Montovanou dřevostavbu složili jako lego. Stěhovali se za tři měsíce

  1:00aktualizováno  1:00
Nedaleko finského hlavního města vyrostl během tří měsíců příjemně řešený dům, určený pro mladou rodinu se dvěma dětmi. Právě kvůli času se manželé rozhodli pro montovaný dům.

Dřevěná stavba vhodně zapadá do okolní přírody. | foto: Petri Isomursu

Manželé si zvolili katalogový model, který si však nechali upravit podle svých současných potřeb: dvě malé děti, požadavek na velký obývací pokoj propojený s kuchyní a jídelnou tak, jak to bývá ve Finsku zvykem.

V přízemí si rodina užívá společné chvíle a je skvělý pocit mít nad sebou otevřený prostor až do štítu domu. Působí to velmi vzdušně. Hodně světla do interiéru dostávají velká okna, díky kterým majitelé mohou mít pocit, že jim okolní příroda tak trochu vstupuje do obýváku.

Prostor v obývací části je otevřený až do štítu domu.

Prostor v obývací části je otevřený až do štítu domu.

Podlahové topení společně s krbovými kamny vytopí bez problému celý dům a samozřejmě nechybí sauna. Bez ní si ani není možné finské obydlí představit.

Stavba byla postavená k nastěhování velmi rychle. Před příjezdem trámů na staveniště si už firma připravila základovou desku, během pěti týdnů zvládla dokončit uzavřenou hrubou stavbu.

Následující necelé dva měsíce probíhaly dokončovací práce uvnitř domu, elektro a ostatní profese, pokládka podlah i obkladů. Za tři měsíce byl dům připraven k nastěhování.

Jak se staví rychle

Fotogalerie

Jak se zvládne tak rychle celý stavební proces? Finský dodavatel totiž klade velký důraz na plánování stavby. Před „příjezdem“ domu na staveniště počítá se 13 týdny na přípravu výkresové dokumentace, kde se zpracují veškeré klientské změny.

Připraví se také projekt na elektro-otvory na kabeláž (ty se ve výrobě předem vyvrtají do trámových stěn), pak už se může dát dům do výroby. V obrovitých halách (zabírají plochu o rozloze neuvěřitelných 80 fotbalových hřišť) pak každý krok probíhá podle přesně stanovených technologických postupů.

Velmi důležité jsou komory, ve kterých se dřevo vysuší na 18 procent vlhkosti, aby pak dům výrazně nesesedal. Špičkové vybavení pomáhá přesné výrobě, která pak dovoluje stavět domy jako ze stavebnice.

Co je blower door test

Test obvykle probíhá ve chvíli, kdy je ještě možné opravit případné chyby ve vzduchotěsných vrstvách domu. Samotný princip zkoušky je jednoduchý. Část měřicí soupravy, ventilátor, se umístí do vstupního stavebního otvoru a je nainstalován do rozpěrného rámu s plachtou.

Po zapojení několika měřicích snímačů se řídicí jednotka propojí s počítačem. První fází bývá vytvoření podtlaku, ve druhé fázi následuje přetlak a měří se průtok vzduchu. Výsledná hodnota n50 (objem vzduchu vyměněného za hodinu při rozdílu tlaků 50 Pa) nesmí být vyšší než 0,6 h-1. V praxi to znamená, že by se za hodinu netěsnostmi nemělo vyměnit více než 60 % celého objemu vzduchu v objektu.

Všechno do sebe přesně zapadá, dvojí těsnění podélného spoje, se kterým přišel výrobce v roce 2011, zlepšilo výsledky blower door testu o 13 procent.

Těsnění rohových spojů, izolace podlahy a střechy a izolační trojskla v oknech snižují spotřebu energie stavby z lepených trámů severské borovice, která vyrůstá v arktických klimatických podmínkách severního Finska.

