Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dům celý v zeleném kabátě

aktualizováno 
Zeleně zarostlé fasády bývaly dříve ryze estetickou záležitostí dotvářející vzhled domu. Dnes se stále více přihlíží k jejich praktické a ekologické funkci. Popínavé rostliny totiž dokážou zakrýt drobné stavební nedostatky, ale rovněž zlepšují mikroklima, a navíc propůjčují domu zajímavý a efektní vzhled.

Uvažuje-li majitel domu o tom, že nechá porůst fasádu popínavými rostlinami, určitě narazí alespoň na částečný odpor svého okolí. Uslyší argumenty proti tomuto kroku: vinou celistvého porostu vlhne zdivo, opadává omítka, po rostlinách lezou do domu pavouci, myši a jiná havěť...

V takovém případě je na místě s veškerou slušností pominout bujnou fantazii paní sousedky či někoho z příbuzných a raději se držet faktů. Rozhodně je třeba odmítnout tvrzení, že popínavé rostliny jsou příčinou vlhnutí zdí. Zvolíte-li vhodný druh, může naopak kompaktní zelená plocha fasádu spíše chránit než poškozovat.

Listy totiž vytvoří na jedné straně vzdušnou a zároveň pro vodu neprůchodnou vrstvu, po níž pak dešťová voda steče a ke zdi se vůbec nedostane. Vzrostlé rostliny navíc svými kořeny spolehlivě odvádějí velké množství vody od základů.

Pokud zdivo přesto vlhne, a platí to zvláště u starších staveb, příčinu lze hledat spíše v nekvalitní omítce či ve špatné izolaci. Zelené fasády podle slov odborníků tím, že snižují teplotní výkyvy mezi dnem a nocí a v zimě brání prudkému ochlazování, šetří 10 až 30 procent nákladů na topení.

Fasáda spolehlivě odolá
Omítku a svrchní zdivo mohou poškodit rostliny ze skupiny kořenujících (trubač, břečťan, hortenzie), jejichž příčepivé kořínky hrozí vrůstáním do spár ve zdi a mechanickým znehodnocováním. I v tomto případě to ovšem platí především pro starší domy s poškozenou fasádou, zatímco kvalitní a suché zdivo náporu rostlin spolehlivě odolá.

Navíc úponkaté druhy porůstají připravenou konstrukci, takže jejich výhony ke zdivu nemusí ani proniknout. Fasády s vrchní vápennou omítkou není příliš vhodné nechat popnout přísavníky ani břečťanem, protože na kontaktních místech příchytných destiček a omítky vznikají barevné skvrny.

Ani v případě, že je omítka natřená disperzní silikátovou hmotou, by se neměly používat pravé popínavé rostliny, protože tyto hmoty nemají příliš dlouhou trvanlivost a je třeba je obnovovat.

Škůdci nevezmou dům útokem
Poměrně často se setkáváme s tvrzením, že prostřednictvím popínavých rostlin lezou po fasádě do domu pavouci, myši a jiní živočichové. Přemýšlející člověk se tomu spíše zasměje, ale přesto uveďme pár faktů. Hmyz leze po zelené fasádě stejně dobře jako po běžné, neporostlé.

Pokud jde o pavouky a podobný hmyz, najdete jej stejně často v paneláku jako v rodinném domku. Pravdou však je, že se hustý porost na fasádě domu může stát útočištěm a hnízdištěm drobného ptactva. Tuto skutečnost je však možno posuzovat jako jednu z předností zelených fasád, nikoliv jako problém.

Správná volba rostlin
Předně se musíte rozhodnout, zda chcete nechat popnout celou domovní fasádu, nebo jen vybraná místa. Pro první případ je třeba použít kořenující rostliny, kterým nebude nic bránit v růstu a za krátkou dobu vytvoří kompaktní zelený porost. Vyžadují nejlépe členitý podklad, jaký jim můžete poskytnout hrubou omítkou nebo spárovaným zdivem.

Patří sem trubač, břečťan, hortenzie, přísavník. Ve druhém případě, kdy se rozhodnete pro lokální ozelenění, musíte použít rostliny úponkaté nebo ovíjivé, které lze usměrňovat řezem a jež se nerozrůstají tak rychle.

Musíte pro ně ovšem vytvořit podpůrnou konstrukci, na niž je budete vyvazovat a navádět. Vybírat je možno z aktinidie, zimokeře, podražce a dalších.

Zelená fasáda je levná
Při troše štěstí nemusí stát zelená fasáda ani korunu. Případné náklady vznikají pouze při pořizování opěrných konstrukcí. Pokud se člověk spokojí s přísavníkem nebo břečťanem, jistě mu v sousedství někdo pár výhonů poskytne.

