Díky platformě je dům posazený vysoko a má krásný výhled do krajiny Berounska.

Díky platformě je dům posazený vysoko a má krásný výhled do krajiny Berounska. | foto: Martin Zeman

Takový pozemek by koupil jen blázen. Byl ale levný a my začali stavět

  • 104
Lukáš bydlel s manželkou a dvěma malými dcerami v domě, který jim nevyhovoval. Parcela, kterou našel u Berouna, se mu zprvu zdála úplně nemožná. „Upřímně jsem si myslel, že by ho mohl koupit jen blázen. Na druhou stranu byl cenově velmi zajímavý,“ popisuje Lukáš svou cestu k vysněnému bydlení.

Postupem času jsme zvažovali všechna pro a proti a nakonec dospěli k řešení: v dolní části parcely jsme vybudovali garáže pro devět aut a vytvořili tak platformu pro samotný dům a zahradu, která nabídla úplně nové možnosti.

Z naprosto atypického pozemku, který se zdál být nezastavitelný, jsme udělali jeden z nejlepších v okolí. Ostatní domy mají jen malé zahrady, varianta s garážemi však vytvořila prostor navíc a perfektní soukromí. Navíc umožňuje schovat auta, která by normálně stála podél ulice a ubírala místo například pro zeleň.

Poučeni prvním bydlením

Náš druhý dům jsme posunuli dál zejména, co se týče dispozice. První dřevostavba byla navržena s perspektivou „děti někdy v budoucnu“ a po narození první dcery jsme rychle poznali, že jsme udělali spoustu chyb. To byl základní impulz v cestě za novým domem. V neposlední řadě jsme chtěli také lepší infrastrukturu, zázemí, dostupnost školek a podobně, což nám předchozí lokalita nenabízela.

Velkou roli sehrály principy čínského učení feng-šuej. V původním domě se nám špatně spalo. Zkoušeli jsme všechna možná řešení, ale až teprve tyto informace nám pomohly pochopit, proč tomu tak bylo. Nevhodná orientace postele, nešťastně zvolené barvy a různé další chyby jako trámy nad postelí a nepříjemné rohy. Začali jsme tedy tyto zákonitosti studovat a nakonec se rozhodli, že nejjednodušší bude vybudovat svoje bydlení úplně od základů znovu.

Předchozí dům byl dvoupatrový, tentokrát jsme šli do přízemního. Od narození prvního dítěte jsme využívali ohrádku u schodiště, zóna horního patra byla pouze noční, chodili jsme tam spát. V tomto domě jsou všechny prostory vzájemně mnohem více propojené a využité.

Může se hodit

Vilky Buštěhrad

Vilky Buštěhrad - nízké náklady na bydlení s atraktivní cenou.

Více domů k prodeji na Reality,iDNES.cz.

Středobodem obdélníkové dispozice je obývací pokoj s kuchyní, kde žijeme a který je místem rodinného setkávání. Z jedné strany pak přiléhá ložnice s koupelnou a z druhé království našich dcer navazující na boční hlavní vstup. Pro koncept domu byla zásadní orientace na jih a správné posazení ložnice. Naštěstí vše krásně zafungovalo a orientace postelí funguje pro nás oba s ženou na jedničku.

Energie musí zůstat uvnitř

Z energetického hlediska jsme dům dimenzovali tak, aby se zde udrželo teplo - kvalitní okna, dostatečně zateplené stěny, plochá střecha izolovaná 70 centimetry polystyrenu.

Pasivní standard pro nás nebyl nijak důležitý. Rozdíl pár set nebo tisíc na měsíčních nákladech podle mého názoru není dostatečnou protiváhou počáteční investice, která se může pohybovat kolem 500 tisíc korun.

Parametry stěny odpovídají pasivnímu domu, chybí však rekuperace a obnovitelný zdroj energie. Technologie ve mně také nebudí důvěru. Deklarovaná životnost je 10 až 15 let, ale jaká je ve skutečnosti, nikdo neví. Podle mého názoru je důležité dům vhodně orientovat na pozemku a pak jej také správně užívat.

Výměnu vzduchu řešíme manuálně. Nejsem zastánce rekuperace, klientům je děláme zejména kvůli dotaci Zelená úsporám. Odjakživa se větralo přirozeně, navíc nemusím řešit, že mi otevření okna rozhodí celý systém. To už bych mohl všude udělat okna fixní a mít neustále zavřeno.

Den dřevostaveb

Majitelé zvou na návštěvu

V sobotu 8.října 2016 proběhne po celé ČR v době od 10 do 18 hodin Den dřevostaveb. Podrobný program a seznam otevřených domů členů Asociace dodavatelů montovaných domů najdete od 20.9.2016 na www.dendrevostaveb.cz.

Co se týče letních měsíců, v porovnání s předchozím domem jsme snížili přehřívání o pět stupňů. Hodně udělala izolační trojskla a přesah střechy. Doplnili jsme i markýzu, která také efektivně stíní. Ovšem když sem v létě přes den pustíme horký vzduch, teplo už ven nedostaneme. V tomto vnímám snad jedinou svoji chybu, udělal bych alespoň přípravu na klimatizaci.

Zdrojem tepla je elektrokotel, distribuci pak zajišťuje podlahové vytápění. Je provedena i příprava na tepelné čerpadlo vzduch-voda. Z hlediska akumulace se nám osvědčila kombinace betonové podlahy, podlahového topení a dlažby nebo vinylu. Doplňkem je také krb na biolíh, příjemné dotvoření atmosféry během zimy. Po půldruhém roce bydlení jsme s manželkou a dětmi maximálně spokojeni.

Technické parametry

  • Velikost pozemku: 900 m²
  • Zastavěná plocha: 257 m²
  • Užitná plocha: 269 m²
  • Spodní stavba: garáž 240 m² - betonové základy
  • Stavební systém: LUCERN eko plus, skeletová konstrukce KVH
  • Tepelné izolace: 120 mm Knauf v konstrukci + 40 mm Knauf v instalační předstěně
  • Fasáda: polystyren Greywall 160 mm (z důvodu skrytých žaluzií)
  • Střecha: dřevěné KVH trámy, vyplněné izolací Knauf 220 mm + nadstřešní polystyren 150 mm
  • Střešní krytina: PVC izolace s geotextílií a pohledovými oblázky
  • Okna: plastová - izolační trojskla, všechna okna na jižní straně posuvné HS portály
  • Podlahová krytina: velkoformátová dlažba (1 × 1 m), dřevěná dubová masivní mozaika
  • Vytápění: podlahové topení s kombinací s elektrokotlem
  • Skladba stěny směrem dovnitř: Systémová probarvená omítka Weber (včetně penetrace, lepidla, tkaniny), fasádní polystyren Greywall 160 mm - celoplošně lepený, Rigistabil - konstrukční deska, KVH 120 × 60 - skelet konstrukce vyplněný minerální izolací KNAUF, parozábrana PE, zpevňující latě KVH 40 × 60 - slouží jako izolační předstěna, Rigistabil - konstrukční deska, malba/stěrka
  • Celková tloušťka stěny: 365 mm
  • Hodnota U: 0,125 W/m²K

Další zajímavé dřevostavby najdete v aktuálním čísle magazínu DŘEVO&stavby. Fotografie: Ing. BcA. Martin Zeman, www.datelier.cz.