Zahrada domu sousedí s tratí, která je pouhou nostalgií, už několik let po ní...

Zahrada domu sousedí s tratí, která je pouhou nostalgií, už několik let po ní vlaky nejezdí. | foto: Katsutoshi Sasaki + Associates

Milovník vlaků si postavil senzační dřevostavbu. S oknem u trati

  • 62
Trojúhelníkový tvar a posuvné dřevěné rámy. To jsou základní prvky v domě mladého muže, který je koncipovaný jako jeden velký pokoj. V městě Toyota v japonské prefektuře Aiči vytvořilo místní studio Katsutoši Sasaki minimalistickou stavbu s devíti hladkými rámy z masivního dřeva.

Autorem netradičního domu je šestatřicetiletý architekt Katsutoši Sasaki, který v roce 2008 založil vlastní stejnojmenné studio. Zadáním bylo vytvořit konvencemi nesvázaný volnomyšlenkářský a originální dům pro sedmadvacetiletého manažera místní automobilky Toyota.

Sasaki navrhl ve spolupráci se stavebními firmami Tatsumi Terado Studio a Toyonaka Construction odvážně řešený, velký otevřený prostor, kde na ploše téměř 84 metrů čtverečních vznikla obytná, pracovní i odpočinková zóna.

Dřevostavba v Japonsku

Strohý trojúhelníkový tvar domu je směrem do ulice otevřen vertikální prosklenou fasádou a šikmou střechou směrem do zahrady se tento poměr mění v horizontální pohled.

Stavba je na obdélníkovém pozemku pootočena a orientována od západu k východu. Důvodem byly nejen atraktivnější výhledy, ale i komfortnější přístup od vchodu do garáže, která už na pozemku stála.

Právě kvůli příjemné poloze si mladík pozemek o rozloze 467 metrů čtverečních pořídil. Učarovala mu i blízkost trati, po které už ovšem několik let žádné vlaky nejezdí a je tak jen romantickou kulisou.

Může se hodit

Chcete si postavit rodinný dům přesně podle vašich představ? Najděte si váš vysněný pozemek na Reality.iDNES.cz.

Jedinými dělicími prvky domu jsou dřevěné rámy, symbolicky ohraničující jednotlivé zóny. Identické rámy jsou i u východního vertikálního vstupu a terasy na západní straně domu. Zádveří odděluje od malé pracovny první z rámů.

Pracovna sousedí s kuchyňským koutem, který ohraničuje další rám. Rámem je oddělen i prostor jídelny od obytné části a koupelny, ve které je velká vana s přímým výhledem do zahrady a toalety. Rám v obytné části není pevně ukotvený a lze s ním po kolejnici volně manipulovat.

Rám v obytné části není pevně ukotvený a lze s ním po kolejnici volně manipulovat.

Další dva rámy jsou na otevřené galerii, kde improvizovaně představují komunikační trakt i oddělené ložnice majitele. V patře jsou také po celé délce jedné stěny zabudované velkorysé úložné prostory.

Samotný obývací prostor je navíc vymezen malým pódiem. Obytný prostor lze rozšířit o západní terasu otevřením posuvných prosklených panelů.

Pro dům charakteristické rámy s jemně bíložlutou kresbou dřeva jsou vyrobeny z jedlovce různolistého. S jejich světlou barevností kontrastují tmavé ořechové podlahy, které jsou pouze v přízemí a byly vybrány především s ohledem na praktičnost.

Uliční fasáda je otevřená vertikálně.

Dům ve městě Toyota v japonské prefektuře Ajči vytvořilo místní studio Katsutoši Sasaki.

Majitel bude nejspíše domem často procházet z terasy na zahradu a ořech poskytuje jak dostatečnou tvrdost a kvalitu podlahy, tak i shovívavé tmavé zabarvení.

Schodiště, vestavěné skříně a kuchyňský kout, ale i podlahy v soukromém, ne tolik frekventovaném patře, jsou vyrobeny ze dřeva blahovičníku (eukalyptu). Dům byl dokončen letos v červenci a majitel se do něj okamžitě nastěhoval.

, pro iDNES.cz