Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Místo chaty si postavili jednoduchou dřevostavbu s nádherným výhledem

  1:00aktualizováno  1:00
Na pozemku, který majitelé zdědili po rodičích, stála původně stará dřevěná chata, v té době ovšem už neobyvatelná. Její umístění i orientace vůči světovým stranám byly však ideální, na tomtéž místě proto mohl vzniknout nový dům.

Na východní fasádě je osazený nerezový komín, což signalizuje umístění krbových kamen v obývacím pokoji. Zdroj: www.mujdum.cz | foto: Zdeněk Lhoták

Pozemek v klidnější části menší obce v jižních Čechách se výrazně svažuje k jihu. Přístupová cesta vede po jeho severní straně a přes koruny stromů se z horní hrany pozemku otevírá pohled na blízké město, za hezkého počasí i na pohoří Šumavy.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Můj dům.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Můj dům.

"Tento výhled máme rádi, proto v našich úvahách o nové stavbě hrálo jeho zachování důležitou roli," vysvětlují majitelé. A pokračují: "Naším dalším požadavkem bylo, aby stavba poskytovala relativně pohodlné ubytování pro všechny členy rodiny, a to po celý rok. Od samého počátku jsme se přikláněli k dřevostavbě, vzhledem k jejím izolačním vlastnostem při zachování lehkosti konstrukce."

Zpočátku vybírali majitelé mezi typovými domy, ale protože žádný z nich nesplňoval jejich představy, rozhodli se pro návrh "na míru" a oslovili architektonický ateliér Molo architekti.

"Tento ateliér jsme si vybrali na doporučení a od začátku jsme jednali s architekty Patrikem Zamazalem a Majou Nalevankovou. Ti si vyslechli naše představy, navštívili pozemek a připravili nám několik návrhů na výběr. Umožnili nám také návštěvu několika dřevostaveb z jejich dílny, což nám definitivně potvrdilo naše rozhodnutí pro dřevostavbu."

Hmota domu se snižuje směrem k jihu. Zadní ložnicová část využívá vyššího

Hmota domu se snižuje směrem k jihu. Zadní ložnicová část využívá vyššího stropu k osvětlení u jižní strany – nad střechou jižní obývací části je umístěn horizontální pás oken přivádějící světlo do ložnic a koupelny. Zdroj: www.mujdum.cz

"Tím, že dům stojí na místě původní chaty," osvětluje situaci architektka Mária Horecká Nalevanková, "zároveň respektuje i okolní zástavbu, v níž se opakuje stejný koncept – stavba na horní, severní straně pozemku s výhledem na jih. Okolí tvoří smíšená zástavba rodinných domů a rekreačních objektů."

Z optického hlediska je dům rozdělený na dvě jednopodlažní hmoty s rozdílnou výškou. Nižší část, bližší k zahradě, slouží ke společnému životu rodiny a je orientována na jih, vyšší zadní část směřuje na sever, ale pokojům a koupelně v této "noční zóně" se dostává i jižního světla horními okny.

Fotogalerie

Život ve dvou zónách

Vstup do objektu vede ze západní strany přes zádveří, využívané současně jako šatna. Odtud se vchází do hlavní místnosti, která plní současně funkci obývacího pokoje, jídelny a kuchyně.

Obytný prostor je na jižní straně spojen posuvnými dveřmi, vsazenými do rozměrné prosklené stěny, s prostornou dřevěnou terasou a se zahradou. V letních teplých dnech se tak opticky zvětšuje a získává na vzdušnosti.

Za hlavní místností následuje klidová zóna domu se třemi ložnicemi, koupelnou a samostatným WC. Menší podlahovou plochu těchto místností kompenzuje zvýšená výška stropu, která umožnila vybavit dvě ložnice palandami na spaní. V podhledu nad koupelnou jsou instalovány technologie.

V obývacím pokoji a ložnicích dominuje krásná podlaha z masivních dubových

V obývacím pokoji a ložnicích dominuje krásná podlaha z masivních dubových prken s perodrážkou. Jejich struktura příjemně ladí s dveřmi s březovou dýhou. Zdroj: www.mujdum.cz

"Celá stavba se vyvíjela podle projektu," pokračuje Maja Nalevanková, "pouze pro velké jižní okno jsme původně navrhli jako zastínění posuvné panely z rákosí, ale po zhotovení stavby se klienti rozhodli, že chtějí terasu zastřešit, aby ji mohli používat i za deště. Pergolu, na které bude natažena bílá plachta, jsme tedy navrhovali dodatečně."

Slovo architekta a majitelů

"Krásný pozemek, rozumné zadání, výborní klienti, bezproblémové stavební řízení, realizace bez nepříjemných překvapení, bezvadná komunikace se stavební firmou, skvěle nafoceno. Víc takových projektů!" říkají tvůrci projektu.

A názor majitelů? "Architekti dokázali naše ne vždy zcela konkrétní představy přetvořit v návrh, který nás zaujal. A nezůstalo jen u toho. Doporučili nám také vhodné firmy, protože jsme stavbu nedělali na klíč. Spolupráce s těmito firmami v době realizace stavby pro ně byla samozřejmostí. Dá se říci, že zpočátku pracovní vztah s architekty Patrikem Zamazalem a Majou Nalevankovou přešel během stavby domu v přátelství."

