Vzorová individuální pasivní dřevostavba firmy Lucern v Levíně u Berouna má...

Vzorová individuální pasivní dřevostavba firmy Lucern v Levíně u Berouna má plastová okna imitující dřevo a hliník. | foto: Inoutic

Konec zmatků v dřevostavbách aneb jednoduchá vysvětlení složitých pojmů

  • 5
Chcete-li se něco dozvědět o technologii dřevostavby, která se vám líbí, zavalí vás lavina technických pojmů. Abyste se v ní neudusili, pomůže vám slovník těch nejdůležitějších výrazů.

Dřevostavba, to je dnes široký pojem. Jen základních typů konstrukcí je nejméně šest a téměř všechny se ještě větví na další varianty. Každý výrobce má vlastní postup, přičemž i u stejného typu konstrukce mohou být velké rozdíly.

Difúzně otevřená nebo uzavřená konstrukce. Parozábrana či parobrzda. Masivní CLT panely, sendvičová stěna, trámový skelet. Tyto i mnohé další pojmy jsou zásadní pro každého, kdo nechce peníze na dřevo vydat úplně naslepo.

CLT panely - masivní dřevo lepené z několika vrstev, přičemž každá je pootočena křížem o 90 stupňů. Díky tomu jsou panely velmi pevné a trvanlivé. Stěny nebo celé moduly se s využitím počítačů vyrobí v továrně a z nich se pak dům montuje. Masivní dřevo se obvykle ponechá tak, aby bylo viditelnou součástí interiéru domu. Z této technologie lze stavět i vícepatrové domy.

Difúzně otevřená konstrukce - takzvaně dýchá, tedy propouští vodní páry z interiéru ven. Difúzně otevřené stěny mají promyšlenou skladbu vrstev navrženou tak, že se difúzní odpor každé vrstvy směrem do exteriéru snižuje. Dokážou si poradit s pronikající vlhkostí, kterou odvedou konstrukcí ven. Z vnitřní strany je fólie zvaná parobrzda, která pustí vlhkost z interiéru ven, ale nepustí tu venkovní dovnitř.

Difúzně uzavřená konstrukce - na interiérovou stranu se dává fólie zvaná parozábrana, která nepustí vlhkost z interiéru do stěn ani opačně. Vodní páry tedy neodcházejí z domu do exteriéru, veškerý odvod páry se musí zajistit větráním. Při stavbě ani používání se nesmí parozábrana porušit.

Dřevěnice - valašský výraz pro roubený dům.

Fošinková konstrukce - na staveniště se přivezou bloky vyrovnaných kvalitativně i staticky zkontrolovaných fošen či hranolů. Z jednotného profilu se montují rámy, které tvoří kostru celého domu. Ty se pak doplňují tepelnou izolací a zpevňují stavebními deskami. Výhodou je větší volnost v návrzích domů, dřevo se přiřezává na staveništi. Systém se nejčastěji používá pro individuální dřevostavby od architektů, obecně je po lehkých montovaných domech na druhém místě v popularitě i ročním přírůstku. Technologie se používá i při výrobě některých lehkých montovaných domů.

Hrázděný dům - tradiční typ skeletové dřevostavby, trámy se nechávají z obou stran viditelné a prostor mezi nimi se vyplňuje zdivem, většinou nepáleným s dřevitou izolací. V moderní podobě se někdy zdivo nepoužívá, konstrukce se zakrývá sklem či deskami. U historických domů v Čechách je hrázdění často v kombinaci s roubením. Technologie je známá například i u romantických zámků a nádraží z 19. století či u staveb Dušana Jurkoviče.

Montovaný pasivní dům 159 má plochou střechu, sendvičové stěny a omítku na fasádě.

Lehká dřevostavba - kostra z menších trámků či fošen je buď zpevněna stavebními deskami, nebo jsou stěny ze samonosných panelů ze stavebních desek zcela bez dřevěných trámků. Konstrukce obsahuje méně dřevěného masivu, takže má menší tepelnou akumulaci než těžké dřevostavby. Patří sem rámové či fošinkové konstrukce a lehké montované domy.

Lepené hranoly - moderní technologie, která lepením dřeva do vrstev umožňuje vyrobit přesné profily i velkých rozměrů a tlouštěk. Jsou trvanlivější a mají lepší tvarovou stálost než dřevo z jediného kusu. Umožňují i konstrukčně náročné stavby, stejně jako počítačově řízené zpracování.

Letmá montáž - technologický postup známý třeba ze stavby mostů, který se používá i u lehkých dřevostaveb. Konstrukce se sestavuje postupným připínáním dílů.

Mobilní dům - někdy též mobilheim, nejčastěji dřevostavba s ocelovým rámem a kolečky, která připomíná zvětšený karavan. Bývá však lépe zateplená a se sedlovou střechou. Kupuje se jako plně vybavený hotový výrobek, dá se stěhovat na krátkou vzdálenost třeba po pozemku, hodí se hlavně na rekreační bydlení. Některé typy vypadají i jako dvoupodlažní dům. K mobilním domům se někdy přiřazují i jednoduché typy modulárních domů.

Modulární dům - dům z jednoho či více modulů - typizovaných buněk, které se vyrobí v továrně včetně vybavení, přivezou na valníku a na místě se postaví na jednoduché základy. Možné jsou individuální úpravy a sestavy, moduly se dají dodatečně přidávat i ubírat.

