Dominantu obývacího pokoje představuje otevřené schodiště do podkroví. Stupně jsou pomocí ocelových konzol vetknuty do přilehlé stěny a volně ční do prostoru

Dominantu obývacího pokoje představuje otevřené schodiště do podkroví. Stupně jsou pomocí ocelových konzol vetknuty do přilehlé stěny a volně ční do prostoru | foto: Jaroslav Hejzlar

Dům jako pro hvězdáře: sedlovou střechou se 24 okny vidí až do nebe

  • 72
Opustil pražské sídliště a vrátil se do rodných severních Čech. Vedle odvahy k takovému "dobrodružství", které stavba domu obnáší, měl i dobrý základ. Stavební parcelu na krásném místě a kamaráda architekta, který projekt navrhl a stavbu spolehlivě dozoroval.

Od počátku bylo jasné, že dům nebude vybrán z katalogu, ale vymyšlený a postavený na míru samotnému majiteli. O návrh se postaral dlouholetý přítel majitele, Radomír Grafek z architektonického ateliéru RG projekt. Navrhoval už v severních Čechách několik rodinných domů. Díky tomu znal důvěrně nejen charakter krajiny a okolní zástavby, ale i požadavky stavebního úřadu.

Společně s budoucími majiteli podrobně probral jejich představy o bydlení, životní styl rodiny a další důležité aspekty. Z diskusí se nakonec vyklubal moderní pohodlný dům, citlivě zasazený do okolí. Nepomíjí nic z výhod, které dnešním uživatelům architektura i technologie 21. století nabízí.

Přístavba garáže svým dřevěným obložením příjemně kontrastuje s bílou fasádou domu

Přístavba garáže svým dřevěným obložením příjemně kontrastuje s bílou fasádou domu

Zázemí pro svou rodinu budoval majitel v romanticky kopcovitém, ale drsném kraji. "Pocházím odtud. Po několika letech v Praze jsem se zkrátka rozhodl vrátit domů. Je tu krásně, jsme uprostřed přírody a přitom městu na dosah," vysvětluje. "Máme soukromí, velkou zahradu a krásný výhled. Stavět typizovaný dům v satelitu někde v polích bych opravdu nemohl. Navíc stísněného prostoru a omezování jsme si užili dost v našem původním bytě v paneláku. Už si konečně chceme žít po svém."

Střecha má sklon 55° a je opláštěna titanzinkovým plechem

Střecha má sklon 55° a je opláštěna titanzinkovým plechem

Dům má netradiční proporce: přízemí je mírně potlačeno, do podkroví se vejdou dvě podlaží

Dům má netradiční proporce: přízemí je mírně potlačeno, podkroví má dvě podlaží

Jedny schody nestačí

Při pohledu na dům zvenku upoutá velkorysý prostor podkroví a výška krovu, dávající tušit, že pod střechou se bude skrývat víc než jen pár podkrovních pokojíčků. Nebývale vysoká sedlová střecha, prosvětlená ve dvou řadách 24 střešními okny, hostí rovnou dvě obytná podlaží.

Jednoduchá architektonická forma se sedlovou střechou byla zvolena s ohledem na tvarosloví a proporce tradičních "podstávkových domů", charakteristických pro tuto lokalitu. Z přízemní hmoty domu vybíhá na severní straně v pravém úhlu garáž s pultovou střechou.

Přístavba svým dřevěným obložením příjemně kontrastuje s bílou fasádou domu. Akcentuje tak přírodní materiál použitý i na protilehlé straně objektu. S hlavní obytnou částí ji spojuje vstupní prostor se zázemím.

Sezení zůstává v klidové zóně mimo hlavní komunikační prostor soustředěný kolem ústředního otevřeného schodiště

Sezení zůstává v klidové zóně mimo hlavní komunikační prostor soustředěný kolem ústředního otevřeného schodiště

Obdélníková dispozice se zapuštěnou rohovou terasou je vyplněna obytnou kuchyní s jídelnou a navazující relaxační a společenskou částí s posezením u krbu a televize.

Z jídelní části stoupá do patra schodiště s masivními dřevěnými stupni a jednoduchým kovovým zábradlím, které ústí na galerii. Z ní vedou dveře do dětského pokoje, ložnice rodičů, pokoje pro hosty a prostorné koupelny.

Proti přehřívání prostor chrání vnitřní zastiňovací rolety na dálkové ovládání, barevně sladěné s rámy oken

Proti přehřívání prostor chrání vnitřní zastiňovací rolety na dálkové ovládání, barevně sladěné s rámy oken

Z galerie vedou však ještě jedny schody, do podkroví, kde jsou v bohatě prosvětleném prostoru pod střechou připraveny podmínky pro relaxační a pracovní zázemí rodiny. Bude tu pracovna majitele a hvězdářský dalekohled, neboť výhled ze střešních oken je opravdu nádherný a noční obloha se odtud zdá bližší než ve městě dole pod kopcem.

