Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Drzá kostka se všem vysmála. Vecpala se mezi domečky

  1:00
Odvážný rodinný dům si postavili manželé v přístavním městě Landskrona na jihu Švédska. Oba milují moderní umění a skromná parcela v původní zástavbě je inspirovala k naprosto unikátní minimalistické stavbě.
Elegantní kompozice oken a dveří v průčelí. Okno v posledním patře je otvor

Elegantní kompozice oken a dveří v průčelí. Okno v posledním patře je otvor vedoucí na střešní terasu. | foto: Ake E:son Lindman

Pouhých pět metrů široká a patnáct metrů dlouhá byla proluka mezi domy, které si nikdo víc než půl století nevšímal. Opuštěnou parcelu si vybrali proto, že byla v jejich oblíbené čtvrti s přátelskou sousedskou komunitou.

K realizaci si přizvali dvojici stockholmských architektů Jonase Eldinga a Johana Oscarsona. Mladí tvůrci se po studiích vydali na zkušenou do světa. Jonasovi se podařilo pracovat osm let v japonském architektonickém studiu SANAA pod vedením hlavních architektů Kazuyo Sejimy a Ryue Nishizawy. Osvojil si japonský styl střídmé a kvalitní architektury, který je výrazným prvkem rodinného domku v Landskroně.

Kuchyň a její vybavení pochází od finské firmy Saari.

Bílá kostka, která se odvážně tyčí nad střechami sousedních domků, výškově  navazuje na naproti stojící dům. Absolutní materiálová a liniová čistota zajistila, že stavba i ve své jinakosti do ulice výborně zapadá, ale zároveň se jasně odlišuje. Budova je svěží moderní vsuvkou do staré různorodé zástavby.

"Snažil jsem se stavbu realizovat s maximální pokorou, která je Japoncům vlastní," říká Jonas. "Největším oceněním pro nás je, že v novém domově jsou naši klienti šťastní a že změnou, která přišla do ulice po desítkách let, jsou spokojení i jejich sousedé."

Dispozice domu je jasná a přesně stanovená. Manželé děti mít nebudou, a tak si mohli dopřát luxus celistvého otevřeného dvoupatrového bydlení o rozloze 125 metrů čtverečních. 

Zařízení domu je prosté a skromné.

Otevřené bydlení vytváří unikátní atmosféru celého domu. Hladké bílé stěny navíc umožňují kvalitní vystavování uměleckých děl, přesně tak, jak si dvojice přála. "Oba milují umění, a je to jediná věc, kterou chtějí ve svém domě obměňovat. Vzhled stavby je definitivní a již se nebude měnit. Základním požadavkem bylo, aby dům byl kvalitní a lahodil oku i za dvacet či čtyřicet let," vysvětlují architekti.

Velké prosklené křídlo vstupních dveří otvírá prostor prvního zádveří. Z něj se vchází do kuchyně, propojené s jídelnou. Kuchyň a její vybavení pochází od finské firmy Saari. Za okny přízemí je malý dvoreček s posezením, na které navazuje samostatná pracovna.

Okno v knihovně nabízí posezení s výhledem do ulice. Všechny textilie pochází z Japonska.

V prvním patře galerie domu je obývací pokoj s knihovnou a velkým oknem směřujícím do ulice. V nejvyšším patře lze z koupelny, která lávkou sousedí s ložnicí, vyjít na střešní terasu. Ta je zčásti otevřená i do ulice. Obyvatelé domu si tu v létě rádi dopřávají víkendové pozdní snídaně.

V obytné knihovně na galerii a v ložnici jsou podlahy z masivního smrku, zatímco celé spodní patro má podlahy ze stěrkovaného betonu ošetřeného zátěžovou barvou.

Rozvržení domu rozděleného na funkční zóny nabízí i zajímavé průhledy: například z jídelny lze vidět, co se děje na střešní terase. Právě průhledy, velké plochy skla a bílá barva jsou pro majitele velmi důležité. Dodávají jim alespoň o něco víc světla a pocit komfortu, především v zimě, v prosinci zde svítí slunce pouhé čtyři hodiny.