Její velmi husté letokruhy zásadním způsobem zlepšují tepelně izolační vlastnosti, proto se už po staletí používá ve Skandinávii na stavbu dřevěných domů. Kontio takových montovaných staveb ze dřeva vyrobilo už 40 tisíc, je to vůbec největší světový výrobce srubových domů.

Prostor v obývací části je otevřený až do štítu domu. Interiér tak působí velmi...

Prostor v obývací části je otevřený až do štítu domu. Interiér tak působí velmi vzdušným dojmem.

Technické informace

 • Architektonický návrh domu: katalogový model Namia Kontio Loghouses
 • Užitná plocha: 154m2
 • Konstrukce: betonová základová deska, obvodové a vnitřní stěny roubená konstrukce z lepených hranolů šířka 180 × 170 mm, příčky v přízemí i v patře - lehká dřevěná konstrukce s dřevěným obkladem nebo zděné příčky, skladba střechy: tříplášťová střecha s 300 mm izolace
 • Výplně otvorů: finská euro okna ze severské borovice značky Kontio, s izolačními trojskly, vnitřní dřevěné dveře
 • Sauna: finská sauna Kontio Loghouses
 • Vytápění: podlahové vytápění
 • Dodavatel srubového domu: Kontio Loghouses
 • Autoři:  Nejčtenější

  Peklo se sousedem. Kůlnu přestavěl na továrnu s pětimetrovým komínem

  1

  Místo kůlny má soused na zahradě zděnou budovu, ve které podniká, vyrábí dřevěné suvenýry. Z komína se valí kouř a...

  Obývací kuchyně ve srubu vyšla na 500 tisíc. Zábradlí muselo pryč

  Obývací kuchyně v přízemí získala novou moderní tvář.

  Lucie svůj srub za Prahou miluje. Ráda by se do něj s rodinou přestěhovala na trvalo. Místnosti však nejsou pro...  Dvoupodlažní dřevostavba se snadno vytápí i větrá, hluk zde nehrozí

  Dům snů. Každý má vlastní představu o ideálním domě. Ten, o kterém snila...

  Po letech náročné práce, za kterou se přestěhovali do města, začali pomalu plánovat návrat do tiché vesnice v nádherném...

  Až se muž vrátí, ložnici nepozná. Manželka ji proměnila za 300 tisíc

  Na novou ložnici si Tereza připravila 300 tisíc korun.

  Ložnice Terezy a jejího manžela připomíná skladiště. Místnost je přeplněná starým nábytkem, nekvalitní manželskou...

  Deset let stavěl dům z pohledového betonu. Inspiroval se v Japonsku

  Výrazné vodorovné slunolamy podporují exotický vzhled domu a zároveň chrání...

  Příběh tohoto domu je vyprávěním o cestě za snem, lásce k architektuře, ideálech a zejména o houževnatosti, se kterou...

  Další z rubriky

  Dům z plastových pytlů a ostnatého drátu má chránit před katastrofami

  Základem technologie SuperAdobe jsou plastové pytle naplněné pískem či hlínou a...

  Základem technologie SuperAdobe jsou plastové pytle s pískem či hlínou a ostnatý drát. Jde o koncept stavění, který...

  Dvoupodlažní dřevostavba se snadno vytápí i větrá, hluk zde nehrozí

  Dům snů. Každý má vlastní představu o ideálním domě. Ten, o kterém snila...

  Po letech náročné práce, za kterou se přestěhovali do města, začali pomalu plánovat návrat do tiché vesnice v nádherném...

  Nedostatek dřeva a tlak na cenu. Podlahy jsou tenčí, vládne jim dub

  Tloušťka krytiny 1Floor Forte je poměrně nízká (10,8 mm). I proto je ideální...

  Dřevěné podlahy prodělaly za uplynulé čtvrt století velký vývoj. Původní parkety se často skrývaly pod kobercem, dnes...

  Kanceláře 1000m2, Hloubětín
  Kanceláře 1000m2, Hloubětín

  Kolbenova, Praha 9 - Hloubětín, okres Praha
  150 000 Kč/měsíc  Najdete na iDNES.cz