Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Montovanou dřevostavbu složili jako lego. Stěhovali se za tři měsíce

  1:00aktualizováno  1:00
Nedaleko finského hlavního města vyrostl během tří měsíců příjemně řešený dům, určený pro mladou rodinu se dvěma dětmi. Právě kvůli času se manželé rozhodli pro montovaný dům.

Dřevěná stavba vhodně zapadá do okolní přírody. | foto: Petri Isomursu

Manželé si zvolili katalogový model, který si však nechali upravit podle svých současných potřeb: dvě malé děti, požadavek na velký obývací pokoj propojený s kuchyní a jídelnou tak, jak to bývá ve Finsku zvykem.

V přízemí si rodina užívá společné chvíle a je skvělý pocit mít nad sebou otevřený prostor až do štítu domu. Působí to velmi vzdušně. Hodně světla do interiéru dostávají velká okna, díky kterým majitelé mohou mít pocit, že jim okolní příroda tak trochu vstupuje do obýváku.

Prostor v obývací části je otevřený až do štítu domu.

Prostor v obývací části je otevřený až do štítu domu.

Podlahové topení společně s krbovými kamny vytopí bez problému celý dům a samozřejmě nechybí sauna. Bez ní si ani není možné finské obydlí představit.

Stavba byla postavená k nastěhování velmi rychle. Před příjezdem trámů na staveniště si už firma připravila základovou desku, během pěti týdnů zvládla dokončit uzavřenou hrubou stavbu.

Následující necelé dva měsíce probíhaly dokončovací práce uvnitř domu, elektro a ostatní profese, pokládka podlah i obkladů. Za tři měsíce byl dům připraven k nastěhování.

Jak se staví rychle

Fotogalerie

Jak se zvládne tak rychle celý stavební proces? Finský dodavatel totiž klade velký důraz na plánování stavby. Před „příjezdem“ domu na staveniště počítá se 13 týdny na přípravu výkresové dokumentace, kde se zpracují veškeré klientské změny.

Připraví se také projekt na elektro-otvory na kabeláž (ty se ve výrobě předem vyvrtají do trámových stěn), pak už se může dát dům do výroby. V obrovitých halách (zabírají plochu o rozloze neuvěřitelných 80 fotbalových hřišť) pak každý krok probíhá podle přesně stanovených technologických postupů.

Velmi důležité jsou komory, ve kterých se dřevo vysuší na 18 procent vlhkosti, aby pak dům výrazně nesesedal. Špičkové vybavení pomáhá přesné výrobě, která pak dovoluje stavět domy jako ze stavebnice.

Co je blower door test

Test obvykle probíhá ve chvíli, kdy je ještě možné opravit případné chyby ve vzduchotěsných vrstvách domu. Samotný princip zkoušky je jednoduchý. Část měřicí soupravy, ventilátor, se umístí do vstupního stavebního otvoru a je nainstalován do rozpěrného rámu s plachtou.

Po zapojení několika měřicích snímačů se řídicí jednotka propojí s počítačem. První fází bývá vytvoření podtlaku, ve druhé fázi následuje přetlak a měří se průtok vzduchu. Výsledná hodnota n50 (objem vzduchu vyměněného za hodinu při rozdílu tlaků 50 Pa) nesmí být vyšší než 0,6 h-1. V praxi to znamená, že by se za hodinu netěsnostmi nemělo vyměnit více než 60 % celého objemu vzduchu v objektu.

Všechno do sebe přesně zapadá, dvojí těsnění podélného spoje, se kterým přišel výrobce v roce 2011, zlepšilo výsledky blower door testu o 13 procent.

Těsnění rohových spojů, izolace podlahy a střechy a izolační trojskla v oknech snižují spotřebu energie stavby z lepených trámů severské borovice, která vyrůstá v arktických klimatických podmínkách severního Finska.