Technické údaje

Zastavěná plocha: 86 m2
Obestavěný prostor: 340 m3
Konstrukce: Stavba je založena na mikropilotech s provětrávací mezerou, svislou konstrukci tvoří dřevěné nosné sloupky 40 × 160 mm, podlahovou konstrukci dřevěné nosné trámy – fošny 40 × 240 s vloženou tepelnou izolací, nosnou konstrukci střechy dřevěné trámy – fošny 40 × 240 s extrudovaným polystyrenem o tl. 150 mm položeným nad konstrukcí. Prostorovou tuhost konstrukce zajišťují OSB desky ze strany interiéru, z exteriérové strany je konstrukce svázána MDF deskami, konstrukce je vyplněná minerální vatou. Překlady nad okny jsou dřevěné. V interiérové části je finální úpravou stěn sádrokarton. Provětrávaná fasáda je z desek Cetris Basic.
Výplně otvorů: okna dřevěná euro s izolačními trojskly, dveře dřevěné (bříza), bezfalcové
Vnitřní povrchy: sádrokartony a sádrovláknité desky (koupelny)
Vytápění: elektrické přímotopné v kombinaci s krbovými kamny, otopná tělesa nástěnná, TUV ohřívá bojler
Větrání: podtlakovým větracím zařízením, zapínání a vypínání větrání je součástí centrální regulace
Dodavatel: NAGA, s. r. o.

Na podlaze v koupelně, WC a v zádveří byla položena barevná kaučuková krytina

Na podlaze v koupelně, WC a v zádveří byla položena barevná kaučuková krytina Nora, kterou majitelé koupili ze zbytků podlah budovy Národní technické knihovny. Zdroj: www.mujdum.cz

Autoři

MgA. Patrik Zamazal (1973)
Autorizovaný architekt ČKA. Vystudoval architekturu na VŠUP v Praze v ateliéru prof. Akad. arch. Petra Keila, absolvoval odborné stáže v zahraničí (v Helsinkách a v Utrechtu). Spolupracoval s architektonickým studiem AUREA.

V roce 2000 zahájil vlastní projekční činnost, v r. 2008 založil ateliér MOLO architekti. Zabývá se problematikou nízkoenergetických staveb a dřevostaveb, zúčastnil se řady odborných konferencí, workshopů a architektonických soutěží.

MgA. Mária Horecká Nalevanková (1979)
Vystudovala průmyslový design na technické univerzitě v Košicích a architekturu v ateliéru prof. Petra Keila na VŠUP Praha. Absolvovala odborné stáže ve Wuppertalu a ve Stockholmu, od r. 2008 působí v ateliéru MOLO architekti.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Můj dům č. 9/2013.

Autor:Nejčtenější

Dům v prudkém svahu se ladně vznáší nad Žamberkem. Výhled má dokonalý

Estetika interiéru je zakončena panely z čirého skla, které přinášejí přirozené...

V prvním momentu působí dům v Žamberku vzhledem k místu trochu nepatřičně. Současně s ním ale člověk sympatizuje....

Zedníci zkomplikovali architektům práci. Omítli stěny na bílo

Minimalistické pojetí bytu se odráží v barevnosti i ve výběru nábytku a...

Zajímavá lokalita i dům, ale nevyhovující dispozice bytu. I tak lze charakterizovat řadu interiérů v nových...Její zahradu všichni obdivují, majitelka teď radí i dalším zájemcům

Idylu na terase by mohla pergola dovést k dokonalosti.

Dát pracovité mamince jako dárek pergolu je určitě skvělý nápad. Ne každý se ovšem pustí do její výroby sám. Čtenář...

Kvapilovi se nastěhovali do ruiny. Teď mají krásné bydlení a čtyři děti

Manželé Kvapilovi se usadili ve Staré Červené Vodě v Rychlebských horách.

Karin a Václav Kvapilovi koupili velkou, asi 250 let starou chalupu ve Staré Červené Vodě v Rychlebských horách v...

Jak bydlí mladý muž v Ostravě: byt téměř bez příček, svítidla z trubek

Dispozici bytu architekti otevřeli, vybourali všechny příčky.

Bytovému domu v těsné blízkosti parku vtiskli před deseti lety architekti výrazně oblé tvary, které se promítly také do...

Další z rubriky

Tři roky tvrdohlavě bojovali za svůj dům připomínající rotundu

Stavba, jejíž půdorys připomíná otevřenou knihu a ústřední místností tvoří...

Jednopatrový originální dům, důvěrně zvaný Šnek, s nádherným výhledem na protilehlé kopce bývalých keltských hradišť,...

Manželství může začít i šokem z architektury, kde se obřad odehrává

Interiér Malé bílé kaple

Las Vegas bylo prohlášeno městem v roce 1905. Dnes je kromě kasin a hazardních her proslavené jako nejpopulárnější...

Přáli si srubový dům. Dlouho museli hledat parcelu, kde by nevadil

Podoba srubového domu odpovídá katalogu, přistavit nechali majitelé jen garáž.

Rodinný dům s moderním interiérem, kde se klade důraz zejména na přírodní materiály a citlivé namíchání několika stylů,...

Najdete na iDNES.cz