Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dům do důchodu: hlavně žádné schody, oddělené ložnice a velká koupelna

  1:00aktualizováno  1:00
Opustit dvougenerační dům, který člověk postavil, prožil v něm značnou část života a vychoval děti, chce pořádný kus odvahy. A najdou se i tací, kteří se pustí do výstavby nového domu, který odpovídá jejich životnímu rytmu.

Jednoduchý dům s valbovou střechou vypadá poměrně malý, i když je v něm dostatek místa. V čelní stěně, prodloužené o půl metru, přibylo nalevo od vstupních dveří vedle okna do šatny nové okno do kuchyňského koutu. Zdroj: www.mujdum.cz | foto: Robert Virt

Když dospělé děti odešly z domova, byl náhle dvougenerační dům pro rodiče zbytečně velký, například na údržbu. Rozhodli se jej prodat a za získané peníze si pořídit bydlení sobě na míru, kde se jim bude dobře žít a děti tam s rodinami rády přijedou na návštěvu.

Léta zkušeností s provozem rodinného domu vyústily nejdříve ve vymezení toho, co by budoucí dům mít neměl: sklep, půdu a schody. Naopak by měl mít dostatečně velký společenský prostor, když se sejde celá rodina, a měl by poskytnout každému z manželů vlastní výsostné území, aby už nemuseli odlišné zvyky řešit kompromisy.

Prodloužením střechy vznikla krytá terasa, kterou majitelé mohou využívat i za

Prodloužením střechy vznikla krytá terasa, kterou majitelé mohou využívat i za zhoršeného počasí. Jen pár kroků od ní, krytý částečně obvodovou zdí domu, nabízí relaxaci krytý bazén s dřevěnou palubou. Zdroj: www.mujdum.cz

Po návštěvách veletrhů, zkoumání technologií a hledání na internetu je nakonec nejvíce oslovil dům Nova od společnosti Atrium. Dům stál kompletně dokončený na pozemku tři měsíce po získání stavebního povolení. Majitelé si sami zajišťovali pouze výstavbu základové desky a garáže.

Dispoziční úpravy

Typový dům Nova 84 sice odpovídal velmi dobře požadavkům budoucích majitelů, přesto se rozhodli přizpůsobit projekt ještě více osobním nárokům, aby se v novém domově nemuseli uchylovat k žádným kompromisům.

Bungalov vycházející z dispozice ve tvaru písmene L má ve vnitřním rohu chráněnou terasu. Zádveří a střední chodba jej rozdělují na společný obývací prostor a ložnicovou část (2 pokoje, velká koupelna a samostatné WC).

Obývací pokoj s krbem, kterému majitel často dává přednost před sledováním

Obývací pokoj s krbem, kterému majitel často dává přednost před sledováním televize. Prostor původně plánované chodby, o který se zvětšila obývací část, naznačuje těleso krbu a záda sedací soupravy. Zdroj: www.mujdum.cz

Cena za pohodlí

1. Všechny požadované úpravy projektu provedla firma Atrium bezplatně.
2. Za realizaci dispozičních změn (rozšíření stavby včetně kryté terasy, nové příčky) si majitelé připlatili, naopak jim byla z nákladů odečtena částka za zrušenou příčku mezi obývacím pokojem a chodbou.
3. Tam, kde to pokládali za přínosné, zvolili za příplatek nadstandardní materiály a technická řešení (zvýšená tepelná izolace obvodových stěn, okna z exteriérové strany v hnědé barvě, jejich osazení bezpečnostním sklem, instalace podlahového teplovodního vytápění).

Dům byl prodloužen na čelní straně téměř o půl metru a boční strany o dva a půl metru. Kuchyň se zmenšila, aby mohla vedle zádveří vzniknout prostorná šatna. Mezi pokojem manžela a koupelnou byla vytvořena technická místnost, sloužící zároveň k domácím pracím.

Odstraněním příčky v obývacím pokoji se obytný prostor zvětšil o chodbu, opticky je vymezena zády sedačky. Majitelé se zřekli i polopříčky oddělující kuchyňskou linku od obývací části.

Velkoryse řešená koupelna v jarních barvách je ideálním místem pro start do

Velkoryse řešená koupelna v jarních barvách je ideálním místem pro start do nového dne. Sanitární keramika a obklady jsou tuzemské výroby. Zdroj: www.mujdum.cz

Došlo i na změny v rozmístění oken. Dvě okna v jídelní části byla posunuta blíž k sobě, ubylo jedno z oken v pokoji manželky a naopak přibylo okno v čelní stěně kuchyňského koutu i okno v technické místnosti.

