K zahradnímu stolování slouží dlouhý masivní stůl ze smrkového dřeva s lavicemi...

K zahradnímu stolování slouží dlouhý masivní stůl ze smrkového dřeva s lavicemi povrchově upravenými velmi odolným a trvanlivým barevným olejem. | foto: Lukáš Hausenblas

Za cenu bytu si pořídili pozemek, dřevostavbu i její vnitřní vybavení

  • 217
Dřevostavba u Kerska byla navržena pro lidi s nekonvenčním pohledem na bydlení, kteří se nebojí změny. A také ty, kteří očekávají příjemné, moderní a funkční bydlení bez nároku na zbytečné metry čtvereční. Návštěva byla fotografována pro časopis Bydlení.

Pocit sevřenosti, neschopnost v Praze si odpočinout a touha po zeleni a těsnějším sepětí s přírodou přivedla mladé manžele až do rekreační oblasti u Kerského lesa. Nechtěli však bydlet na chatě.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Bydlení

"Snažila jsem se rozumně využít každý centimetr. Přesně vím, co odpovídá našemu životnímu stylu a standardu. Jako většina mladých lidí rádi cestujeme, poznáváme nové věci a to není zadarmo," říká architektka a spolumajitelka domu Jana Boušková.

Pokud se podle ní člověk bydlením finančně zcela vyčerpá, je pak obtížné najít v rodinném rozpočtu prostor pro tyto záležitosti. "Náš dům je výsledkem rychlé efektivní výstavby bez obrovského zadlužení a psychického vyčerpání. Současně nabízí technické řešení, které je šetrné k životnímu prostředí," dodává.

Klasickou nábytkovou stěnu nahradil krb s dřevěným obkladem. Součástí je také televizor a nad ním rafinovaně skryté úložné prostory. Čalouněná sedací souprava (Flexteam) je doplněná masivními dřevěnými lakovanými stolky HMD a lampou AJ Arne Jacobsena.

Atraktivní dřevostavba

Nejen lokalita a krása pozemku jsou však důležité. Velmi významnou roli hraje i jeho cena, velikost a orientace ve vztahu ke světovým stranám. Pokud je cena příliš vysoká, může z rozpočtu na dům ukrojit značnou část.

"Hledali jsme pozemek maximálně do tisíce metrů čtverečních. Nechtěli jsme se umořit sekáním trávy na zbytečně velké ploše, stačilo nám necelých šest set metrů čtverečních," vysvětluje.

Malý pozemek a střídmý dům s maximálním využitím metrů čtverečních je důkazem, že se dá stavět rychle, efektivně, poměrně snadno a za rozumné peníze.

Dům založený na železobetonových pasech představuje přízemní stavbu podélného obdélníkového půdorysu s klasickým sedlovým zastřešením.

Podkroví je otevřeno z přízemí jen nad dvěma obytnými místnostmi. Charakter dřevostavby spolu s dřevěnou antracitovou fasádou ze smrkového dřeva neruší okolí lesní krajiny.

Obvodovou konstrukci tvoří dřevěné nosné sloupky, tepelná izolace, difúzní fólie, latě a fasádní obklad. Vnitřní povrch stěn je zhotoven ze sádrokartonových desek s parozábranou. Jižní fasáda s obytnými místnostmi je téměř celá prosklená s výhledem do lesa. Ze severu od příjezdové cesty ji tvoří jen smrkový obklad.

Na ostrůvek (140 × 140 cm) navazuje čtvercový jídelní stůl pro šest i více osob, který lze v případě potřeby odsunout a doplnit o další dvě místa. Svítidlo ozvláštnila majitelka ručně zhotovenou červenou závěsnou šňůrou a jídelnu doplnila vlastní malbou.

Velká postel je sestavená z palet, doplněná o čalouněná záda a kvalitní vysoké matrace. Místnost dekoruje lampa Forestier a originální obrázky se zajímavými texty.

Tvarově je dům velmi čistý, až tradiční. Jednoduché a účelné řešení odpovídá trendu dnešního požadavku na bydlení a nechává vyniknout dřevostavbě jako takové.

Technické údaje

Plocha pozemku: 570 m2
Užitná plocha: 110 m2
Autor projektu: Ing. arch. Jana Boušková, Miramari design

Cena: včetně pozemku a interiéru zhruba 3 990 000 korun.

Z pokoje lze vyjít přímo do zahrady.

Další zajímavé návštěv y najdete v časopise Bydlení č. 3/2014.

Diskuse na téma „Stavba“

Zajímáte se o stavbu domu? Sledujte diskusní fórum na téma Stavba.