Dům ve svahu má krásný výhled do okolí.

Dům ve svahu má krásný výhled do okolí. | foto: Archiv firmy Kasper CZ

Na zděný základ ve svahu posadili precizně připravenou dřevostavbu

  • 82
Rodinná zástavba v oblasti trutnovského Červeného kopce přináší architektům a stavebním firmám velké výzvy. Vyřešit svažitý pozemek s převýšením 7,4 metru a navrhnout na něm dvoupodlažní dům s dřevěnou konstrukcí se podařilo Ateliéru Povětroň.

Zajímavých pozemků, kde lze snadno stavět, stále ubývá. Svažité parcely tak přicházejí „ke slovu“ stále častěji. Představují velkou výzvu. V tomto případě architekti vycházeli z jasně formulovaného zadání klienta: dvoupodlažní dům pro mladou čtyřčlennou rodinu by měl mít velmi nízké provozní náklady.

„Rodina upřednostňovala variabilní pokoje pro rostoucí děti, prostornou dílnu a sklad sportovního náčiní, ložnici a obytný prostor ve stejném podlaží s přístupem na terén,“ vypočítává požadavky Michal Rouha z Ateliéru Povětroň. Sklad zahradní techniky a krytá parkovací stání navrhli architekti mimo samotný dům.

Blízkost lesa i výhled na historické centrum města se společně s nároky na pasivní energetický provoz staly hlavními kritérii pro orientaci oken i řešení interiéru.

Stavba je kombinací železobetonové spodní stavby zapuštěné do terénu a na ní vložené dřevostavby.

Svažitý pozemek ani regulativy stavebního úřadu v dané lokalitě nevnímal architekt Rouha jako překážku: „Vždy doporučuji klientovi, aby regulativy v jádře respektoval, z mé zkušenosti však nebývá nutností je respektovat otrockým způsobem. Drobné odchylky lze většinou s příslušným stavebním úřadem projednat. Tyto nuance pak mohou v konečném důsledku vést k rozbití monotónnosti a nabídnout prostor pro kreativnější a hravější řešení samotného domu.“

Dřevostavba trochu jinak

Samotná stavba rodinného domu je kombinací železobetonové spodní stavby zapuštěné do terénu a na ní vložené dřevostavby. Proti hojně využívanému systému „two by four“ byl pro dřevostavbu zvolený systém Steico, který využívá nosníků s „I“ profilem (dřevěné pásnice a stojina z tvrdé dřevovláknité desky).

„Pro nás to byla jedna z prvních realizací z tohoto systému, přesto se nám společně s hlavním projektantem podařilo vyřešit stavbu ve všech detailech. Veškeré prvky jsme si předem opracovali na CNC stroji (pozn. redakce: počítačově číslicově řízené obráběcí stroje), abychom si usnadnili následnou staveništní montáž,“ vysvětluje Jiří Urban, projektant společnosti Kasper CZ.

Konstrukci tak tvoří Steico I nosníky se šířkou 300 mm u obvodových stěn, respektive z nosníků výšky 400 mm u konstrukce střechy. „Vodorovné prvky jako patní, věncové fošny a parapety jsou z lepeného vrstveného dřeva Steico Ultralam,“ doplňuje architekt Rouha.

Pro spojování se použily převážně dvouzávitové vruty WT-T a prefabrikované ocelové součásti (BOVA). Konstrukce domu byla po dokončení opláštěna v interiéru OSB deskami P+D s lepenou spárou (třívrstvé konstrukční desky, vhodné i do mírně vlhkého prostředí), které tvoří parobrzdnou vrstvu. Z vnější strany se na opláštění uplatnily difúzně otevřené dřevovláknité desky. Vzniklé dutiny v konstrukci se vyplnily foukanou izolací.

Vizualizace: interiér přízemí

O projektu

Autoři: Ing. arch. Martin Chlanda, Ing. arch. Michal Rouha, Ing. arch. Benedikt Markel, Ing. arch. Jana Fischerová/ ateliér Povětroň
Dřevěná konstrukce: Jiří Urban DiS / Kasper CZ s.r.o.
Plocha pozemku: 1 170 m2
Zastavěná plocha: 198 m2
Realizace: 2014
Dodavatel: společnost Kasper CZ, zabývá se specifickým konstrukčním řešením staveb na míru, buď podle zadání investorů, nebo dle návrhů jejich projektantů či architektů.