Majitelka si nejvíce pochvaluje propojení obývací části se zahradou, které tolik postrádala u předchozího domu. Oba manželé si užívají soukromí vlastních pokojů, skončily spory vyplývající z odlišných nároků na větrání a teplotu v pokoji.

Technické údaje

Užitná plocha: 105,16 m² 

Zastavěná plocha: 143 m²

Konstrukční řešení: nepodsklepená stavba na betonové základové desce, obvodové i vnitřní příčky a stropy montované ze sendvičových dílů na bázi dřeva (difúzně otevřená konstrukce), izolace obvodových stěn polystyren v nadstandardní tloušťce, krov dřevěný, střešní krytina taška Bramac

Výplně otvorů: okna a francouzská okna plastová v exteriéru hnědá, v interiéru bílá, s bezpečnostním sklem, interiérové dveře fóliované s obložkovou zárubní

Vytápění: kombinovaný elektrický kotel, podlahové teplovodní vytápění, krb s krbovou vložkou. Dům má parametry nízkoenergetické stavby

Cena stavby: společnost ATRIUM realizuje stavby v cenách 5 500 až 6 000 Kč/m3 obestavěného prostoru.

V souvislosti s vytápěním mají jedinou připomínku k domu: regulace topného systému se jim zdá zbytečně složitá. Mimo hlavní topnou sezonu celý dům temperuje krb s krbovou vložkou. Ten je tu samozřejmě nejen pro užitek, ale i pro pohodu posezení u ohně, kterou vyhledává především majitel.

Neodmyslitelnou součástí příjemného bydlení je pro majitele zahrada, které ovšem ve skutečnosti vládne dominantní kocour a nepřehlédnutelná psí slečna. Zato krytý bazén funguje ke spokojenosti, radosti a k udržování kondice jenom jejich pánům.

"Místo toho, abychom navštívili vzorový dům, jsme se jeli podívat na právě dokončený dům v Liberci, který byl předáván majitelům. To jsme považovali za užitečnější, protože zde šlo o reálnou práci pro reálného zákazníka. Až pak jsme se definitivně rozhodli pro stavbu," hodnotí majitelé.

Více se dočtete v časopise Můj dům č. 8/2011.

Autor:Nejčtenější

Pro rodinu se šesti dětmi vytvořili designéři v 3+kk moderní bydlení

Obývací pokoj po proměně: stále slouží jako kuchyň, obývák, jídelna, pracovna i...

Před patnácti lety si koupili starý domeček, čtyři roky jej opravovali. Tím však rodiče šesti dětí „skončili“, síly ani...

„Zámecký“ styl vyměnili po dvaceti letech za nadčasový. A jsou nadšeni

Kuchyňská linka je navržena a vyrobena na zakázku, pracovní deska je z lamina,...

Radka a Miroslav si před takřka dvaceti lety navrhli a zařídili dům podle svých představ. Nedávno se rozhodli vyměnit...Dříve ustájení koní v Praze. Dnes skvěle opravený sen mladého muže

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro...

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro architekta Jana Beka od mladého muže, který se...

Bydlí na střeše činžáku. Luxusní byt mají vedle výtahové strojovny

Dvě stě padesát metrů čtverečních luxusního bydlení s výhledy na staveniště a...

Dva roky slouží majitelům přístavba na střeše vysokého městského činžáku v centru Bejrútu. Byt, v kterém je minimum...

Luxusní vila respektuje okolní přírodu a doslova hýčká své majitele

Při večerním osvětlení je nejlépe patrné maximální otevření společenské části...

Na pozemku na okraji severoitalského města Sondrio, pod svahy vinařského regionu Valtellina a kousek od švýcarských...

Další z rubriky

Nejlepší domy roku 2018: vzácná shoda odborné poroty i veřejnosti

Dům roku 2018: hlasování odborné poroty a výsledky hlasování čtenářů - SMS v...

Zdá se, že veřejnost se pozitivně posunula ve vnímání kvalitní architektury. Titul Dům roku 2018 totiž získala s...

Štíhlost stojí hodně: za dům široký 2,5 metru zaplatíte 20 milionů

Úzké domy vznikaly v Londýně i v prolukách mezi domy, kterými se dříve...

Nedostatek volných ploch, kde lze ještě stavět, je pro velká města typický. A pro Londýn obzvlášť. Tady už před dvěma...

Dům na Letné s mokřadem a květinami na střeše zabodoval v Teheránu

Kořenová čistička využívá přírodní mechanismy a zabírá celou střechu. Stála...

Dům Michala Šperlinga s mokřadní střechou zaujal na světovém vyhlášení Energy Globe Award. O ocenění za životní...

Najdete na iDNES.cz