Zadním vchodem pracovny lze projít do traktu druhého domu, který majitelé přikoupili a pronajímají ho.

Těsně před dokončením stavby v roce 2009 se páru podařilo koupit i domek sousedící se zadním traktem stavby. Mohou tak pohodlně procházet celým blokem napříč a vybírat si vchod, který jim je aktuálně pohodlnější. V přikoupeném domku zřídili malý butik, který pronajímají, stejně jako dva malometrážní byty v patře.

Majitelé milují design a umění. Architekt Johan vtipkuje, že v téhle části země, kde v sousedním přístavním městě Helsingborgu sídlí mezinárodní ředitelství firmy Ikea, nelze nemilovat design a nebýt blázen do dobrého bydlení.

Severský styl v domě je doplněný japonskou exotikou. Například látky na polštářky a potahy vybral Johan v Japonsku a ušila mu je pro klienty jeho japonská tchyně.

Bílá kostka se tyčí nad střechami sousedních domků, ale přesto výškově a barevností navazuje na naproti stojící dům i nárožní stavbu.

Majitelé nevlastní auto, cestují pouze vlakem, snaží se žít nenáročný a k přírodě šetrný život. Na to museli brát ohled i Johan s Jonasem. Dům postavený z keramzitových tvárnic zaizolovali a nainstalovali do něj ventilační jednotku s rekuperací tepla. Střecha je osázená zelení a pokrytá rozchodníky.

Limitem kromě plochy parcely byla i částka 280 tisíc eur, v přepočtu asi sedm milionů korun, kterou majitelé nechtěli v žádném případě překročit. Suma zahrnuje i nakoupení vnitřního vybavení a nábytku, kromě několika kousků, které si přinesli do domu ze starého bytu.

Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Jak bydlí Simona Krainová: bytu v podkroví vévodí fotografie majitelky

12. dubna 2024

Architekt či designér by při navrhování interiéru měl důsledně respektovat styl a potřeby klienta....

Český patriot zachránil barokní faru v Chudenicích. Chtěl pomoct své vlasti

15. dubna 2024

Zchátralá barokní fara v Chudenicích u Klatov měla štěstí v neštěstí, když na ni narazil český...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Roubený dům ve strmém svahu si vyžádal roky práce, zařizování a trpělivosti

18. dubna 2024

Sen o novém bydlení vznikl ve chvíli, kdy se děti rozlétly do světa a Petr s Janou zůstali v...

Byt si šikovná žena proměnila i bez bourání, stačily jí dobré nápady

16. dubna 2024

Karolina je manažerkou v obchodě s interiérovým vybavením. Bez větších stavebních zásahů, s pomocí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zpěvačka Rezková bydlí v Letňanech. Překonala tragédii a život nevzdává

17. dubna 2024

Jako na houpačce žije svůj život zpěvačka Šárka Rezková, prožila několik lásek a jednu životní...

Při rekonstrukci mezonetu pamatovali na spotřebu energií, bourali i příčky

19. dubna 2024

Rekonstrukce bydlení je vždy velkým dobrodružstvím. To platí i o nedávné přestavbě dvoupodlažního...

Parkoviště na sídlišti obsadily karavany, dodávky a teď tu zakotvila loď

19. dubna 2024

Premium Po zavedení placených zón u nás ve městě se majitelé aut rozhodli, že budou využívat naše sídlištní...

Roubený dům ve strmém svahu si vyžádal roky práce, zařizování a trpělivosti

18. dubna 2024

Sen o novém bydlení vznikl ve chvíli, kdy se děti rozlétly do světa a Petr s Janou zůstali v...

S čím přijeli čeští designéři a výrobci ohromit Milán: židle, sklo a vany

18. dubna 2024

Týden nabitý designem čeká návštěvníky už 62. ročníku veletrhu Salone del Mobile Milano, který...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...