Špenát je nejen výživnou látkou pro vaše tělo, ale má schopnost

Špenát je nejen výživnou látkou pro vaše tělo, ale má schopnost | foto: inhabitat.com

Dům, který funguje na špenátu či psím trusu

  • 8
Záleží vám na životním prostředí a zajímáte se o alternativní zdroje energie? Pak se nechte inspirovat následujícími čtyřmi průkopnickými způsoby.

"Špenátový" dům
Špenát je nejen výživnou látkou pro vaše tělo, ale má schopnost "vyživovat" energií i váš dům. Jedná se o systém zachycující sluneční energii na základě fotosyntézy.

Systém využívá sluneční články, jejichž hlavním komponentem pro tvorbu elektrické energie je protein, nazývaný Fotosystém I, získaný ze špenátu.

"Špenátový" dům

Takovýto dům, který je schopen vygenerovat elektrickou energii ze špenátu, navrhli američtí architekti Matthew Coates a Tim Meldrum. Bylo by ale poněkud nadnesené tvrdit, že by špenátová energie stačila na celý chod obydlí.

Špenátový systém vyvinutý univerzitními vědci v Tennessee v USA, je stále ještě v plenkách, přesto představuje dobrý základ pro vytvoření ještě účinnějších solárních článků.

Obnovitelná energie z trusu
Přírodní trus produkuje metan, plyn, jenž na jednu stranu způsobuje skleníkový efekt, ale zároveň může být využit jako alternativní zdroj energie.

Proces je následující: metan se smíchá s uhlíkem a poté zmrazí, čímž se uvolní dusík. Takto vyčištěný plyn již lze použít.

Kráva, krávy, louka

Obyvatelé San Franciska v USA v Kalifornii jsou velkými milovníky psů. Díky tomu tvoří psí výkaly až čtyři procenta celkového místního odpadu. Chovatelé psů však našli pro takové množství exkrementů využití.

Řešení je následující: nashromážděný psí trus se nejprve vloží do anaerobní nádrže bez přítomnosti kyslíku obsahující bakterie, jež přemění organický odpad na metan.

Tento plyn je následně zachycován a využíván na pohon zařízení, která obvykle fungují na zemní plyn, například sporák nebo kamna.

Spalováním tohoto plynu lze také získat energii ve formě elektřiny. Během dvoutýdenního procesu se vyprodukuje mimo jiné i kvalitní zemědělské hnojivo.

Technologie a procesy tohoto typu se stále vylepšují a je pravděpodobné, že hnůj z kravského trusu se stane v nadcházejících letech novým "solárním panelem" - a do této trusí plejády se mohou zapojit i lidské exkrementy.

Energie zvukových vln
Přestože ještě neexistuje stavba tohoto typu, myšlenka, že zvukové vlny mohou být přeměněny v použitelnou energii, je velmi slibná a zároveň ohromující.

Říkáte si, jestli může rokenrol dodat energii vašemu domu? Ne tak úplně, nicméně fyzik Orest Symko a jeho žáci z univerzity v Utahu v USA vyvinuli způsob, jak přeměnit přebytečné teplo ve zvuk a nakonec v elektrickou energii.

 

Americký fyzik Orest Symko.

Vše funguje na jednoduchém a dobře známém principu. Pokud vezmete jakýkoliv zdroj tepla a soustředíte ho do uzavřeného prostoru, vzduch se začne roztahovat a zvyšovat tlak uvnitř.

Tento stlačený vzduch vychází ven úzkým otvorem a produkuje zvuk. Čím více je tato frekvence čistá a usměrněná, tím snazší je získat z ní energii. Tím se také vysvětluje, proč rokenrol nelze použít.

V poslední fázi procházejí zvukové vlny skrze piezoelektrická zařízení, která mění zvuk v elektřinu.

Piezoelektrický jev (z řeckého piezein – tlačit)
Je schopnost krystalu generovat elektrické napětí, popřípadě jev opačný, kdy se krystal v elektrickém napětí deformuje. Může se vyskytovat pouze u krystalů, které nemají střed symetrie. Nejznámější piezoelektrickou látkou je monokrystalický křemen, křišťál.
Zdroj: Wikipedia

Můžeme tuto technologii aplikovat k výrobě elektrické energie v našich domech? Na to není snadná odpověď. Nicméně určité praktické využití možné je.

Vezmeme-li v úvahu například počítač nebo televizní obrazovku, můžeme do nich nainstalovat toto zařízení a získat tak část ztraceného tepla v podobě elektrické energie zpět do baterie.

Kinetická energie - energie z lidského pohybu
Tato technologie se začala používat v říjnu 2006 v nizozemském tanečním klubu Sustainable Dance Club v Rotterdamu.

Energie z pohybu nohou tanečníků se přeměňuje na kilowatty, které pak napájejí světla v klubu, reproduktory a další zařízení.

S obdobným projektem se můžete setkat i v hongkongské posilovně California Fitness. Zde se energie cvičících převádí a usměrňuje do osvětlení fitness centra a nadbytečná energie se ukládá v baterii.

 
Hongkongská posilovna California Fitness.

Tento program, nazvaný "Na tvůj pohon", je mezi návštěvníky hongkongské posilovny velmi oblíbený. Jeho uživatelům umožňuje udržet se ve formě a zároveň i chránit životní prostředí.

"Pokud strávíte jednu hodinu denně na běžícím pásu, můžete vytvořit 18,2 kW elektrické energie za rok," říká ředitel California Fitness Steve Clinefelter.


Témata: kamna, Plyn