas o něm diskutovat, protože jednání o koupi pozemku v Čerčanech byla zpočátku velice složitá a stále se protahovala.

"Ukázali nám různé moderní stavby a přiznám se, že jsme vůbec nevěděli, co si máme myslet," líčí majitel. "Nedokázali jsme si představit, že bychom měli dům postavený v podobném funkcionalistickém stylu. Po určité době nás pozvali do ateliéru a ukázali nám plastový model domu. Prezentace trvala asi hodinu. Vzpomínám si, že jsme vůbec nic nekomentovali."

Z prvního setkání s budoucím domem měl Martin Mikuláš rozporuplné pocity. Návrh mu prý připadal funkční, ale děsila ho jeho přímočarost, jednoduchost a odlišnost od běžných domů. "Na manželku to udělalo veliký dojem a od té doby jsme nemluvili o ničem jiném než o návrhu našeho domu. Trvalo jen krátce, než jsem se do něj zamiloval." Pak už nechali architektům volnou ruku.

Otevřené prostory plné světla
Vznikl moderní dům s plochou střechou ze specifické kombinace materiálů. "Použili jsme pohledové betony, dřevěné obložení, hodně prosklených ploch, titanzinkový plech a žárově zinkované kovové doplňky," popisuje architekt Jiří Smolík. Kvůli velikému sklonu pozemku umístili dvojgaráž mimo dům do dolní části zahrady.

Srdcem domu jsou veliké společné prostory otevřené až ke střeše, kde se nachází prosklený světlík. Ložnice a dětské pokoje jsou umístěny do patra, pracovna zcela nahoru - na střechu, kde na ni navazuje střešní terasa s krásným výhledem do okolí.

Zařízení společenských částí je velice moderní a strohé, protože záměr architektů byl, aby vnější podoba domu korespondovala s interiérem, a naopak. Většinu nábytku navrhli architekti a nechali jej vyrobit na zakázku. Ostatní si majitelé nakoupili sami.

Dům vytápí ústřední topení na lehký topný olej, uskladněný ve vlastních nádržích. "Ročně protopíme asi čtyři tisíce litrů oleje, což je při dnešních cenách velice mnoho. Stát bohužel nezvýhodňuje ty, kteří topí ekologicky," podotýká Martin Mikuláš a dodává: "Ale musím přiznat, že vlastně stále vytápíme celý dům, protože má mnoho společných prostor a všechny ostatní permanentně využíváme. Takže je to i určitý luxus."

Dům je zasazen do svažitého pozemku o velikosti asi 1400 metrů čtverečních, úplně na okraji zástavby. Vedle něj je zatím louka, ale již dnes je jisté, že se tu budou stavět další domy.

Zahrada je oplocená jen z jedné strany. Prudký svah na jihu přímo navazuje na obytné části domu dvěma zatravněnými terasami, které jsou zajištěny zdmi z pohledového betonu.

Chybí mi tu sklípek
Martin Mikuláš tvrdí, že atypický dům beze zbytku naplňuje jeho představu o kvalitním bydlení, kterou si utvořil již před stavbou. "V novém domě je třeba se naučit bydlet, využít jeho přednosti, a pokud to nejde změnit, přijmout i jeho nedostatky, mně tu třeba chybí malý vinný sklípek," říká.

"Moje žena, která zde tráví mnohem více času, si stěžuje na to, že ji někdy obtěžuje mnoho slunečního svitu v interiéru a jeho přehřívání v létě," popisuje.

V domě dnes bydlí rodina se třemi dětmi, kterým je šestnáct, sedm a tři roky. Podle majitele zbývá dům vybavit saunou a žaluziemi v některých místnostech. "Jinak nás v budoucnu čeká pravidelná údržba, což bohužel není maličkost. Kdo vlastní rodinný dům, ten ví, o čem mluvím," říká Martin Mikuláš.

Než se však manželé Mikulášovi mohli nastěhovat do svého domu, museli překonat několik nepříjemných komplikací. Třeba se získáním stavebního povolení. "Jednání s místním stavebním úřadem byla tragická. Na stavební povolení jsme čekali snad dva roky, bylo to skutečně vyčerpávající."

A důvod? "Jeden úředník, který měl tu moc, se prostě rozhodl, že bude dělat problémy," tvrdí Martin Mikuláš.

Aby mohli postavit vilu podle původního návrhu, museli docílit změny místního regulativu, který zakazoval domy s plochou střechou.

"Museli jsme oběhat několik úřadů, získávat od úředníků povolení a změnu nakonec muselo schválit zastupitelstvo obce. Vždy se však vynořil nějaký problém, který řízení dále a dále protahoval," vzpomíná majitel. Když si pak na jednání stěžovali u nadřízených stavebních úřadů, povolení konečně získali.

Stavební firma nestačila
Potom se objevily potíže se stavební společností. "Vybrali jsme firmu, která nabídla slušnou cenu, již se nám povedlo ještě trochu usmlouvat. Netušili jsme ale, že na takovou zakázku nestačí," říká Martin Mikuláš.

Protože byl projekt v mnohém atypický, dělala firma vlastně spoustu věcí poprvé. A tak se stále dokola předělávalo a předělávalo. "Některé chyby v detailech jsou vidět dodnes, například špatně udělané vnitřní omítky nebo nepřesné spoje přechodů podlahových krytin. Vím, že nás budou do konce života rozčilovat," stěžuje si majitel.

"Firma navíc neuměla zajistit základní služby -například stavební dozor." Stavba nabírala velké zpoždění. Nakonec se ji podařilo dovést alespoň do takové podoby, aby ji majitelé mohli dokončit svépomocí.

"Firma nebyla schopna pokračovat amy jsme nebyli ochotni posílat peníze, za které se nic neudělalo," vzpomíná Martin Mikuláš. "Protože neplnili smlouvu, tak jsme ji vypověděli. Během dalších tří měsíců jsme dům dodělali s pomocí nasmlouvaných řemeslníků a odborníků."

Chtěli netradiční dům a tak museli řešit problémy s úřady a nezkušenou stavební firmou.

Chtěli netradiční dům a tak museli řešit problémy s úřady a nezkušenou stavební firmou.

Chtěli netradiční dům a tak museli řešit problémy s úřady a nezkušenou stavební firmou.

Chtěli netradiční dům a tak museli řešit problémy s úřady a nezkušenou stavební firmou.

Chtěli netradiční dům a tak museli řešit problémy s úřady a nezkušenou stavební firmou.

Chtěli netradiční dům a tak museli řešit problémy s úřady a nezkušenou stavební firmou.

Chtěli netradiční dům a tak museli řešit problémy s úřady a nezkušenou stavební firmou.