Zvláště samopnoucí břečťan po nařízkování velmi snadno koření. Jinak ale nákup rostlin neznamená velký zásah do rozpočtu, protože při potřebě tří až čtyř kusů na 10 metrů a při ceně jedné rostlinky od 20 korun přijde běžných 10 metrů na necelých 100 korun.

5 RAD PRO ZELENOU FASÁDU

1. Na plošné pokrytí větších zdí využijte tzv. samopnoucí druhy, to znamená ty, které nevyžadují budování opěrných konstrukcí (přísavníky a břečťan popínavý).

2. Na plochách s okny nebo tam, kde chcete pokrýt jen omezenou část budovy, dejte přednost druhům vyžadujícím opěrnou konstrukci, kterou právě vymezíte úseky, kde se dřeviny nemají rozrůstat.

3. Některé svislé stavební konstrukce tvoří přirozenou oporu pro ovíjivé pnoucí dřeviny (například svody od hromosvodů, různé sloupy apod.). Buďte však opatrní a nesázejte je nikdy ke konstrukcím, které by mohly rozmačkat (např. okapové roury apod.). Obzvláště pevně svírá zejména zimokeř okrouhlolistý a vistárie čínská.

4. Popínavé rostliny se vysazují na jaře či na podzim. Aby se vyhnuly srážkovému stínu, suchému prostoru těsně podél zdi, umisťují se alespoň 30 centimetrů od základů, šikmo směrem ke zdi.

5. Na severní stranu patří pokud možno neopadavé druhy, které zabezpečí tepelnou izolaci, působí jako větrolamy a brání pronikání vody k omítce. Na jižní stranu se dávají i druhy opadavé.

 

Autorka se specializuje na péči o zahradu

Břečťan se postará o příjemně zelenou fasádu během celého roku, v létě ochladí a v zimě vytvoří dobrou tepelnou izolaci.

Autoři:


Témata: Zděné domy, zima, Kabát

Nejčtenější

Výhrůžné i výchovné sousedské vzkazy se stále objevují na domovních nástěnkách...
Nejvtipnější sousedské vzkazy. Jaký druh lidí je s chutí vyvěšuje?

Odolaly nástupu mailů a sociálních sítí. Výhrůžné i výchovné sousedské vzkazy se stále objevují na domovních nástěnkách...

Možnost vidět, cítit a využívat zahradu a okolní pozemek ve velkém propojení a...
Hledání domova skončilo. Moderní chalupu si postavili v CHKO Beskydy

Příkrý svah, za zády les a výhled do malebné krajiny, manželům bylo okamžitě jasné, že tady chtějí mít nový domov....Přístupovou cestu a terasu lemují záhony okrasných travin a kvetoucích rostlin.
Mají dům, ze kterého vidíte celý kraj díky velkým proskleným plochám

Snem manželského páru bylo bydlení na kopci s výhledem do krajiny, nejlépe mimo dosah lidí. Nakonec zůstali na okraji...

Na proměnu měla Tereza připraveno 25 tisíc korun. Novou postel jí zaplatili...
Tereza potřebuje nový pokoj. Stůl odmítla, pracuje v manželské posteli

Tereza miluje módu, historii a láká ji svět bohatých drapérií a paruk, ale zároveň má ráda svobodu a hlavně odvážné a...

S ohledem na zeleň se celý projekt nakonec jmenuje Drn, i když pracovní název...
Na Národní třídě v Praze se brzy otevře stavba Drn za 1,5 miliardy

Stavba nové budovy na rohu Národní třídy a Mikulandské ulice v centru pražské památkové rezervace se chýlí ke konci....

Další z rubriky

Velké přesahy střechy vynášejí trámky provětrávané mezery, nesoucí záklop s...
Vlastníma rukama si postavil pasivní dům ze slámy. Dřel na něm 2,5 roku

Ve vsi nedaleko od Prahy stojí v zeleni skrytý moderní rodinný dům. Asi málokdo z kolemjdoucích by hádal, že tato...

Česká klasika: sedlová střecha, světlá fasáda, plastová okna s rámy v dekoru...
Výběr oken prozradí vkus majitele domu. Na zlaté pásky už zapomeňte

Správně vybraná okna dokážou posunout celý dům do vyšší estetické kategorie. Důležité je sladit jejich tvar, barvu a...

Minimalismus zvenčí, ale i uvnitř. Dvoupodlažní rodinný dům vsadil na funkčnost...
Dřevěný minimalismus aneb jak se staví rodinný dům na Slovensku

Jednoduché, ale účelné. Kombinaci dřeva, skla a neutrálních barev, to vše lze nalézt v interiéru rodinného domu v...Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.