Pohled na dům, který vznikl na popud média.

Pohled na dům, který vznikl na popud média. | foto: Ája Bufka

Dům, kde dodnes straší, postavila vdova jako omluvu zastřeleným

  • 13
Winchester House je obydlí v kalifornském San Jose. Vražda, sebevražda, děsivý úraz. Pokud k něčemu takovému v domě dojde, je podle průzkumu Gallupova ústavu 37 procent Američanů přesvědčeno, že v něm bude strašit. Platí to prý i o Winchester House.

Strašidelný dům bývá vnímán jako obydlí, ve kterém žijí duše zemřelých předcházejících majitelů. Parapsychologové přisuzují strašení duchy mrtvých vlivu násilných či tragických událostí v minulosti budovy.

Mezi tyto domy patří i Winchester House. Fascinující příběh domu má své kořeny v osobní tragédii kvůli odkazu Winchesterovy rychlopalné pušky, které se přezdívalo „zbraň, jež dobyla Západ“. Zabíjela z rukou kovbojů, indiánů i nesčetných dobrodruhů. Objevila se v americké občanské válce i v mnoha jiných bojovných střetech.

Různé stavební styly se odrazily jak na domě, tak na drobných stavbách v zahradě.

Winchestrovka se stala oblíbenou zbraní Buffalo Billa, ostrostřelkyně Annie Oakley a dokonce i prezidenta Teddyho Roosevelta. Ve své době zabíjela lidi dokonaleji než kterákoliv jiná zbraň. Možná proto do domácnosti Sarah Pardee Winchesterové a Williama Wirta Winchestera nepřinesla mír. V jejich domě prý dodnes straší.

Bohatství jim štěstí nepřineslo

Sarah Pardee a William Wirt Winchester měli jedinou dceru, která však zemřela pouhých 9 dní po narození. Když William v roce 1881 zemřel na tuberkulózu, Sarah zdědila neuvěřitelné bohatství. To však jen umocnilo její duševní problémy.

Vrhla se na telepatii. Médium, které ji „spojovalo“ s jejím manželem, jí přikázalo v roce 1884 koupit nemovitost v Santa Clara Valley na pozemku o velikosti 162 akrů. Dostala tím údajně možnost požádat o odpuštění všech lidí, kteří byli zastřeleni winchestrovkou.

Šestatřicet let proto budovala a přestavovala dům s pomocí 22 řemeslníků. Traduje se, že pracovali každý den celých 24 hodin. Byla návrhářkou i architektkou a obě profese si díky penězům užívala. Nechala postavit dveře, za kterými byla jenom cihlová stěna či okna, jež se nedala otevírat. Nebo schodiště končící ve stropě. Výtah z přízemí do prvního patra měl „závratnou“ rychlost metr za minutu.

V labyrintu klikatých chodeb, kde se i dnes návštěvník bez průvodce dokáže ztratit, jsou ukryty ještě zajímavější zvláštnosti, například tajné průchody ve stěnách nebo propadliště.

Sarah v nočních seancích „kontaktovala“ dobré duchy, kteří ji měli ochránit před zlými. S jejich pomocí kreslila stavební nápady jako jednoduché skici a řemeslníci je pak realizovali bez stavebních plánů.

V začátcích proto docházelo k velkým přehmatům. Například sloupy byly instalovány vzhůru nohama. Vysvětlení? Šlo prý o záměr, který měl údajně poplést zlé duchy. Některé z architektonických zvláštností mohou mít i praktické vysvětlení. Třeba hlavní schodiště, která má sedm otoček o 13 metrech, stoupá asi jen o 2,5 m.

Každý schod má výšku pouze pět centimetrů. Sarah totiž trpěla artritidou a schodiště mohlo být navrženo tak, aby jí tento handicap nevadil při výstupu do patra. Po stavbě se majitelka pohybovala v černém závoji, a pokud někdo zahlédl její odkrytou tvář, byl okamžitě propuštěn.

Jedním z nejpozoruhodnějších detailů domu jsou parkety. Jeden řemeslník na nich pracoval třicet tři let. Nedělal nic jiného, než je pokládal. Jsou vyrobeny z mahagonu, javoru, dubu a bílého jasanu, uspořádané v působivé mozaiky.

Vnějšku budovy se dostalo podobné péče jako vnitřku. Fasáda je ve stylu viktoriánské architektury královny Anny s věžičkami, zakřivenými stěnami, báněmi, římsami a balkony, vše dokonale zpracované.

Prostě tu straší

Hlavní vchod do domu, který má 160 pokojů.

I sousedé v okolí prožívali nadpřirozené události. Mezi půlnocí a druhou hodinou ranní mohli zaslechnout zvonění u dveří - podle pověstí právě v této době přicházejí a odcházejí duchové. Traduje se, že Sarah nikdy nespala v jedné místnosti víc jak jednu noc, aby je zmátla, pokud si nepřála se s nimi bavit.

Podobně ji fascinovala čísla a pavučiny. Lustry i okenní tabule, většinou ve stylu Tiffany, musely odpovídat číslu třináct. Jestli za její pověrčivost mohl alkohol, nebo víra v nadpřirozené jevy, těžko dnes posoudíme.

Pravdou je, že číslo 13 najdete v celém domě i venku. Počet palem lemujících příjezdovou cestu je třináct. Stejný je počet schodů do třinácti koupelen. Vstupní hala je rozdělena do třinácti sekcí a třináct židlí stojí i v místnosti pro seance. Oproti tomu v celém domě byla jen tři zrcadla. Legenda totiž praví, že duchové nenávidí zrcadla, protože pohled na jejich odraz způsobí jejich zmizení.

O tom, že v domě doposud přežívají duchové, svědčí záznamy v knize návštěvníků, kteří popisují nečekaná setkání s duchy i se samotnou Sarah.

Ložnice rozhodně nevypadá na to, že v domě straší.

Zanechala po sobě velké dědictví pro nadace i příbuzné a především rozlehlé sídlo se 160 pokoji a 2 000 dveřmi a okny. Dům má 47 schodišť, 47 krbů, 13 koupelen, 40 ložnic a 6 kuchyní. Nábytek, obrazy a vše originální, co nebylo k domu připevněno, bylo rozprodáno v aukcích tak, jak je zdejším zvykem.

Oddělit fakta od legend nelze. O tom se může během dvouhodinové návštěvy přesvědčit každý návštěvník, Winchester Mystery House je totiž přístupný jako tak trochu strašidelná atrakce. Dům v kalifornském San Jose má adresu 525 S Winchester blvd., CA 95128 a prohlídka zahrnuje celý dům, sklepy, muzeum winchestrovek a zahradu ve viktoriánském stylu. Vstupné s průvodcem je 44 dolarů za osobu.

Křišťálová Lupa 2016
,