Její velmi husté letokruhy zásadním způsobem zlepšují tepelně izolační vlastnosti, proto se už po staletí používá ve Skandinávii na stavbu dřevěných domů. Kontio takových montovaných staveb ze dřeva vyrobilo už 40 tisíc, je to vůbec největší světový výrobce srubových domů.

Prostor v obývací části je otevřený až do štítu domu. Interiér tak působí velmi...

Prostor v obývací části je otevřený až do štítu domu. Interiér tak působí velmi vzdušným dojmem.

Technické informace

 • Architektonický návrh domu: katalogový model Namia Kontio Loghouses
 • Užitná plocha: 154m2
 • Konstrukce: betonová základová deska, obvodové a vnitřní stěny roubená konstrukce z lepených hranolů šířka 180 × 170 mm, příčky v přízemí i v patře - lehká dřevěná konstrukce s dřevěným obkladem nebo zděné příčky, skladba střechy: tříplášťová střecha s 300 mm izolace
 • Výplně otvorů: finská euro okna ze severské borovice značky Kontio, s izolačními trojskly, vnitřní dřevěné dveře
 • Sauna: finská sauna Kontio Loghouses
 • Vytápění: podlahové vytápění
 • Dodavatel srubového domu: Kontio Loghouses
 • Autoři:  Nejčtenější

  Bydlete v Chorvatsku, u moře se prodávají zajímavé byty i domy

  Jadranska Hrvatska, Hvar, Chorvatsko. Vybavený apartmán 2+kk/T je na prodej za...

  V posledních měsících je na prodej velké množství vil, domů i apartmánů v Chorvatsku, mnohdy s výhledem na moře....

  Pořídili si dům na moravské vesnici, užívají si ve vnitřním bazénu

  Velký jídelní stůl doplňují čalouněné židle (TON) s područkami, které zajišťují...

  Tento moderní a maximálně komfortní dům čtyřčlenné rodiny nestaví svá pozitiva na odiv. Není nudný ani neviditelný a...  Dům ve svahu si navrhli sami. Převýšení sedm metrů rodina hravě zvládá

  Srdcem domu je kuchyně jako součást hlavního obytného prostoru spolu s obývákem...

  Padesát dva schodů tam a dvaapadesát zpátky. Nahoru a dolů, každý den a několikrát. To je prostá bilance pohybové...

  Zlatý důl. Byt velký 40 metrů čtverečních stačilo natřít bílou barvou

  Moje poslání je činit ze světa krásnější místo, píše na svém webu designérka...

  Trochu domov, byznys, láska i kalkul. Mladá belgická designérka Anouk Taeymansová si zařídila originální domov, kde si...

  Byt s terasou si majitelka zaplnila obrazy a jeleny, které zbožňuje

  Obývací pokoj dekorují „rozteklé“ světadíly – originální dílo Vlada Matušiaka,...

  Po dlouhodobém pobytu v Austrálii a životě v podnájmu se Eliška rozhodla pro perspektivní třípokojový byt s velkou...

  Další z rubriky

  Bakala neuspěl u soudu se stížností kvůli Knihovně Václava Havla

  Budova na pražském Loretánském náměstí, ve které sídlí knihovna Václava Havla.

  Ústavní soud odmítl stížnost Zdeňka Bakaly ve sporu souvisejícím s rekonstrukcí domu pro Knihovnu Václava Havla na...

  Atrium uprostřed domu funguje jako žárovka, vnáší do něj světlo

  Při pohledu z ulice jednoduchý dům o sobě téměř nic neprozrazuje. Rodina chtěla...

  Do prosté černé „krabičky“ vměstnal architekt vše, co rodina s dvěma dětmi potřebovala. I přes minimální pozemek si zde...

  Třípodlažní chata s molem nabízí neuvěřitelný výhled na jezero

  Nejvyšší patro chaty je vybudované nad úrovní korun okolních stromů.

  Chata na Modrém jezeře (Blue Lake Retreat) texaského studia LakeFlato Architects je jednou z vítězných staveb oceněných...  Najdete na iDNES.cz