Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Montovanou dřevostavbu složili jako lego. Stěhovali se za tři měsíce

  1:00aktualizováno  1:00
Nedaleko finského hlavního města vyrostl během tří měsíců příjemně řešený dům, určený pro mladou rodinu se dvěma dětmi. Právě kvůli času se manželé rozhodli pro montovaný dům.

Dřevěná stavba vhodně zapadá do okolní přírody. | foto: Petri Isomursu

Manželé si zvolili katalogový model, který si však nechali upravit podle svých současných potřeb: dvě malé děti, požadavek na velký obývací pokoj propojený s kuchyní a jídelnou tak, jak to bývá ve Finsku zvykem.

V přízemí si rodina užívá společné chvíle a je skvělý pocit mít nad sebou otevřený prostor až do štítu domu. Působí to velmi vzdušně. Hodně světla do interiéru dostávají velká okna, díky kterým majitelé mohou mít pocit, že jim okolní příroda tak trochu vstupuje do obýváku.

Prostor v obývací části je otevřený až do štítu domu.

Prostor v obývací části je otevřený až do štítu domu.

Podlahové topení společně s krbovými kamny vytopí bez problému celý dům a samozřejmě nechybí sauna. Bez ní si ani není možné finské obydlí představit.

Stavba byla postavená k nastěhování velmi rychle. Před příjezdem trámů na staveniště si už firma připravila základovou desku, během pěti týdnů zvládla dokončit uzavřenou hrubou stavbu.

Následující necelé dva měsíce probíhaly dokončovací práce uvnitř domu, elektro a ostatní profese, pokládka podlah i obkladů. Za tři měsíce byl dům připraven k nastěhování.

Jak se staví rychle

Fotogalerie

Jak se zvládne tak rychle celý stavební proces? Finský dodavatel totiž klade velký důraz na plánování stavby. Před „příjezdem“ domu na staveniště počítá se 13 týdny na přípravu výkresové dokumentace, kde se zpracují veškeré klientské změny.

Připraví se také projekt na elektro-otvory na kabeláž (ty se ve výrobě předem vyvrtají do trámových stěn), pak už se může dát dům do výroby. V obrovitých halách (zabírají plochu o rozloze neuvěřitelných 80 fotbalových hřišť) pak každý krok probíhá podle přesně stanovených technologických postupů.

Velmi důležité jsou komory, ve kterých se dřevo vysuší na 18 procent vlhkosti, aby pak dům výrazně nesesedal. Špičkové vybavení pomáhá přesné výrobě, která pak dovoluje stavět domy jako ze stavebnice.

Co je blower door test

Test obvykle probíhá ve chvíli, kdy je ještě možné opravit případné chyby ve vzduchotěsných vrstvách domu. Samotný princip zkoušky je jednoduchý. Část měřicí soupravy, ventilátor, se umístí do vstupního stavebního otvoru a je nainstalován do rozpěrného rámu s plachtou.

Po zapojení několika měřicích snímačů se řídicí jednotka propojí s počítačem. První fází bývá vytvoření podtlaku, ve druhé fázi následuje přetlak a měří se průtok vzduchu. Výsledná hodnota n50 (objem vzduchu vyměněného za hodinu při rozdílu tlaků 50 Pa) nesmí být vyšší než 0,6 h-1. V praxi to znamená, že by se za hodinu netěsnostmi nemělo vyměnit více než 60 % celého objemu vzduchu v objektu.

Všechno do sebe přesně zapadá, dvojí těsnění podélného spoje, se kterým přišel výrobce v roce 2011, zlepšilo výsledky blower door testu o 13 procent.

Těsnění rohových spojů, izolace podlahy a střechy a izolační trojskla v oknech snižují spotřebu energie stavby z lepených trámů severské borovice, která vyrůstá v arktických klimatických podmínkách severního Finska.