Montovaná dřevostavba - dřevěný dům, který se montuje z dílů připravených pod střechou v továrně. Lehké varianty jsou ze sendvičových panelů samonosných či s dřevěným rámem nebo z prázdných sloupkových rámů doplňovaných až na stavbě izolacemi a stavebními deskami. Jsou ze všech nejpopulárnější a nejvíc jich přibývá. Těžká varianta je z CLT panelů. Někdy se pod montované dřevostavby zařazují i některé typy rámových či fošinkových konstrukcí sestavovaných kompletně až na stavbě, případně další typy konstrukcí kombinující dřevo a ocelové prvky.

OSB desky - stavební desky lisované z velkoplošných dřevěných třísek ve třech vrstvách otočených křížem na sebe. Používají se jako stavební materiál hlavně v dřevostavbách, lze je použít i venku.

Sirius 149 je lehký montovaný dům 5+kk se sedlovou střechou vhodný pro čtyři až pět rodinných příslušníků.

Parobrzda - speciální fólie či OSB deska používaná z interiérové strany takzvané difúzně otevřené konstrukce stěn a střech. Není nutné zcela zamezit prostupu par do konstrukce. Materiály ve zdi nebo střeše mají postupně nižší a nižší odpor k průchodu vodních par směrem zevnitř k exteriéru. Parobrzdu lze přirovnat k membráně na sportovním oblečení.

Parozábrana - parotěsná vrstva, obvykle polyetylenová či bitumenová fólie používaná při zateplování stěn a střech v takzvané difúzně uzavřené konstrukci. Má za úkol zabránit pronikání vlhkosti z interiéru do konstrukce, aby v ní nemohla kondenzovat pára. Parozábranu lze přirovnat k pláštěnce z PVC. Aby fungovala, nesmí se proděravět.

Rámová konstrukce - totéž co fošinková.

Roubený dům, roubenka - historický typ těžké dřevostavby domácí v některých tuzemských krajích, především horských. Stěny jsou seskládané tesařskými spoji z masivních čtyřhranných vodorovně kladených trámů, spoje se v rozích potkávají, nepřekřižují se. Roubené domy mají své regionální obměny, liší se tvarem střechy, množstvím dekorací na fasádě, ztvárněním štítů nebo barvou izolacemezi trámy.

Samonosné sendvičové panely - technologie pro lehké montované domy, která se obejde bez masivních sloupků, sendvič tvoří tuhá tepelná izolace vložená mezi stavební desky.

Sendvičové stěny - zdi složené z většího množství vrstev, typicky u lehkých dřevostaveb z izolací vložených mezi stavební desky a doplněných o další fasádní vrstvy.

Skeletová dřevostavba - konstrukce z větších masivních trámů příbuzná hrázdění, která se z interiérové strany nechává celá nebo zčásti viditelná. Nepotřebuje zpevnění stavebními deskami. Tato technologie se používá i na krovy.

U montovaných dřevostaveb bývají v omezené míře možné různé úpravy na míru.

Sloupková konstrukce - totéž co fošinková.

Srub - kanadský, finský či ruský typ roubené dřevostavby, v českých zemích cizí, u níž se vodorovně kladené trámy v rozích překřižují. Někdy se místo čtyřhranných trámů používá kulatina. Finské typy mohou mít i moderní tvarosloví.

Stavební desky - plošný materiál používaný na stavbách, nejčastěji s dřevovláknitou složkou. U lehkých dřevostaveb mají i statickou funkci, zpevňují konstrukci. Příklady jsou sádrokarton, sádrovlákno, OSB deska nebo překližka. Jako izolační obklady dřevostaveb se používají desky z dřevité vlny nebo ty cementotřískové.

Styčníkové desky - kovové desky s prolisovanými trny používané jako spojovací materiál dřevěných konstrukcí. Typické je použití u některých fošinkových konstrukcí a krovů.

Tepelná akumulace - schopnost konstrukce nasát, udržovat a postupně vyzařovat teplo. Čím je akumulace vyšší, tím má dům větší tepelnou setrvačnost. Déle trvá dům vyhřát, ale pak teplo delší dobu vydrží. V trvale obývaných domech může přinést úspory na vytápění a zlepšení tepelné pohody, v domech obývaných jen občas je nevýhodou. Čím více hmoty je ve stavbě, tím je zde větší akumulace. Lehké dřevostavby ji mají nižší, těžké vyšší, ale stále menší než většina zděných domů. Je-li tepelná akumulace žádoucí, doplňují se dřevostavby třeba betonovými podlaspeciál hami, zděnými příčkami a hliněnými omítkami.

Tesařský spoj - typ spoje v dřevěných konstrukcích, kde není třeba použít hřebíky či šrouby, opracované dřevěné prvky se do sebe vzájemně zaklesnou a případně slepí. Typický u trámových skeletů, roubenek a srubů.

Těžká dřevostavba - dřevěný dům z masivního dřeva - roubenka, srub, hrázděný či skeletový dům, stavba z CLT panelů.

Trámový skelet - konstrukce skeletové dřevostavby.

Two by Four, Two by Six - typy fošinkové konstrukce, výraz Two by Four se v Česku používá i jako její synonymum. Označení vychází ze standardizovaných rozměrů dřevěných prvků rámů převzatých z USA - 2 × 4 nebo 2 × 6 palců.