V záplavě světla

Hlavní charakteristikou domu je dostatek přirozeného denního světla. S trochou nadsázky lze říci, že v tomto domě se jím přímo hýří. V přízemí tvoří téměř celou jižní i západní stranu fasády velkoformátová okna s izolačními trojskly, která bez potíží odolají i mrazům, bývá tady i -20 °C.

Velkorysé plochy oken přes celou výšku stěny bez zbytečného členění umožňují přímý kontakt s okolní přírodou i kouzelné výhledy do kraje. A když rodina zatouží po stolování venku, stačí udělat pár kroků a uvelebit se na kryté terase, která je přirozeným pokračováním obytného prostoru. Přibude k ní ještě dřevěný slunolam před jižní fasádou, protože sluníčka je někdy opravdu až příliš.

Dětské pokoje jsou vybaveny nábytkem z IKEA a „zatepleny“ pastelovými barvami

Dětské pokoje jsou vybaveny nábytkem z IKEA a „zatepleny“ pastelovými barvami

Podkroví domu také nemá o denní světlo nouzi. V každé místnosti, až na ložnici rodičů, je alespoň dvojice střešních oken, galerii nad jídelnou jich zdobí dokonce čtveřice. Zajišťuje tak další přirozené osvětlení členitého prostoru a umožňuje obyvatelům vnímat neopakovatelnou hru světla a stínů.

Speciální případ představuje prosvětlení druhého podkroví, kde jsou okna umístěna těsně pod hřebenem střechy, a umožňují tak maximálně široký a plastický výhled na noční oblohu.

Varné centrum je v dezénu tropického dřeva zebrano

Varné centrum je v dezénu tropického dřeva zebrano

Kuchyňská linka se skládá z pracovní zóny při východní stěně domu a ostrovního varného centra

Kuchyňská linka lemuje východní stěnu domu

Slunce pracuje za nás

V domě jsou použita bílá bezúdržbová plastová kyvná střešní okna Velux typu GGU s dřevěným jádrem. Zajišťují maximální prosvětlení interiérů i přístup denního světla a čerstvého vzduchu. Bílé rámy navíc ladí se stylově dotaženým interiérem a jsou i praktické. Jejich povrch totiž tvoří jednolitá vrstva polyuretanu bez jediného spoje se zaoblenými rohy. Na takovém povrchu neulpívá špína a údržba je velmi jednoduchá.

Majitelé navíc doplnili okna vnitřními zastiňovacími roletami. Jsou řízeny dálkovým ovládáním a energii pro svůj provoz čerpají ze slunečního záření, a to přes solární baterii umístěnou v ovládací liště rolety.

Keramický obklad a dlažba s dezénem tmavého dřeva souzní s obytnými místnosti v domě

Keramický obklad a dlažba s dezénem tmavého dřeva souzní s obytnými místnosti v domě

Technické údaje

Zastavěná plocha: 178,10 m²Halu v podkroví prosvětlují dvě řady střešních oken umístěné v rovnoběžných liniích nad sebou

Užitná plocha: 256 m²

Konstrukce: betonové základové pasy, zdivo a stropy Porotherm, fasáda hladká omítka a dřevěné obložení, podkrovní příčky sádrokartonové, schodiště ocelové, hambalkový krov, střešní krytina Rheinzink (sklon střechy 55°)

Výplně otvorů: okna hliníková s izolačními trojskly, vchodové dveře hliníkové s dřevěnou výplní, střešní okna Velux GGU, vnitřní dveře dýhované do obložkových zárubní

Vytápění: plynový kotel, v celém domě podlahové vytápění

Autoři

Radomír Grafek

* 1970
Vystudoval Střední průmyslovou školu stavební v Liberci. V roce 1995 spolu se Zdeňkem Navrátilem založil ateliér RG projekt, zaměřený na kompletní zpracování dokumentace ve všech oblastech architektonické a designové tvorby, od urbanistických a architektonických souborů až po návrhy a realizace interiérů a výrobu vlastní řady designového nábytku.

Ateliér si zakládá na individuálním přístupu a vytváření originálního designu a architektury, který se snaží dotáhnout až do detailu. Realizoval řadu občanských a obytných staveb a interiérů.


Zdeněk Navrátil

* 1973

Absolvent Střední průmyslové školy stavební v Liberci, partner ateliéru RG projekt.

Více se dočtete v časopise Můj dům č. 1/2010.