Její velmi husté letokruhy zásadním způsobem zlepšují tepelně izolační vlastnosti, proto se už po staletí používá ve Skandinávii na stavbu dřevěných domů. Kontio takových montovaných staveb ze dřeva vyrobilo už 40 tisíc, je to vůbec největší světový výrobce srubových domů.

Prostor v obývací části je otevřený až do štítu domu. Interiér tak působí velmi...

Prostor v obývací části je otevřený až do štítu domu. Interiér tak působí velmi vzdušným dojmem.

Technické informace

 • Architektonický návrh domu: katalogový model Namia Kontio Loghouses
 • Užitná plocha: 154m2
 • Konstrukce: betonová základová deska, obvodové a vnitřní stěny roubená konstrukce z lepených hranolů šířka 180 × 170 mm, příčky v přízemí i v patře - lehká dřevěná konstrukce s dřevěným obkladem nebo zděné příčky, skladba střechy: tříplášťová střecha s 300 mm izolace
 • Výplně otvorů: finská euro okna ze severské borovice značky Kontio, s izolačními trojskly, vnitřní dřevěné dveře
 • Sauna: finská sauna Kontio Loghouses
 • Vytápění: podlahové vytápění
 • Dodavatel srubového domu: Kontio Loghouses
 • Autoři:  Nejčtenější

  Z víkendové chalupy se stalo trvalé bydlení. Už zde i „starostují“

  Rekonstrukce vrátila statku původní charakter zemědělského stavení 19. století.

  České vesnice a městečka umí překvapit. Nejedno stavení je rodištěm nějakého významného krajana, který se na čas...

  Bývalou hospodu proměnili na útulné bydlení. Z lokálu je obývák

  Snad jen rozlehlý prostor místnosti s kuchyní, jídelnou a obývací částí by mohl...

  Stálo hodně úsilí, než se Monice a Honzovi podařilo přebudovat bývalou hospodu v pěkné a voňavé bydlení, ve kterém to...  Splňte si sen o luxusním bytě. Jaké skvosty jsou v Praze na prodej

  Černínská, Praha 1-Hradčany. Dům prošel rekonstrukcí v roce 2009.

  V hlavním městě se prodávají luxusní byty za desítky milionů korun. Všechny mají stovky metrů čtverečních, krásné...

  Z žalostného bytu v podkroví vytvořili vzdušný prostor pro rodinu

  Osvětlení prostoru zajišťují velké žárovky zavěšené na trámech, nástěnná...

  Ve splněný sen mladé rodiny se dvěma malými dětmi se proměnil žalostně vyhlížející podkrovní byt v Praze. Z garsonky se...

  Na ranní kávu jezdí výtahem na společnou terasu na střeše činžáku

  Při grilování se na terasu vejdou jen dvě rodiny, proto nadšenci počítají s...

  Mladá rodina dokázala něco neuvěřitelného: vybudovat i pro ostatní v domě svépomocí terasu na střeše starého činžáku....

  Další z rubriky

  Vysokoškoláci v Praze získají skvělé bydlení, s grilováním i koly

  V areálu najdou studenti také fitness centrum, venkovní sportovní hřiště a...

  Největší projekt studentského bydlení vznikne v Praze v Holešovicích. Nabídne 529 apartmánů a také zajímavé služby,...

  Vila ze železobetonu má i nábytek z betonu, ale také bazén na střeše

  Železobetonová střešní deska na bocích plynule přechází ve fasádu. Ložnice jsou...

  Dům na Costa Esmeralda, pár kilometrů od argentinského města Piramar, na první pohled vypadá, jako by sem spadl z nebe....

  Stačí si koupit byt v Miami a dostanete zdarma automobil Aston Martin

  Vizualizace: budova ve tvaru plachty vyroste až do výšky 250 metrů, stane se...

  Při koupi bytu automobil Aston Martin zdarma? Proč ne. Takový benefit mohou nyní získat zájemci o bydlení v mrakodrapu...

  Najdete na iDNES.cz