Hlavní průčelí směřuje jihozápadním směrem, do klidné zadní části zahrady a k

Hlavní průčelí směřuje jihozápadním směrem, do klidné zadní části zahrady a k lesu. Na obložení fasády si majitelé vybrali neupravené dubové dřevo, které dobře odolává našemu podnebí. Zdroj: www.mujdum.cz | foto: Robert Virt

Dubová fasáda levné dřevostavby má patinu, kterou majitelé milují

  • 76
Povodně mohou mít někdy i kladný vliv: například inspirují architekty k návrhům domů, které lze postavit rychle, levně a z velké části svépomocí. A přesně takový dům hledala pětičlenná rodina z Moravy, která si pořídila dřevostavbu oplývající severským půvabem.

Rodinu zaujal projekt architekta Tomáše Palkovského, který byl určen jako východisko k rychlé výstavbě nového bydlení v oblastech zasažených povodněmi. "Líbila se nám jednoduchá dispozice, která umožňuje dům podle potřeby zmenšit nebo zvětšit a lze ji realizovat rychle a levně," říká majitel domu.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Můj dům.

Při pohledu zvenku každého hned zaujme nepravidelný, atypický dubový obklad a červená okna.

"Návrh počítal s různými fasádami, například s obezdívkou z režných cihel, nebo obklady z recyklovatelných materiálů. My jsme dali přednost dřevu a vybrali jsme si dub, protože je velmi trvanlivý, dobře se hodí do našich klimatických podmínek a měli jsme možnost získat materiál za dobrou cenu a obložení provést sami," říká majitelka.

Dům postupně získává patinu, stárne. Tento proces probíhá nestejnoměrně, někde dřevo šedne méně, někde již černá. "Líbí se nám, že každá fasáda je jiná, dům se každý rok mění, žije jako živý organismus," dodává.

Dřevostavba oplývá severským půvabem. Měkké dřevo (rámy oken, dveře, sloupky) je opatřené červeným nátěrem, vše ostatní si ponechává svou přírodní podobu. Zdroj: www.mujdum.cz

Na dřevostavbě montované systémem two-by-four se uplatnilo i měkké jehličnaté dřevo: na konstrukci, podlahy a okna. Stejným způsobem pak majitelé realizovali i přístřešek pro auto a kůlnu. Aby výsledný vzhled nebyl fádní, je měkké dřevo (rámy oken, dveře, sloupky) opatřeno červeným nátěrem, vše ostatní si ponechává svou přírodní podobu.

Velký profit z malé plochy

Protáhlá parcela v malé obci končí kouskem vlastního lesa a potokem. Starou zahradu, která přerostla v divokou houštinu, manželé vlastníma rukama proměnili v klidnou oázu s velkým rekreačním trávníkem, volejbalovým hřištěm a užitkovou zahrádkou. Ponechali jen tři staré ovocné stromy.

Dům je orientován podélnou osou jihozápadním směrem, hlavní štít směřuje do klidové zóny k lesu. Obdélníkovou dispozici tvoří jeden trakt o rozponu 5,50 m, vymezený dvojicí obvodových stěn.

Střed zaujímá hala se schodištěm a zázemím, na jižní straně je společná obývací část, na severní straně pokoj (původně ložnice, proměněná v saunu s odpočívárnou). Tuto část dispozice si majitelé upravili.

V horním podlaží byla navržena hala, tři pokoje a koupelna. Poté, co se děti osamostatnily, manželé střední pokoj zrušili ve prospěch větší manželské ložnice a nově vybudované šatny. Prostor haly naproti schodišti slouží jako otevřená pracovna.

Nestejnoměrnou patinu fasády oživují okna a vchodové dveře s barevným nátěrem. Místo původně uvažované modré si majitelé vybrali veselejší červenou. Speciální odstín se blíží barvě skandinávských dřevěných staveb. Zdroj: www.mujdum.cz

Garážové stání s horním úložným prostorem připomíná skandinávské domky v oblastech, kde v zimě napadnou tři metry sněhu. Je architektonicky jednotné s domem. Zdroj: www.mujdum.cz

"Díky zvýšené pozednici má podkroví po celé ploše dostatečnou výšku a celý prostor podkroví, i pod šikmými stropy, lze bez problémů vybavit nábytkem a prakticky využít," komentuje majitelka.

Originální výsledek

Na stavbě domu se celá rodina intenzivně podílela vlastníma rukama i vlastními nápady, a to od drobných detailů až po konstrukční prvky. Každý nápad si nejdříve vyzkoušeli "nanečisto": nakreslili, vyřízli z běžných prken či kartonu, osadili na místo, a když se zkouška zdařila, realizovali jeho finální podobu. Tak probíhalo obložení fasády, pokládka terasy a podobně.

Také interiér domu je pojat prakticky a úsporně. Nad sedačkou z IKEA jsou zavěšeny police vyrobené z vybavení kanceláře. Zdroj: www.mujdum.cz

Do již hotové stavby na jihozápadním nároží vyřízli velké okno, aby měl obývací pokoj víc světla a lepší výhled na les. Podle návrhu hlavy rodiny byla vyrobena také shrnovací textilní markýza nad terasou, která se navíjí pomocí bočních nerezových lanek zavěšených na sloupcích.

Fošny, prkna a palubky na fasádách či terasách nemusí mít vždy přesné pravoúhlé tvary a být pravidelně "seřazeny" jako vojáci v jedné linii. Na tomto domě vyniká kouzlo nepravidelnosti. Není sice čistě nahodilá (naopak, předem vyzkoušená), vzniká však zcela nevšední a dynamický dojem.

Díky velkému osobnímu nasazení a společnému úsilí má dům daleko do sterilně neosobních katalogových projektů, vznikl útulný domov s autentickou výpovědí o životě rodiny.

Rodičovská ložnice, rozšířená o zákoutí s křeslem a komodou, je příjemná jak pro spaní, tak pro odpočinek. Okna jsou umístěna s ohledem na pěkný výhled do okolí. Zdroj: www.mujdum.cz

Technické údaje

Zastavěná plocha: 75 m2
Konstrukce: betonová základová deska, montovaná dřevostavba systém two-by-four, tepelná izolace minerální vlna 160 mm, vnitřní povrch stěn Fermacell, vnější obložení fasády – provětrávaný obklad z neupraveného dubového masivu, dřevěné schodiště, dřevěný krov, střešní krytina tašková – bobrovky
Výplně otvorů: okna dřevěná s izolačními dvojskly, dveře dýhované do obložkových zárubní
Vytápění: ústřední plynové – plynový kotel + radiátory, krbová kamna na dřevo
Autor projektu: Ing. arch. Tomáš Palkovský
Cena stavby: cca 2,5 mil. Kč (bez vybavení interiéru)

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Můj dům.