Dřevostavby slaví úspěch, úspory energie jsou velké

Dřevostavby jako nízkoenergetické domy slaví v Česku v posledních letech úspěch, není proto divu, že je najdeme i mezi pražskými developerskými projekty Příkladem může být projekt Slunečné údolí v obci Chýně v Praze - západ, těsně u hranice české metropole.

V první etapě, která již v Chýni stojí, vyrostlo 16 rodinných domů v podobě osmi dvojdomů, které propojuje garážové stání s pergolou.

„Tyto domy navazují na tradiční zástavbu v obci,“ uvedl Pavel Říha z developerské společnosti ČNES bau-export, která Slunečné údolí staví. Klasické červené střechy s vikýři, vnější fasáda v pastelových odstínech a rozdělení interiérů na obytnou část s kuchyní v přízemí a klidovou ložnicovou část v prvním patře vyhoví vkusu konzervativnějších zájemců o nové bydlení.

V lokalitě stojí dva typy domů Twin o užitné ploše 150 a 115 metrů čtverečních.

„Ve druhé etapě, která se začne stavět letos na podzim, ale architekti Martin Sladký a Luděk Podlipný navrhli řadové domy v moderním stylu, který připomíná oblíbený styl třicátých let,“ řekl Říha. 32 řadových domů 4 a 5+kk, jejichž cena včetně pozemku se pohybuje kolem třech milionů korun, budou v Chýni stát již příští rok v létě.

Dřevodomy - poloviční výdaje za energie
Stavebníci tvrdí, že dřevostavby, které v případě výstavby Slunečného údolí vycházejí z takzvané středoevropské technologie sendvičových dřevostaveb, mají proti klasickým zděným domům výhodu nejen v rychlosti výstavby a nižší ceně, ale i v přesnosti a kvalitě na stavbě.

„Jednotlivé díly domů se totiž staví v halách za konstantních teplotních podmínek, naprosto přesně a precizně, na samotném pozemku se pak již díly jen montují,“ vysvětluje Jiří Jandus ze společnosti ČNES bau-export. Mezi další plusy patří velmi dobrá tepelná a zvuková izolace a také úspora při zástavbě obytné plochy.

„Stěny, na které pak pochopitelně přijde speciální zateplení a fasáda, jsou jen zhruba 25 centimetrů silné, takže pokud srovnám stejnou zastavěnou plochu u zděného domu a dřevodomu, bude mít dřevodům o jednu místnost víc,“ vysvětluje Jandus. Podle jeho slov navíc lidé ušetří ve dřevostavbě přibližně polovinu ročních nákladů na vytápění, což v projektu Slunečné údolí ještě podpoří vytápění úsporným plynovým kondenzačním kotlem.

Interiéry řadových domů by měly být co nejvzdušnější. Samozřejmostí jsou dvě toalety, obložkové zárubně, kvalitní exteriérové i interiérové dveře, plovoucí podlahy a kvalitní dlažby. Zajímavostí jsou i speciální technické místnosti vně domu určené na kola, lyže, prostě veškeré náčiní, které většinou lidé neradi vtahují do obytných prostor. „Také pozemky budou již ve standardu oplocené s podezdívkou a zatravněné,“ uvedl Pavel Říha.

Metro je deset minut od domů
Malou obec Chýně najdete na mapě v sousedství Rudné a obce Hostivice. Ačkoliv se tedy jedná o Prahu - západ neboli Středočeský kraj, budou to mít obyvatelé Slunečného údolí na metro možná blíž než leckterý Pražan.

Vzdálenost od metra trasy B Zličín je totiž zhruba čtyřkilometrová a z obce jezdí do Zličína příměstské autobusy. Automobilem po dálnici D5 mohou být lidé u metra do pěti minut. V obci je pošta, zdravotní středisko, škola i školka, restaurace, pivovar. Za většími nákupy a za zábavou se mohou lidé vydat právě do obchodních zón ve Zličíně.

Ale pokud stojí o klid a spíš přírodní vyžití, mohou využít celou síť cyklostezek vedoucích do lokalit Řepy, Prokopské údolí, Divoká Šárka, Džbán nebo Okoř. K výletům zve z Chýně blízké Berounsko, Karlštejn či Žebrák.

Podle developera navíc toto místo díky převládajícím západním větrům vanoucím směrem k Praze nabízí jedno z nejčistších ovzduší v okolí hlavního města. Vzduch je zde dle měření čistší než například v Posázaví nebo na Berounsku.

vizualizace projektu Slunečné údolí v Chýni

vizualizace projektu Slunečné údolí v Chýni

vizualizace projektu Slunečné údolí v Chýni